Nowa Wieś Prudnicka - drewniana dzwonnica

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Nowa Wieś Prudnicka - drewniana dzwonnica

Postautor: Karolina Kot » piątek 17 lut 2023, 00:11

Nowa Wieś Prudnicka (Neudorf) to nieduża miejscowość, położona w powiecie prudnickim, w gminie Biała.
Przy głównej drodze, obok gospodarstwa z numerem 42, zauważyć tu można skromną, drewnianą dzwonnicę alarmową. Wykonano ja z rozdwojonego pnia, prawdopodobnie sosnowego.
Pod dwuspadowym daszkiem umieszczony został dzwon, alarmujący i ostrzegający przed kataklizmami, oznajmujący śmierć mieszkańca osady bądź zwołującego jej ludność np. na wspólną modlitwę.

Kiedy fotografowałam dzwonnicę, z balkonu zawołała mnie kobieta, zapewne właścicielka posesji. Nosz już myślałam, że mnie zwyczajnie pogoni razem z zaparkowanym przy idealnie przystrzyżonym trawniku starym Oplem Archimedesem.
Ale nie! Nie doceniłam otwartości i gościnności mieszkańców Opolszczyzny. Pani podziękowała mi, że zainteresowałam się dzwonnicą, spytała, skąd jestem ("Z Sosnowca"), a nawet chciała mi przynieść całą kronikę, poświęconą tej konstrukcji z dzwonem. Z jej słów wynikało, że dzwonnica pochodzi z XIX wieku (i zapewne była odnawiana kilkukrotnie).
Trochę żałuję, że nie poczekałam i nie przyjrzałam się zapiskom, ale też nie za bardzo chciałam mieszać w planach tej miłej damie, która planowała tamtego wieczoru udać się na nabożeństwo majowe.
Bardzo grzecznie podziękowałam, życzyłam z całego serca pomyślności, odpaliłam Archimedesa i pojechałam przed siebie dalej, jak się okazało - nie za daleko - bo zaraz obok moim oczom ukazał się Pomnik Poległych

Zdjęcia wykonałam w maju 2022 roku.
Załączniki
Nowa Wieś Prudnicka (1).JPG
Nowa Wieś Prudnicka (1).JPG (73.33 KiB) Przejrzano 543 razy
Nowa Wieś Prudnicka (3).JPG
Nowa Wieś Prudnicka (3).JPG (68.62 KiB) Przejrzano 543 razy
Nowa Wieś Prudnicka (2).JPG
Nowa Wieś Prudnicka (2).JPG (25.18 KiB) Przejrzano 543 razy
Nowa Wieś Prudnicka (4).JPG
Nowa Wieś Prudnicka (4).JPG (22.49 KiB) Przejrzano 543 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość