Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Postautor: Gatoma » sobota 30 cze 2018, 19:02

W Hucisku niedaleko Gdowa (powiat wielicki), zamieszkał jeden z najwybitniejszych światowych twórców teatralnych XX wieku- Tadeusz Kantor. Założyciel teatru Cricot 2 w Krakowie, twórca przełomowych w historii teatru spektakli takich jak: Umarła klasa, Wielopole, Wielopole czy Niech sczezną artyści, zbudował swój dom niedaleko dworu w Hucisku. I właśnie przy tym domu stoi bardzo nietypowa artystyczna konstrukcja. Jest to ogromne, 14- metrowe, betonowe krzesło, które powstało w 1995 roku, już po śmierci Kantora, ale według jego projektu. Krzesło jest nawiązaniem do niezrealizowanych planów artysty, aby wokół zaprojektowanego przez siebie domu postawić kilka rzeźb z cyklu, który nazwał „ pomnikami niemożliwymi”.

Podobna rzeźba, tylko z drewna, stała także w Oslo a kilka lat temu mniejszą kopię krzesła postawiono we Wrocławiu.

Do pomnika – krzesła niełatwo trafić, mimo niezłego oznakowania. Dom Kantora otoczony jest gęstymi krzakami a wejście zamknięte na głucho. Na co dzień nikt w tym domu nie mieszka. Bezpośrednia droga do posiadłości to właściwie droga polna, na którą lepiej nie wjeżdżać samochodem, zwłaszcza po deszczu lub w czasie zimy, gdy jest lód. Ponadto krzesło jest szczelnie zasłonięte krzakami i zdjęcia można zrobić tylko zza ogrodzenia, gdy już się udało te krzaki sforsować :). Ale warto!
Załączniki
Hucisko krzeslo Kantora.JPG
Krzesło - pomnik niemożliwy
Hucisko krzeslo Kantora.JPG (242.64 KiB) Przejrzano 1772 razy

Re: Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 cze 2018, 22:49

Trochę mi wstyd, że tego wątku nie było dotychczas na Forum Strażników, chociaż przejeżdżałam nieopodal "Krzesła" w ostatnim czasie co najmniej kilka razy w tygodniu, a w samym Hucisku zawitałam już dobrych kilkanaście razy. :D
W ramach rehabilitacji z mojej strony fotografia wspomnianej wyżej przez Gatomę kopii rzeźby, znajdującej się we Wrocławiu, u zbiegu ulic Rzeźniczej i Łaziennej.

Lokalizacja oryginału
Lokalizacja rzeźby wrocławskiej
Załączniki
Wrocław, marzec 2017.JPG
Wrocław, marzec 2017.JPG (62.87 KiB) Przejrzano 1760 razy
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Instalacje artystyczne”