Ślęża - grota Koliba

Posty: 28068
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ślęża - grota Koliba

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 maja 2023, 23:21

Na północno zachodnim stoku Ślęży (718 m n.p.m.), przy nieoznakowanej, bardzo malowniczej i absolutnie wartej odwiedzenia Drodze pod Skałami, będącej przedłużeniem okrążającej górę od wschodu Ścieżki pod Skałami (obie części czasami zbiorczo nazywane są Ścieżką pod Skałami), na odcinku znajdującym się między dawnymi, kamiennymi stopniami, wiodącymi do zapomnianego punktu widokowego na Małych Olbrzymkach (Kleinen Riesner), a źródłem św. Jana (Friedrich Ludwig Jahn Quelle), znajduje się ciekawa formacja skalna, oznaczana na mapach turystycznych jako jaskinie, grota.
Tak naprawdę jest to jedynie płytki, ale bardzo malowniczy nawis skalny, pod którym można się schronić w przypadku deszczu. Obok zachowały się kamienne schodki.

Miejsce to nosi nazwę Koliba.
Podczas mojej wizyty wiszący "daszek" był dodatkowo "podparty" gałęzią, co potęgowało sympatyczne wrażenie.
Jaskinią tego tworu to bym jednak nie nazwała. ;)

Zdjęcia wykonałam w maju 2023 roku.
Załączniki
Koliba (1).jpg
Koliba (1).jpg (138.89 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (2).jpg
Koliba (2).jpg (136.17 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (4).jpg
Koliba (4).jpg (128.18 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (3).jpg
Koliba (3).jpg (128.55 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (5).jpg
Koliba (5).jpg (101.43 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (6).jpg
Koliba (6).jpg (143.3 KiB) Przejrzano 748 razy
Koliba (7).jpg
Koliba (7).jpg (152.28 KiB) Przejrzano 748 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28068
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Ślęża - grota Koliba

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 maja 2023, 23:51

Nieopodal Koliby, bardziej na południe, znajdziemy takie oto ślady dawnej obróbki kamieni.
Prawdopodobnie prace te wykonano, by ułatwić turystom przejście skalna trasą.
Załączniki
Ślady obróbki (1).jpg
Ślady obróbki (1).jpg (145.98 KiB) Przejrzano 744 razy
Ślady obróbki (2).jpg
Ślady obróbki (2).jpg (133.48 KiB) Przejrzano 744 razy
Ślady obróbki (3).jpg
Ślady obróbki (3).jpg (142.84 KiB) Przejrzano 744 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1423
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ślęża - grota Koliba

Postautor: smar » poniedziałek 08 maja 2023, 07:50

Na fotkach widać ślady po otworach - zapewne strzałowych. A Ślęża była jednym z potencjalnych miejsc ukrycia "złota Wrocławia"... ;)

ps. Sprawdzałaś czy krata na wlocie sztolni w Czernicy otwarta?

Posty: 28068
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Ślęża - grota Koliba

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 08 maja 2023, 19:30

Nie, bo jeszcze nie wiem, gdzie ona jest. :D :D :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1423
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ślęża - grota Koliba

Postautor: smar » poniedziałek 08 maja 2023, 20:11

Google do niej prowadzą choć nie sprawdzałem czy prawidłowo.
sztolnia w czernicy.jpg
sztolnia w czernicy.jpg (49.05 KiB) Przejrzano 705 razy


Gorzej że pojawił się przy niej napis "Zamknięta na stałe" - na jesieni tego napisu nie było :(
Jest też opisana w drugiej części "Zapomniane podziemia" - autorzy jak zwykle nie podają współrzędnych "na tacy" ale też nie ukrywają jak ją znaleźć.

ps. A na mapie turystycznej Ślęży przy "Drodze pod skałami" jest jeszcze zaznaczona "Walońska Grota" (jakoś tak na S) i nieco poniżej tej drogi jeszcze jedna bodajże "Władysława"(?) - jakoś tak na NE. Sorry że tak z pamięci ale gdzieś mi się ta mapa zapodziała. Zresztą na tej mapie były również zaznaczone obiekty tej starej kopalni chromitu


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość