Ziębice - kamień z rytem krzyża

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ziębice - kamień z rytem krzyża

Postautor: Karolina Kot » czwartek 30 mar 2023, 20:57

W Ziębicach (Münsterberg), obok zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Jerzego, a konkretnie na tyłach jego prezbiterium, przy murze otaczającym dawny cmentarz przykościelny, obok renesansowego portalu, prowadzącego do kancelarii parafialnej, znajduje się bardzo ciekawy zabytek - duża, granitowa płyta z rytem krzyża.
Skojarzenie z tzw. krzyżem pokutnym/ krzyżem pojednania nasuwa się niejako automatycznie, chociaż osobiście mam tak duże wątpliwości dotyczące tego typu przedstawień, że postanowiłam wydzielić dla nich osobny wątek.
Płyta z Ziębic swoim wyglądem i rozmiarami odpowiada pokrywie grobu i osobiście uważam, że raczej była to forma dość prymitywnego i pozbawionego napisów epitafium.

Płytom z rytem krzyża przyglądało się już wielu naukowców, powstało na ich temat kilka opracowań, jednak dotychczas nie wyjaśniono w sposób pewny i ostateczny genezy ich powstawania.
I to mi się w tym temacie wyjątkowo podoba.
Załączniki
Ziębice - płyta z rytem krzyża (1).jpg
Ziębice - płyta z rytem krzyża (1).jpg (117.22 KiB) Przejrzano 419 razy
Ziębice - płyta z rytem krzyża (5).jpg
Ziębice - płyta z rytem krzyża (5).jpg (96.79 KiB) Przejrzano 419 razy
Ziębice - płyta z rytem krzyża (4).jpg
Ziębice - płyta z rytem krzyża (4).jpg (125.43 KiB) Przejrzano 419 razy
Ziębice - płyta z rytem krzyża (2).jpg
Ziębice - płyta z rytem krzyża (2).jpg (85.77 KiB) Przejrzano 419 razy
Ziębice - płyta z rytem krzyża (3).jpg
Ziębice - płyta z rytem krzyża (3).jpg (92.21 KiB) Przejrzano 419 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Płyty pokutne - kamienie z rytem krzyża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości