Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 mar 2017, 18:45

Neon znajdujący się na pawilonie "Społem", przy ulicy Jagiellońskiej 3:
Załączniki
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (2).jpg
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (2).jpg (65.85 KiB) Przejrzano 11909 razy
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (1).jpg
Częstochowa, ulica Jagiellońska 3 (1).jpg (66.09 KiB) Przejrzano 11909 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 mar 2017, 20:10

Ulica Józefa Piłsudskiego 9. Neony na czynnej do dziś, kultowej restauracji "Polonia":
Załączniki
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (4).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (4).JPG (66.71 KiB) Przejrzano 11900 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (3).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (3).JPG (80.17 KiB) Przejrzano 11900 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (2).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (2).JPG (90.42 KiB) Przejrzano 11900 razy
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (1).JPG
Ulica Józefa Piłsudskiego 9 (1).JPG (59.68 KiB) Przejrzano 11900 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 sie 2017, 07:20

Wygląda na to, że wypadałoby rzucić okiem na ulicę Jana Kilińskiego:

Ostatni taki neon w Częstochowie. Co się z nim stanie?

Jeszcze niedawno świecące łuki otaczające napis Społem ozdabiały ścianę nad sklepem tej firmy przy ul. Kilińskiego. Sklep zamknięto, neon pozostał. To kosztowna ozdoba, ale jedyna w swoim rodzaju
Mniej więcej do wiosny tego roku dotrwał sklep spożywczy Społem przy ul. Kilińskiego. Funkcjonował tam od lat, aż w końcu został zamknięty. Społem tłumaczy, że nie był rentowny, obroty spadały, a inną placówkę pod tym samym logo klienci mają niedaleko, w wieżowcu przy ul. Jasnogórskiej.

Po sklepie została kartka „Do wynajęcia” i... neon na ścianie frontowej kamienicy. Neon jest dość prosty: kilka koncentrycznych łuków, kilka gwiazdek, firmowy znak PSS Społem pośrodku tego wszystkiego. Co się z nim stanie?

– Jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie – tłumaczy prezes Społem Ryszard Buła. – Oczywiście nie chcemy go zniszczyć, bo to obiekt mający wartość historyczną. Kontaktował się ze mną w sprawie naszych neonów jeden z częstochowskich architektów. Od niego wiem, że można takie rzeczy przekazywać np. do Muzeum Neonów w Warszawie. To jest jakiś pomysł.

Nie wiadomo jednak, czy w tym przypadku muzeum będzie zainteresowane. – Bo to, co zostało na ul. Kilińskiego, właściwie nie jest już neonem – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Częstochowie Hubert Wąsek. – Nie ma szklanych rurek wypełnionych gazem, lecz zwykłe węże świetlne. Ale rozpięte na oryginalnym stelażu, zapewne pochodzącym z lat 60. Ta konstrukcja jest jednak ciekawa, bo nie ma tu tylko liter ułożonych w nazwę sklepu, to swego rodzaju forma abstrakcyjna. No i to w naszym mieście ostatni ze starych neonów montowanych prostopadle do budynku.

Zdaniem Huberta Wąska, utrzymanie takiej ozdoby jest kosztowne, bo trzeba o nią dbać, na bieżąco ją konserwować. Trudno tego wymagać od właścicieli placówek handlowych. Z drugiej strony, działający neon w starym stylu może uczynić cały budynek wyjątkowym, stać się jego znakiem rozpoznawczym, reklamą, umożliwić mu zarabianie dzięki wizerunkowi.

– W dobrych czasach takich szyldów mieliśmy kilka naprawdę oryginalnych. Zdjęcia niektórych znalazły się nawet w albumie Ilony Karwińskiej „Polish Cold War Neon”, wydanym w Nowym Jorku – dodaje Hubert Wąsek. – Autorka wybrała m.in. fotografie neonu apteki na Rakowie, sklepu cukierniczego w III Alei, pływalni KB, sklepu Polo na dzisiejszej ul. Piłsudskiego i z tapetami w al. Wolności (już ich nie ma), Megasamu, Sezamu, dancingu w Polonii...

W Częstochowie było też kilka innych ciekawych neonów. Tzw. Kac – pijalnia soków u zbiegu Alej i ul. Piłsudskiego – miał na dachu oryginalny neon w kształcie szklanki ze słomką. W II Alei zwracały uwagę świetlne reklamy sklepów Fernando (mięsny), Bambo (z czekoladami) i Żyrafa (z wyrobami skórzanymi).

Neony likwidowano jeden po drugim w latach 90., gdy nastała moda na tzw. kasetony. Do 2002 r. przetrwał największy neon w Częstochowie – banku PKO na dachu socrealistycznej kamienicy za ratuszem.

Większość częstochowskich neonów zrobił Antoni Tomczyk, który miał warsztat przy Kilińskiego 16. – Ojciec wykonywał także inne prace, z którymi za PRL-u wielkie tzw. kombinaty sobie nie radziły: np. metalową stolarkę okienną do filharmonii. Jego dziełem jest również tabernakulum w kościele św. Jakuba oraz skarbonka jeżdżąca po Polsce, do której zbierano datki na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie – mówił w 2004 r. „Wyborczej” jego syn Jacek.

A wracając do neonu PSS przy ul. Kilińskiego – jego przyszłość pozostaje (nomen omen) w zawieszeniu.

Joanna Skiba, Tomasz Haładyj
28 lipca 2017
Źródło: czestochowa.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 cze 2018, 10:48

Sklep "Sezam" z ulicy Jagiellońskiej przechodzi aktualnie remont dachu. Przyszłość neonów jest zagrożona.
Częstochowa. Neony ze sklepu Sezam do ocalenia czy na złom?

Jest szansa, że dwa neony zdjęte ze znanego na Rakowie i w mieście sklepu Społem nie znikną z częstochowskiej przestrzeni publicznej. Dużo zależy od nas wszystkich.
Trwa remont społemowskiego sklepu Sezam przy estakadzie. Na razie jest zamknięty, bo remont okazał się poważny. – Nie planowaliśmy, że trzeba go będzie zaczynać natychmiast i że będzie miał tak szeroki zakres – przyznaje prezes PSS Społem Ryszard Buła. – Gdy jednak inżynier dokładnie przyjrzał się konstrukcji, zwłaszcza dachu, okazało się, że remont to sprawa na już.

Do remontu jest także dach, więc znikły z niego dwa neony, jeden z napisem „Społem”, a drugi: „Sezam”.

– To jedne z ostatnich neonów w Częstochowie, a to przecież historia lat 60. ubiegłego wieku w polskich miastach, nie tylko naszym – mówi Hubert Wąsek, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Byłaby wielka szkoda, gdyby miały zostać zniszczone. Tak ich już niewiele u nas zostało. Na przykład na Megasamie, działające i nieczynne na hotelu Polonia czy sklepie z tapetami w al. Wolności.

Dorota Steinhagen
4 czerwca 2018
Źródło: czestochowa.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 sie 2018, 21:07

No i neony pojechały sobie do stolicy.

Częstochowa. Stary neon ze sklepu Sezam pojechał do Warszawy

Dwa częstochowskie neony poszerzyły zbiory Muzeum Neonów w Warszawie. Ich wierne kopie pojawią się jednak na wyremontowanym Sezamie przy estakadzie.

– To być może nasze pierwsze eksponaty z Częstochowy – mówi Ilona Karwińska, dyrektorka warszawskiego Muzeum Neonów.

Chodzi o dwa neony, które jeszcze niedawno zdobiły znany na Rakowie i w całej Częstochowie sklep Sezam. Jeden z napisem „Sezam” właśnie, a drugi „Społem” – bo sklep należy do spółdzielni spożywców. Zostały zdjęte z powodu poważnego remontu, któremu poddawany jest sklep. Eksponaty do muzeum przekazał PSS „Społem” po rozważeniu, czy ich nie zamontować z powrotem. Przeciw przemawiały przede wszystkim koszty eksploatacji. Półtora miesiąca temu prezes Ryszard Buła tłumaczył, że koszt ich utrzymania jest naprawdę wysoki. Wyliczał, że dzienny koszt energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia zdemontowanych neonów to 30 zł, więc w skali miesiąca robi się to blisko 1000 zł. Trochę trudno byłoby wyjaśnić spółdzielcom, że zamiast zarabiać zarząd wydaje pieniądze. Dodatkowy kłopot to konieczne coraz częściej naprawy, do których coraz trudniej znaleźć fachowca.

Hubert Wąsek, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, przekonał jednak prezesa Bułę, że gdyby nie chciał ponownie zamontować neonów, niech je przekaże do warszawskiego muzeum. Tak się też stało. Neony z Częstochowy już są w stolicy.

– Oba są bardzo ciekawe – twierdzi dyr. Karwińska. – Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać, jak je włączyć w naszą ekspozycję, trzeba je odnowić, a to kosztowne przedsięwzięcie i niełatwe – mówi. – Nie stanie się to więc z dnia na dzień – tłumaczy.

Dorota Steinhagen
20 lipca 2018

Źródło: czestochowa.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » środa 09 sty 2019, 22:20

Donoszę, iż spóźniłam się ze zdjęciami. Neon z ulicy Jana Kilińskiego zniknął i nie wiem, co się z nim stało.
Pozostały po nim jedyne uchwyty i zdjęcie na Google Street View. Mam nadzieję, że ocaleje i zobaczymy go w jakimś innym miejscu.

Ulica Jana Kilińskiego 18 (2).JPG
Ulica Jana Kilińskiego 18 (2).JPG (56.42 KiB) Przejrzano 10211 razy
Ulica Jana Kilińskiego 18 (1).JPG
Ulica Jana Kilińskiego 18 (1).JPG (45.2 KiB) Przejrzano 10211 razy
Ulica Jana Kilińskiego 18 (3).JPG
Ulica Jana Kilińskiego 18 (3).JPG (35.38 KiB) Przejrzano 10211 razy
Google - wrzesień 2017.jpg
Google - wrzesień 2017.jpg (43.33 KiB) Przejrzano 10211 razy


Swoją drogą zastanawiam się, czy taki np. napis "Maluch" na akademiku przy ulicy Dekabrystów też czasem aby nie był niegdyś neonem?
Załączniki
Dom Studenta Maluch.JPG
Dom Studenta Maluch.JPG (69.2 KiB) Przejrzano 10211 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » czwartek 13 cze 2019, 07:01

Aleja Wolności 2.
Zachowała się tu rama bardzo ładnego niegdyś neonu z napisem "Tapety".
Zdjęcie wykonałam w maju 2019 roku.
Załączniki
Aleja Wolności 2 (1).JPG
Aleja Wolności 2 (1).JPG (56.14 KiB) Przejrzano 9678 razy
Aleja Wolności 2 (3).JPG
Aleja Wolności 2 (3).JPG (71.2 KiB) Przejrzano 9678 razy
Aleja Wolności 2 (2).JPG
Aleja Wolności 2 (2).JPG (64.42 KiB) Przejrzano 9678 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » środa 27 maja 2020, 23:56

Częstochowski "Megasam" - klasyka gatunku.
Zdjęcia wykonałam w maju 2019 roku, mam nadzieję, że te neony nadal istnieją.
Załączniki
Megasam (1).JPG
Megasam (1).JPG (43.15 KiB) Przejrzano 8313 razy
Megasam (4).JPG
Megasam (4).JPG (84.92 KiB) Przejrzano 8313 razy
Megasam (3).JPG
Megasam (3).JPG (41.66 KiB) Przejrzano 8313 razy
Megasam (2).JPG
Megasam (2).JPG (96.93 KiB) Przejrzano 8313 razy
Megasam (5).JPG
Megasam (5).JPG (77.94 KiB) Przejrzano 8313 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » środa 27 maja 2020, 23:59

Ponownie odwiedzamy hotel "Polonia".
Oto neon, który poprzednio przeoczyłam:
Załączniki
Hotel Polonia (3).JPG
Hotel Polonia (3).JPG (111.85 KiB) Przejrzano 8311 razy
Hotel Polonia (2).JPG
Hotel Polonia (2).JPG (72.03 KiB) Przejrzano 8311 razy
Hotel Polonia (1).JPG
Hotel Polonia (1).JPG (76.58 KiB) Przejrzano 8311 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - stare neony i reklamy świetlne

Postautor: Karolina Kot » sobota 05 wrz 2020, 09:53

Stacja kolejowa Częstochowa Stradom.
Pozbawiony rurek z gazem szkielet neonu z nazwą zachował się do dziś.
Załączniki
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (2).jpg
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (2).jpg (76.26 KiB) Przejrzano 7534 razy
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (1).jpg
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (1).jpg (75.01 KiB) Przejrzano 7534 razy
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (3).jpg
Neon - dworzec Częstchowa Stradom (3).jpg (68.81 KiB) Przejrzano 7534 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości