Sucha Beskidzka - kościół pw. Nawiedzenia NMP

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Sucha Beskidzka - kościół pw. Nawiedzenia NMP

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 26 mar 2020, 18:07

Kościół w Suchej Beskidzkiej został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego około roku 1896. Inspirowany jest sztuką średniowiecza i łączy w sobie elementy romańskie i gotyckie.
Kościół usytuowany jest przy ulicy Kościelnej w Suchej Beskidzkiej. Nie znajduje się bezpośrednio przy ulicy i stoi pod kątem do niej. Kościół nie jest orientowany, jego prezbiterium skierowane jest na południowy zachód. Zbudowany jest z cegły z kamiennym fundamentem. Dach pokryty jest dachówką i blachą.
Kościół jest jednonawowy z transeptem, w którym po przeciwległych stronach stoją ołtarze. W nawie głównej i prezbiterium można wyróżnić po trzy przęsła. Prezbiterium otoczone jest ambitem i zakończone wieloboczną absydą. W ambicie znajduje się kaplica.
Z ambitu prowadzi korytarz do starego kościoła, który znajduje się bezpośrednio za kościołem Nawiedzenia NMP. W korytarzu znajduje się zakrystia.
Przy fasadzie znajduje się 54-metrowa wieża, nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Sucha Beskidzka - kościół Nawiedzenia NMP

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 26 mar 2020, 18:08

W kościele znajdują się trzy sklepienia krzyżowo-żebrowe w transepcie, prezbiterium i ambicie. Nawa główna oraz jedno przęsło w prezbiterium pokryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami. Sklepienie oparte jest na pilastrach, które dzielą kościół na przęsła. Ambit łączy się z prezbiterium za pomocą arkad. Od strony fasady znajduje się empora chóru muzycznego. W emporze osadzony jest kartusz z herbem Branickich Korczak.
Ołtarz został zaprojektowany przez Zygmunta Hendela, a wykonany przez Antoniego Madeyewskiego w 1912 roku. Podstawa wykonana jest z marmuru karraryjskiego. Nadstawę zastępuje witraż ze sceną Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Prezbiterium ozdobione jest dodatkowo maswerkami przedstawiającymi Zesłanie Ducha Świętego, Matkę Boską Ostrobramską i św. Aleksandra. Znajdują się tam także cztery figury z kamienia pińczowskiego: św. Stanisława Biskupa, św. Stanisława Kostki, św. Jana Kantego i św. Kazimierza Jagiellończyka.
Przy łukach arkad ambitu stoją kolejne dwie rzeźby: Najświętszego Serca Marii Panny oraz Chrystusa Miłosiernego.

ObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Sucha Beskidzka - kościół Nawiedzenia NMP

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 26 mar 2020, 18:10

Parafię suską założył Piotr Komorowski w latach 1608 – 1614. Najpierw rozbudował zamek, a następnie wystawił kościół w stylu gotyckim (szczegóły architektoniczne i dekoracyjne późnorenesansowe), pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, oddając go do użytku w 1614 r. Konsekracji kościoła dokonał Ks. Bp. Tomasz Oborski, sufragan krakowski 8 grudnia 1624 r.
W latach 1614 -1624 kościół suski obsługiwali 00 Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1624 r. fundator oddał Parafię w zarząd Księży Kanoników Regularnych od Bożego Ciała z Krakowa. Wybudował im również klasztor w stylu późnorenesansowym, połączony korytarzem arkadowym z kościołem.
Kościół zbudowany z kamienia nosi ślady licznych przeróbek, szczególnie dachu i ołtarzy bocznych. Obok kościoła znajdował się szeroki dziedziniec otoczony murem, przeznaczony częściowo na cmentarz. Na tym cmentarzu grzebano zmarłych do 1836 r. Z siedmiu kaplic postawionych na dziedzińcu kościelnym jedna została przebudowana w 1818 r. na dzwonnicę i grobowiec Wielkopolskich, a z pozostałych do naszych czasów dotrwały tylko dwie. “Stary” kościół przetrwał tragiczne burze czasu. Epitafia, liczne napisy i całość kościoła świadczą o wspaniałej przeszłości.
W 1782 r. na skutek dekretu kasacyjnego (cesarza austriackiego) Księża Kanonicy Regularni opuścili Parafię suską, którą objęli i nadal prowadzą kapłani diecezjalni.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Sucha Beskidzka - kościół Nawiedzenia NMP

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 26 mar 2020, 18:11

W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Nawiedzenia Matki Bożej, który ofiarowała suskiemu duszpasterstwu Teresa z Sułkowskich Wielopolska w 1793 roku. Darczyni ta odnowiła również wnętrze świątyni. W XVIII stuleciu kościół zdobiło aż siedem ołtarzy. Najstarszym z zachowanych jest ołtarz Św. Krzyża, bogato złocony, późnobarokowy. Mieści on w swej centralnej części rzeźbiony krucyfiks, w tle którego umieszczony jest obraz z wizerunkiem św. Marii Magdaleny. Ołtarz ten ufundowała w 1703 roku Anna Konstancja z Lubomirskich Wielopolska. Pozostałe rokokowe ołtarze boczne pochodzą z około 1771 roku. Rokokowa ambona została wykonana w 1788 roku. Końcem XVIII stulecia postawiono chór, który wspierają cztery kolumny jońskie. Organy znajdujące się na chórze datowane są na XVII wiek. Pod prezbiterium umieszczona jest krypta, która mieści szczątki Piotra Komorowskiego, jego żony Katarzyny z Przerębskich oraz niemowlęcia z rodu Wielopolskich. Dawniej znajdowała się tutaj trumna Krzysztofa Komorowskiego. Pochowane są tu także dwie jego żony Katarzyna z Bnina i Marianna z Przyłęk. W świątyni zachowane są również epitafia rodu Wielopolskich: Wiktorii z Morsztynów, Teresy z Sułkowskich i Józefy z Potulickich. Stary kościół łączy się arkadową przewiązką z plebanią, dawniej klasztorem ufundowanym w 1624 roku przez Piotra Komorowskiego, najprawdopodobniej w podziękowaniu Bogu za wyleczone mu oko.
ObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron