Teplice nad Metují - grób z II Wojny Światowej

Posty: 28078
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Teplice nad Metují - grób z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 paź 2023, 21:53

Na starym cmentarzu parafialnym, położonym na stoku powyżej zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca, znalazłam nieduży, bardzo skromny grób, oznaczony tablicą memoratywną poświęconą poległym za wolność w dniu 9 kwietnia 1945 roku.
Nie mam zielonego pojęcia, co się wówczas w tym niemalże rajskim zakątku wszechświata wydarzyło i kto może tam być pochowany.
Mogiła jest - niestety - bezimienna.
Załączniki
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (1).JPG
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (1).JPG (104.47 KiB) Przejrzano 553 razy
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (3).JPG
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (3).JPG (100.88 KiB) Przejrzano 553 razy
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (2).JPG
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (2).JPG (111.23 KiB) Przejrzano 553 razy
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (4).JPG
Nagrobek z II Wojny Śwatowej (4).JPG (113.09 KiB) Przejrzano 553 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Teplice nad Metují - grób z II Wojny Światowej

Postautor: Janekc01 » poniedziałek 23 paź 2023, 17:47

Myślę, że mogą to być żołnierze radzieccy, bo stwierdzenie "polegli za wolność" brzmi jak żywcem wyjęte z czasów komunistycznych. Sam grób też będzie z tamtych czasów, dlatego uważam, że to żołnierze Armii Czerwonej.

Posty: 28078
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Teplice nad Metují - grób z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 paź 2023, 22:36

To bardzo prawdopodobne, zwłaszcza w kontekście przekształcenia lokalnego pomnika - pierwotnie poświęconego żołnierzom Wielkiej Wojny - w pomnik "Wdzięczności Armii Czerwonej".
Zagmatwaną historię tego obelisku starałam się odtworzyć :arrow: w tym wątku.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Teplice nad Metují - grób z II Wojny Światowej

Postautor: Janekc01 » środa 22 lis 2023, 09:08

Karolina Kot pisze:To bardzo prawdopodobne, zwłaszcza w kontekście przekształcenia lokalnego pomnika - pierwotnie poświęconego żołnierzom Wielkiej Wojny - w pomnik "Wdzięczności Armii Czerwonej".
Zagmatwaną historię tego obelisku starałam się odtworzyć :arrow: w tym wątku.


Teraz jest już pewne. To pojedynczy grób radzieckiego oficera - starszego porucznika. Początkowo grób znajdował się gdzie indziej. Na cmentarz ten został przeniesiony w 1948.
https://pamyat-naroda.ru/memorial/burial/262039302/


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości