Ucieszków - zabytkowa chrzcielnica

Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ucieszków - zabytkowa chrzcielnica

Postautor: Karolina Kot » sobota 12 lis 2022, 11:07

We wsi Ucieszków (Autischkau), położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Pawłowiczki, na parafialnym cmentarzu, za prezbiterium kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej, pomiędzy zbiorowym grobem z końca II Wojny Światowej, a kostnicą, pod murem, stoi sobie bardzo interesujący, aczkolwiek nieco zapomniany zabytek.
Jest nim stara, kamienna chrzcielnica, pochodząca zapewne z pierwotnej świątyni (najstarsze znane informacje o istnieniu kościoła w Ucieszkowie pochodzą z 1358 roku).
Nic mi o tym ciekawym obiekcie nie wiadomo, trafiłam nań zresztą całkowicie przypadkowo, ale moim zdaniem wcale nie jest wykluczone, że może on pamiętać jeszcze czasy średniowiecza i tym samym stanowić jeden z najcenniejszych zabytków na terenie miejscowości.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2022 roku.
Załączniki
Zabytkowa chrzcielnica (2).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (2).JPG (113.05 KiB) Przejrzano 654 razy
Zabytkowa chrzcielnica (1).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (1).JPG (118.63 KiB) Przejrzano 654 razy
Zabytkowa chrzcielnica (3).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (3).JPG (136.38 KiB) Przejrzano 654 razy
Zabytkowa chrzcielnica (4).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (4).JPG (126.62 KiB) Przejrzano 654 razy
Zabytkowa chrzcielnica (5).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (5).JPG (123.12 KiB) Przejrzano 654 razy
Zabytkowa chrzcielnica (6).JPG
Zabytkowa chrzcielnica (6).JPG (107.86 KiB) Przejrzano 654 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość