Miedzianka - grobowiec Ueberschaera

Posty: 28104
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Miedzianka - grobowiec Ueberschaera

Postautor: Karolina Kot » sobota 23 gru 2023, 10:43

Nieopodal zanikającej wsi Miedzianka (Kupferberg), dawnym miasteczku, obecnie zdegradowanym do roli niewielkiej osady, położonej w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, na południowo - zachodnim stoku Miedzianej Góry (530 m n.p.m.), przy polnej drodze wiodącej od cmentarza ewangelickiego w kierunku Mniszkowa (Waltersdorf), po prawej stronie, znajduje się podmurówka będąca pozostałością po dawnym domku myśliwskim, zamieszkiwanym do końca II Wojny Światowej przez emerytowanego policjanta, Hugo Ueberschaera.
Hugo przeprowadził się na Dolny Śląsk z Pszczyny. Najwyraźniej poszukiwał spokoju na stare lata. I rzeczywiście początkowo go znalazł, gromadząc na strychu drewnianego domku kolekcję książek.
Pan Ueberschaer był przekonany, że znalazł swoje miejsce na ziemi, więc zawczasu przygotował w pobliżu domku samotny grobowiec.
Kazał wyryć na jego płycie swoje imię i nazwisko, herb z kotwicą i pelikanem oraz datę i miejsce urodzenia.

HUGO UEBERSCHAER
* 19.12.1870 ZU PLESS
+ (daty śmierci brak, nie było komu jej wyryć)
PSALM 70
R.I.P.


Kiedy po II Wojnie Światowej, w latach 1945 - 1946 doszło do masowych wysiedleń ludności niemieckiej, Hugo Ueberschaer nie zamierzał wyjeżdżać.
Pewnego dnia (data tego wydarzenia nie jest niestety znana) ubrał się w galowy mundur i popełnił samobójstwo.
Po śmierci został pochowany w przygotowanym przez siebie grobowcu.

Niestety, krypta była wielokrotnie plądrowana i dewastowana.

Grób jest masywny, wkopany w kamieniste zbocze. Na lekko omszałej płycie widzą jakieś napisy.
Jednak wyobraźnię rozburza niewielka szybka, umieszczona w jednej ze ścianek krypty. Jest z tej strony, z której roztacza się najpiękniejszy widok na góry.
Postanawiają zbić szybkę i tędy dostać się do środka.
(...)
W końcu wybierają najdrobniejszego, chwytają za nogi i wpychają do dziury. Cały się nie zmieści, zdoła jednak chwycić trumnę.
(...)
Udaje mu się nieco unieść wieko, które opada z hukiem. Zdąży zobaczyć tylko częściowo rozłożone zwłoki, gdy koledzy wyciągną go na zewnątrz i wszyscy z wrzaskiem uciekną w stronę Mniszkowa.
Ten najmniejszy, który był w środku, będzie później opowiadał, że trup w grobie nie miał nóg.


Źródło informacji: Filip Springer, Miedzianka. Historia zanikania

Kiedy dotarłam w to miejsce początkowo wydawało mi się, że grób jest pusty. Zmylił mnie brak daty śmierci.
Wsadziłam jednak aparat fotograficzny przez opisaną w powyższym fragmencie książki dziurę i wykonałam zdjęcie. Stało się wówczas jasne, że pan Hugo jest tam nadal.
Pochowano go w podwójnej trumnie: drewnianej i ołowianej. Jego zwłoki uległy częściowej mumifikacji.
I z całą pewnością posiadał nogi: na moim zdjęciu widać bosą, zmumifikowaną stopę pozbawioną palców. Stopa jest długa, najprawdopodobniej pan Ueberschaer był za życia wysokim mężczyzną.
Co się stało z jego butami - nie mam pojęcia.
I jestem niemal pewna, że zmarły nie posiada już czaszki. Znajdowała się za blisko otworu w grobowcu i na bank ktoś sobie ją przywłaszczył.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2023 roku.
Załączniki
Samotny grobowiec (1).JPG
Samotny grobowiec (1).JPG (179.75 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (2).JPG
Samotny grobowiec (2).JPG (136.65 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (3).JPG
Samotny grobowiec (3).JPG (173.16 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (4).JPG
Samotny grobowiec (4).JPG (163.84 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (5).JPG
Samotny grobowiec (5).JPG (155.42 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (6).JPG
Samotny grobowiec (6).JPG (181.5 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (7).JPG
Samotny grobowiec (7).JPG (179.61 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (8).JPG
Samotny grobowiec (8).JPG (190.37 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (9).JPG
Samotny grobowiec (9).JPG (141.19 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (10).JPG
Samotny grobowiec (10).JPG (64.21 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (11).JPG
Samotny grobowiec (11).JPG (73.41 KiB) Przejrzano 376 razy
Samotny grobowiec (12).JPG
Samotny grobowiec (12).JPG (180.53 KiB) Przejrzano 376 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość