Zakłady Porcelany Bogucice - porcelanowy piesek

Wyroby porcelanowe, porcelitowe i kamionkowe codziennego użytku, pochodzące z drugiej połowy XX wieku
Posty: 28078
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Zakłady Porcelany Bogucice - porcelanowy piesek

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 lut 2023, 22:23

Ta wykonana z porcelany, dość popularna przed laty figurka, przedstawiająca leżącego psa o typie charta, została przeze mnie wyciągnięta z ruin zawalonej chałupy w Małopolsce, w okolicach Lipnicy Murowanej.
Z XIX - wiecznego, drewnianego domu nie zostało już prawie nic, po pieska musiałam się dosłownie wczołgiwać pod połamanymi krokwiami. Rzecz działa się ponad dziesięć lat temu, człowiek był wówczas młody i głupi, obecnie nie wlazłabym w takie ruiny za żadne skarby. Prawdopodobnie. No może jednak...
Mniejsza o to.

Figurka przez lata stała sobie na kominku w domu moich Rodziców, ale obecnie, z powodów bezpieczeństwa, trafiła do Sosnowca. Aktualnie zdobi półkę w klimatycznej bibliotece, pilnowanej przez małpę (rzecz jasna - orangutana).
Z ciekawości ostatnio sprawdziłam, czy nie ma czasem na niej sygnatury producenta (na figurce, nie na orangutanie, orangutany nie przepadają za sprawdzaniem ich zaplecza, a wszelakie podejścia od tyłu zawsze kończą się nieporozumieniem).
No i się okazało, że owszem, jest. I to z zakładu zlokalizowanego całkiem po sąsiedzku!

Piesek powstał w Katowicach, w Zakładach Porcelany Bogucice, w drugiej połowie XX wieku.
Załączniki
Piesek - Bogucice (1).jpg
Piesek - Bogucice (1).jpg (64.63 KiB) Przejrzano 537 razy
Piesek - Bogucice (3).jpg
Piesek - Bogucice (3).jpg (26.48 KiB) Przejrzano 537 razy
Piesek - Bogucice (2).jpg
Piesek - Bogucice (2).jpg (39.96 KiB) Przejrzano 537 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6527
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Zakłady Porcelany Bogucice - porcelanowy piesek

Postautor: piotrwilczek » wtorek 03 paź 2023, 20:37

Takich piesków w różnych odmianach kolorystycznych (były też fioletowe) w bogucickich zakładach wyprodukowano całkiem sporo. Swego czasu trafiły mi się trzy różne.
Załączniki
bg3.jpg
bg3.jpg (60.68 KiB) Przejrzano 261 razy
bg5.jpg
bg5.jpg (66.12 KiB) Przejrzano 261 razy
bg6.jpg
bg6.jpg (67.81 KiB) Przejrzano 261 razy
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Porcelana, porcelit i kamionka z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość