W Żerkowicach, niegdyś będących odrębną wsią, dziś administracyjnie stanowiących część Zawiercia, po prawej stronie drogi wiodącej w kierunku Kroczyc, na wzniesieniu zwanym Pańską Górą, znajduje się niemiecki punkt oporu, pochodzący z okresu II Wojny Światowej.
Prace nad tym strategicznym punktem rozpoczęto wiosną 1944 roku. Do ciężkich, niewdzięcznych robót w trudnym, kamienistym terenie wykorzystywano więźniów założonego w pobliżu obozu.
Chociaż plany były bardzo ambitne, żerkowickiego punktu oporu nigdy nie dokończono - roboty wstrzymano w październiku 1944 roku, a o zamierzeniach okupanta do dziś świadczą cztery głębokie wykopy, w zamyśle przeznaczone na schrony Regelbau 668 oraz 701.
Do dziś w obrębie Pańskiej Góry zachowały się cztery schrony bojowe typu Ringstand 58c oraz jeden typu Ringstand 67, a także relikty okopów oraz zbiornik na wodę. Znajdziemy tu także kochbunkry, przeniesione zapewne wtórnie.
Na początek spaceru po tym specyficznym skansenie, ocalonym dzięki wysiłkom grupy pasjonatów, obejrzymy sobie pierwszy schron typu Ringstand 58 C, czyli tzw. "Tobruk".
Lokalizacja
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."