Bílý Potok koło Javornika - mogiła ofiar Marszu Śmierci

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Bílý Potok koło Javornika - mogiła ofiar Marszu Śmierci

Postautor: Karolina Kot » sobota 20 maja 2023, 09:35

W położonej między czeskim Javornikiem i polskim Paczkowem przygranicznej wsi Bílý Potok (Weißbach), przy południowym murze świątyni pod wezwaniem św. Wawrzyńca, znajduje się zbiorowa mogiła ofiar II Wojny Światowej.
Spoczęło w niej siedem osób, ofiar tzw. Marszu Śmierci. Nieznane są ich nazwiska, ani nawet narodowość, możliwe, że wśród nich znaleźli się także Żydzi.
Grób jest bardzo zadbany, posiada współczesną, trwałą tablicę memoratywną i dosyć kontrowersyjne oznaczenie w formie pięcioramiennej gwiazdy.
Mogiła nosi numer 154.
Obok, w gablotce, umieszczono notatkę o Marszu Śmierci i jego ofiarach z okolic Javornika.

Byłam na cmentarzu w Javorniku, ale - chociaż obszukałam go dość dokładnie - nie trafiłam na wojenną mogiłę z tego okresu. Być może się nie zachowała. A może źle szukałam?

Zdjęcia wykonałam w maju 2023 roku.
Załączniki
Grób ofiar Marszu Śmierci (1).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (1).JPG (80.88 KiB) Przejrzano 530 razy
Grób ofiar Marszu Śmierci (3).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (3).JPG (128.68 KiB) Przejrzano 530 razy
Grób ofiar Marszu Śmierci (2).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (2).JPG (69.99 KiB) Przejrzano 530 razy
Grób ofiar Marszu Śmierci (5).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (5).JPG (108.86 KiB) Przejrzano 530 razy
Grób ofiar Marszu Śmierci (4).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (4).JPG (125.09 KiB) Przejrzano 530 razy
Grób ofiar Marszu Śmierci (6).JPG
Grób ofiar Marszu Śmierci (6).JPG (58.37 KiB) Przejrzano 530 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron