Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Moderator: warschauer44

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Postautor: Karolina Kot » środa 01 kwie 2020, 06:43

W Sosnowcu - Środuli, w rejonie ulicy Północnej oraz Alei Zagłębia Dąbrowskiego, zachował się mało znany zabytek militarny, relikt wojennej historii miasta.
Niepozorny fragment betonu codziennie mija bezwiednie tysiące kierowców i kierowczyń.
Początkowo i ja nie zwróciłam na ten obiekt uwagi, jednak pewnego dnia uderzyło mnie jego podobieństwo do betonowych słupów z Krakowa.

Podzieliłam się swymi obserwacjami z kolegami z naszego Forum.
Po wnikliwych poszukiwaniach, przeprowadzonych przez Eworu w Archiwum Państwowym w Katowicach oraz żmudnej analizie archiwalnych map, której podjął się Kusmanek, ostatecznie udało się nam ustalić, iż - tak jak wstępnie przypuszczałam - w istocie jest to podstawa niemieckiej zapory przeciwpancernej. Poinformowany o całej sprawie Warschauer44 po kilku dniach tropienia natrafił w swoich zbiorach na zachowany plan tej konkretnej podstawy.

Ten niezwykle prosty w swej genialnej konstrukcji obiekt został wybudowany w grudniu 1944 roku.
Był to masywny, wykonany ze zbrojonego betonu kloc, posiadający u podstawy trójkątną komorę na ładunek wybuchowy.
Po jego odpaleniu zapora traciła stabilność i przewracała się całą swą masą na drogę, tarasując przejazd. Według planów pierwotnie w sąsiedztwie miały istnieć jeszcze dwie identyczne budowle, ale dotąd nie natrafiłam na ich ślady.

Sosnowiecka zapora nie została użyta w czasie II Wojny Światowej. Przez lata wznosiła się obok trasy w bardzo dobrym stanie. Wysadzono ją dopiero w grudniu 1981 roku, celem powstrzymania czołgów zmierzających w kierunku Huty Katowice. Niestety, okazała się być zbyt niska, by całkowicie zabarykadować przejazd i ostatecznie ten śmiały plan dywersyjny nie powiódł się. Ówczesne władze dołożyły potem wszelkich starań, by ten epizod nie zapisał się w pamięci ludzkiej.

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z marca 2020 roku.
Żałuję, że nie posiadam współczesnych ujęć z lotu ptaka (mam przecieki, że nasz Tom1977 dysponuje archiwalnymi fotografiami lotniczymi z 1945 roku, obejmującymi ten obszar), które zapewne oddałyby kontekst układu zapory w stosunku do traktów komunikacyjnych. Ale i tak uważam fakt odkrycia tego obiektu za nasz wielki, wspólny, forumowy sukces! :)
Oby tak dalej!!

P.S. Jestem pewna, że CoVoX już od dawna wiedział o tym miejscu.
Załączniki
Zapora przeciwpancerna (1).JPG
Zapora przeciwpancerna (1).JPG (87.19 KiB) Przejrzano 4331 razy
Zapora przeciwpancerna (3).JPG
Zapora przeciwpancerna (3).JPG (101.55 KiB) Przejrzano 4331 razy
Zapora przeciwpancerna (4).JPG
Zapora przeciwpancerna (4).JPG (86.8 KiB) Przejrzano 4331 razy
Zapora przeciwpancerna (2).JPG
Zapora przeciwpancerna (2).JPG (91.71 KiB) Przejrzano 4331 razy
Czołgi w drodze do Huty Katowice.jpg
Czołgi w drodze do Huty Katowice.jpg (42.67 KiB) Przejrzano 4331 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Postautor: tom1977 » środa 01 kwie 2020, 07:36

Zrobiłem nakładkę foto lotniczego 059 z lotu o numerze GX12337 SD z dnia 19 lutego 1945 , na współczesne foto satelitarne i ...
Załączniki
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie1.JPG (76.14 KiB) Przejrzano 4327 razy
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (111.76 KiB) Przejrzano 4327 razy
Przechwytywanie2.JPG
Przechwytywanie2.JPG (84.85 KiB) Przejrzano 4327 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Postautor: Karolina Kot » środa 01 kwie 2020, 08:21

Idealnie. Właśnie o to miejsce chodzi.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Postautor: tom1977 » środa 01 kwie 2020, 09:29

Przebieg drogi w 1945 roku -czerwone linie , strzałka - blok betonu
Załączniki
Przechwytywanie5.JPG
Przechwytywanie5.JPG (256.35 KiB) Przejrzano 4318 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - zapora przeciwpancerna

Postautor: Karolina Kot » wtorek 11 kwie 2023, 17:55

Oczywiście cały ten wpis był spontanicznie wykonaną mistyfikacją na Prima Aprilis, powinnam była napisać to wyjaśnienie już dawno, ale zapomniałam o tym na śmierć.
Bardzo przepraszam za zamieszanie.

Takich betonowych podpór onegdaj było w okolicy mostu bodaj cztery i na każdej umieszczona była reklama.
Niestety, nie pamiętam już, jakich zakładów dotyczyła (kojarzą mi się te słupy jak przez mgłę). Prawdodpobnie huty im. M. Buczka.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Niemieckie zapory i szlabany przeciwpancerne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości