Radunia - Kacza Kałuża

Posty: 28352
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Radunia - Kacza Kałuża

Postautor: Karolina Kot » sobota 18 maja 2024, 09:56

Na południowy wschód od szczytu Raduni (Geiersberg), wzniesienia znajdującego się na dolnym Śląsku, w Masywie Ślęży, poza granicą rezerwatu, ale w obrębie czytelnych do dziś kamiennych wałów, uznawanych za kultowe, niedaleko niebieskiego szlaku turystycznego, u zbiegu dróg, znajduje się niewielkie, owalne zagłębienie, najczęściej wypełnione wodą.
Niestety, ja miałam pecha i źle trafiłam - w efekcie mogłam podziwiać jedynie błoto i gałęzie.

Miejsce to nosi nazwę "Kacza Kałuża" i najpewniej nigdy nie znalazłoby się na naszym Forum, gdyby nie fakt odnalezienia na dnie bajorka zabytkowej ceramiki.

Kacza Kałuża, położona na wysokości ok. 530 m n.p.m, obejmuje wgłębienie w ziemi z powoli gromadzącą się wodą. Wypływająca woda ma temperaturę 7,4 Cº oraz pH wynoszące 5,34. Charakteryzuje się średnią krystalicznością i niskim poziomem zanieczyszczenia. Wokół źródliska znaleziono liczne fragmenty ceramiki z epoki brązu i żelaza a także inne obiekty używane do praktyk religijnych (gliniane i kamienne koła). Z tego też powodu Kacza Kałuża uznawana jest za tzw. źródło kultowe.

LINK :arrow: przyrodniczo.pl

Sama nie wiem, jak się do tego wszystkiego ustosunkować. Bo jak sobie pooglądałam Radunię i jej "wały kultowe" to - przynajmniej dla mnie - to miejsce ma przede wszystkim charakter refugium.
Ale klimat jest tam swoisty. Góra jest tajemnicza i nie wszystko da się uchwycić "szkiełkiem i okiem", więc wcale się nie dziwię, że Radunia obrosła legendami.

Moje zdjęcia pochodzą z maja 2024 roku.
Załączniki
Kacza Kałuża (1).jpg
Kacza Kałuża (1).jpg (143.07 KiB) Przejrzano 261 razy
Kacza Kałuża (2).jpg
Kacza Kałuża (2).jpg (97.96 KiB) Przejrzano 261 razy
Kacza Kałuża (3).jpg
Kacza Kałuża (3).jpg (145.37 KiB) Przejrzano 261 razy
Kacza Kałuża (4).jpg
Kacza Kałuża (4).jpg (142.41 KiB) Przejrzano 261 razy
Kacza Kałuża (5).jpg
Kacza Kałuża (5).jpg (138.72 KiB) Przejrzano 261 razy
Kacza Kałuża (6).jpg
Kacza Kałuża (6).jpg (136.63 KiB) Przejrzano 261 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1354
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Radunia - Kacza Kałuża

Postautor: RUBEX » środa 22 maja 2024, 21:36

Karolina Kot pisze:Sama nie wiem, jak się do tego wszystkiego ustosunkować. Bo jak sobie pooglądałam Radunię i jej "wały kultowe" to - przynajmniej dla mnie - to miejsce ma przede wszystkim charakter refugium.

Wybacz laikowi, ale cóż to refugium?
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 28352
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Radunia - Kacza Kałuża

Postautor: Karolina Kot » środa 22 maja 2024, 22:27

Ostoja.
Takie miejsce, gdzie można spierdzielić w razie najazdu zbrojnego.
Ostoja to także stała zagroda dla zwierząt.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość