Radostynia - dzwonnica alarmowa

Posty: 28037
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Radostynia - dzwonnica alarmowa

Postautor: Karolina Kot » czwartek 23 lut 2023, 23:35

We wsi Radostynia (Radstein), położonej w powiecie prudnickim, w gminie Biała, u zbiegu dróg, nieopodal domów z numerami 105 i 106, znajduje się zgrupowanie ciekawych obiektów, w skład których wchodzi kamienny krzyż, pomnik poległych oraz skromna dzwonnica alarmowa.
Niestety, jest to współczesna, metalowa i bardzo skromna konstrukcja, a archiwalne zdjęcia nie wskazują na to, by mogła się tu niegdyś znajdować starsza, drewniana dzwonnica.

Na słupie, pod czterospadowym daszkiem, umieszczony został dzwon, alarmujący i ostrzegający przed kataklizmami, oznajmujący śmierć mieszkańca osady bądź zwołującego jej ludność np. na wspólną modlitwę. Całość uzupełniono współczesną figurką Matki Boskiej umieszczonej "w akwarium".

Zdjęcia wykonałam w maju 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dzwonnica (1).JPG
Dzwonnica (1).JPG (48.62 KiB) Przejrzano 780 razy
Dzwonnica (3).JPG
Dzwonnica (3).JPG (37.63 KiB) Przejrzano 780 razy
Dzwonnica (2).JPG
Dzwonnica (2).JPG (60.69 KiB) Przejrzano 780 razy
Dzwonnica (6).JPG
Dzwonnica (6).JPG (70.47 KiB) Przejrzano 780 razy
Dzwonnica (5).JPG
Dzwonnica (5).JPG (40.6 KiB) Przejrzano 780 razy
Dzwonnica (4).JPG
Dzwonnica (4).JPG (26.74 KiB) Przejrzano 780 razy
Bez dzwonnicy.jpg
Bez dzwonnicy.jpg (150.8 KiB) Przejrzano 780 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 16
Rejestracja: czwartek 15 wrz 2022, 14:34

Re: Radostynia - dzwonnica alarmowa

Postautor: Peter » sobota 27 sty 2024, 16:06

Wg. Wikipedii dzwonnica z XVIII w. Dzwon Miłosierdzia Bożego poświęcony w lipcu 2011.
Ja ze zdjęcia odczytałem napis na dzwonie św. Urban 1794.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości