Świdnica - gołębnik w podwórku kamienicy

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Świdnica - gołębnik w podwórku kamienicy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 gru 2023, 22:05

Spacerując ulicami Świdnicy (Schweidnitz) pewnego krótkiego, grudniowego dnia, w podwórzu XIX - wiecznej kamienicy, mieszczącej się pod adresem ul. Wrocławska 18, dostrzegłam coś bardzo interesującego i obecnie praktycznie niespotykanego.
Zachował się tu drewniany gołębnik o tradycyjnym kształcie, w dodatku nadal użytkowany i zamieszkiwany przez gołębie, czyli te przeklęte, latające szczury, które kiedyś bardzo lubiłam i podziwiałam, a których obecnie nienawidzę szczerze, a stało się tak od czasu zamieszkania w kamienicy w centrum zabytkowego miasta.
Zasrywają mi parapety i Archimedesa. Wrrrrr!

Do rzeczy.

Interesujący nas gołębnik jest raczej współczesny, drewniany, wzniesiony tradycyjnie na słupie, w tym przypadku metalowym. Towarzyszy mu klasyczny garaż z lat 70. XX wieku i podejrzewam, że hodowla gołębi w tym miejscu ma podobną tradycję i trwa co najmniej od drugiej połowy XX wieku.
Niestety, na podwórku nie spotkałam nikogo, z kim mogłabym porozmawiać o gołębniku i jego historii.

Chociaż gołębnikowi ze Świdnicy daleko do nieistniejącego już, przedwojennego obiektu z Lwówka Śląskiego, to jednak warto mu się przyjrzeć.
Jest to jeden z ostatnich - o ile nie ostatni w ogóle - obiekt tego typu na terenie śródmieścia.

Zdjęcia pochodzą z końca 2023 roku.
Załączniki
Gołębnik (1).jpg
Gołębnik (1).jpg (106.67 KiB) Przejrzano 371 razy
Gołębnik (2).jpg
Gołębnik (2).jpg (139.89 KiB) Przejrzano 371 razy
Gołębnik (3).jpg
Gołębnik (3).jpg (117.33 KiB) Przejrzano 371 razy
Gołębnik (5).jpg
Gołębnik (5).jpg (121.75 KiB) Przejrzano 371 razy
Gołębnik (6).jpg
Gołębnik (6).jpg (108.29 KiB) Przejrzano 371 razy
Gołębnik (4).jpg
Gołębnik (4).jpg (95.84 KiB) Przejrzano 371 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość