Brzesko - cmentarz wojenny nr 275

Moderator: Markov

Brzesko - cmentarz wojenny nr 275

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 sty 2016, 19:48

Cmentarz wojenny nr 275 to niewielka kwatera znajdująca się w północnej części nowego cmentarza żydowskiego w Brzesku, od strony ulicy Generała Leopolda Okulickiego.

Jego centralnym elementem jest betonowy pomnik w kształcie macewy, ozdobiony Gwiazdą Dawida.
W widocznym poniżej niej wgłębieniu mogła pierwotnie mieścić się tablica z inskrypcją - ślad po niej nie został żaden. Po obu stronach głównego monumentu widnieją dwa mniejsze, także pozbawione inskrypcji.
Na cmentarzyku pochowanych zostało łącznie 21 żołnierzy armii austro-węgierskiej wyznania mojżeszowego. Wszyscy polegli w listopadzie 1914 roku oraz w pierwszych miesiącach 1915 roku.

Kwaterę zaprojektował Robert Motka.
Zdjęcia wykonałam w dniu 24 lutego 2012 roku.
Załączniki
Widok ogólny.JPG
Widok ogólny.JPG (76.62 KiB) Przejrzano 1033 razy
Zarośla.JPG
Zarośla.JPG (76.75 KiB) Przejrzano 1033 razy
Kwatera ze szkoła w tle.JPG
Kwatera ze szkoła w tle.JPG (74.78 KiB) Przejrzano 1033 razy
Ściana pomnikowa.JPG
Ściana pomnikowa.JPG (67.66 KiB) Przejrzano 1033 razy
Tu mogła być tablica.JPG
Tu mogła być tablica.JPG (62.78 KiB) Przejrzano 1033 razy
Gwiazda.JPG
Gwiazda.JPG (68.82 KiB) Przejrzano 1033 razy
Porośnięte mchem.JPG
Porośnięte mchem.JPG (63.75 KiB) Przejrzano 1033 razy
Boczny element kwatery wojennej.JPG
Boczny element kwatery wojennej.JPG (87.82 KiB) Przejrzano 1033 razy
Posępne drzewa górują ponad cmentarzykiem.JPG
Posępne drzewa górują ponad cmentarzykiem.JPG (74.37 KiB) Przejrzano 1033 razy
Ulica Okulickiego i cmentarz.JPG
Ulica Okulickiego i cmentarz.JPG (36.28 KiB) Przejrzano 1033 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Brzesko - cmentarz wojenny nr 275

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 sty 2016, 19:56

Wśród gęstwiny badyli i zaschniętej trawy rysowały się niewielkie prostokąty, porośnięte mchem. Pogrzebałam chwilkę przy jednym z tego typu obiektów - okazało się, że są to ułożone w trzech rzędach pozostałości po nagrobkach. W miesiącach letnich układ cmentarza musi być całkowicie nieczytelny, skoro zimą musiałam domyślać się jego kształtu na podstawie różnicy w roślinności.

Spośród ponad 20 pomników nagrobnych zachował się tylko jeden jedyny. Umieszczona na nim tabliczka na pierwszy rzut oka wydawała się być nieczytelną.
Starannie przetarłam ją dłonią, a potem rękawem własnego swetra i oto... ukazał się ledwo widoczny napis.

Okazało się, żeśmy nad grobem pochowanego tu żołnierza stanęli dokładnie w rocznicę jego śmierci!

P.S. W 2014 roku miłośnik historii z Bochni odkrył w tej zielonej gęstwinie jeszcze dwa inne, zachowane do dziś nagrobki, w tym jeden z tabliczką imienną, z której wynikało, iż pochowanym był Adolf Stiefel.
Data jego śmierci to 25 marca 1915 roku.
Załączniki
Odgrzebana z roślinności podstawa nagrobka.JPG
Odgrzebana z roślinności podstawa nagrobka.JPG (79.61 KiB) Przejrzano 1030 razy
Plamy bluszczu wyznaczają kolejne groby żołnierskie.JPG
Plamy bluszczu wyznaczają kolejne groby żołnierskie.JPG (111.59 KiB) Przejrzano 1030 razy
Nagrobek.JPG
Nagrobek.JPG (113.74 KiB) Przejrzano 1030 razy
Pozornie nieczytelna tablica.JPG
Pozornie nieczytelna tablica.JPG (99.22 KiB) Przejrzano 1030 razy
szkieletek nie daje za wygraną.JPG
szkieletek nie daje za wygraną.JPG (54.02 KiB) Przejrzano 1030 razy
Chaim Weiss Weintraub.JPG
Chaim Weiss Weintraub.JPG (53.12 KiB) Przejrzano 1030 razy
24.2.1915.JPG
24.2.1915.JPG (50.34 KiB) Przejrzano 1030 razy
Pamięć.JPG
Pamięć.JPG (100.41 KiB) Przejrzano 1029 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”