Brzeźnica - kurhany

Posty: 18974
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Brzeźnica - kurhany

Postautor: Karolina Kot » środa 24 paź 2018, 22:52

W Brzeźnicy, wsi położonej w gminie Dębica, w lesie zwanym Borek, tuż przy ogrodzeniu Fabryki Farb i Lakierów "Śnieżka", znajduje się bardzo ciekawe stanowisko archeologiczne.
Jest nim cmentarzysko kurhanowe, na które składa się kilkanaście linijnie ułożonych kopców ziemnych, datowanych na wczesne średniowiecze.
Kopce zostały odkryte całkiem niedawno, bo dopiero w roku 1976. W tym samym roku podjęte zostały w tym miejscu badania archeologiczne, potwierdzające grzebalny charakter kurhanów.
Badania były prowadzone także w latach kolejnych.

Niestety, obecnie kurhany nie prezentują się dobrze i są raczej zapomnianym zabytkiem.
Betonowe ogrodzenie "Śnieżki" dosłownie opiera się o zabytkowe kopce, co odbiera temu miejscu urok i należną minionym wiekom powagę, a stanowisko w sezonie wegetacyjnym jest niemiłosiernie zarośnięte i dotarcie do niego to nie lada wyzwanie. W dodatku w roku 2009 obiekt został zdewastowany. Wandale zniszczyli wówczas bezpowrotnie siedem kurhanów.

ZDEWASTOWALI ŚREDNIOWIECZNE MOGIŁY

Siedem średniowiecznych kurhanów zniszczyli wandale lesie Borek w Brzeźnicy w powiecie dębickim. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Rzeszowie skierował sprawę do prokuratury. Obecnie postępowanie prowadzi policja.

Kurhany znajdowały się w pobliżu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka. Według ustaleń policji, właścicielem tego terenu jest Nadleśnictwo Dębica. Sprawcy zniszczyli siedem z siedemnastu istniejących kopców. Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który prowadził badania brzeźnickich kurhanów, nie może przeboleć tej straty.
- To jest tak, jakby ktoś wziął kilof i zniszczył część Wawelu - mówi Szpunar. Nadmienia, że takiego stanowiska archeologicznego nie ma w obrębie blisko stu kilometrów. Jego zdaniem samo cmentarzysko powinno zostać odbudowane, a badania powinno się przeprowadzić na koszt tych, którzy zdewastowali teren.

Kurhany w Brzeźnicy odkryto w 1976 roku. W tym samym roku rozpoczęto pierwsze badania wykopaliskowe. Naukowcy wrócili na ten teren 20 lat później. Najpierw przeprowadzili pełną inwentaryzację cmentarzyska, po czym zajęli się badaniami jednej z mogił, która miała średnicę 8 m i wysokość około 1 m. Znaleziono w niej wówczas m.in. fragmenty naczynia.

W płaszczu kurhanu odkryto liczne kości zwierzęce. Według naukowców były to kości konia, bydła, owcy lub kozy. Natrafiono też na kości ludzkie. Wszystko wskazuje na to, że pochowano w nim dziecko z osobą dorosłą, być może matką.

- Niewykluczone, że było to miejsce pochówku arystokracji, a na uboczu leżało pospólstwo - mówi Andrzej Szpunar. Popielnica z brzeźnickiego kurhanu znajduje się w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

Źródło: interia.pl

Lokalizacja
LIDAR
Zdjęcia wykonałam w październiku 2018 roku.
Załączniki
Kurhany (1).JPG
Kurhany (1).JPG (140.42 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (3).JPG
Kurhany (3).JPG (141.92 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (4).JPG
Kurhany (4).JPG (137.13 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (5).JPG
Kurhany (5).JPG (134.1 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (2).JPG
Kurhany (2).JPG (136.95 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (7).JPG
Kurhany (7).JPG (151.47 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (6).JPG
Kurhany (6).JPG (133.2 KiB) Przejrzano 1943 razy
Kurhany (8).JPG
Kurhany (8).JPG (134.96 KiB) Przejrzano 1943 razy
LIDAR.jpg
LIDAR.jpg (83.67 KiB) Przejrzano 1943 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości