Strona 1 z 1

Wrocław - Muzeum Archeologiczne

: niedziela 12 mar 2023, 11:23
autor: Karolina Kot
Niemal w samym centrum Wrocławia, przy ulicy Antoniego Cieszyńskiego 9, w zespole zabytkowych budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego, mieści się bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne, wchodzące w skład Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jest jednym z siedmiu jego oddziałów. I ma bardzo długą tradycję.

Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 roku, wielokrotnie zmieniało siedziby oraz wchodziło w skład różnych muzeów. Należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Muzeum było i jest nastawione na pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. W Muzeum przechowywane są eksponaty: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX wiek). Siedzibą Muzeum jest zabytkowy Arsenał Miejski o gotyckim rodowodzie – jedna z niewielu w mieście świeckich budowli średniowiecznych zachowana w całości. W przestrzeni muzeum dostępna do zwiedzania jest wystawa stała: “Śląsk starożytny i średniowieczny”.

Źródło

Muzeum Archeologiczne należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Działa bez przerwy, pomimo burzliwych wydarzeń wojennych, a także zmian przynależności państwowej i przekształceń ustrojowych.

Wikipedia

Wyprawa do tego miejsca to niezapomniana przygoda, zwłaszcza, jeśli ma się choć pobieżną wiedzę archeologiczną.
Tradycyjna forma wystawy, przypominająca pierwotną ekspozycję archeologiczną z Krakowa, jak najbardziej się sprawdza i mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy wrzucenie zabytków w multimedia.
To się całkowicie mija z celem, bo żadna wizualizacja nie zastąpi gablotek z prawdziwymi garnkami i ich opisami!

A słynny gliniany baran z Jordanowa, przewijający się na zdjęciach w szkolnych podręcznikach, to zabytek, który po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Dla mnie było to niezwykłe przeżycie.
A oprócz niego na wystawie znajdziemy wiele innych, naprawdę wyjątkowych eksponatów - we Wrocławiu w gablotach prezentuje się jedynie "towar" z najwyższych półek archeologii.
W dodatku budynek, w którym wyeksponowano zbiory, sam w sobie robi wrażenie.