Sosnowiec - współczesne murale

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 paź 2019, 22:18

Uchwyciłeś na zdjęciach historyczny moment. ;)

Na elewacji dawnego szpitala w Sosnowcu powstaje mural

Z inicjatywy Katarzyny Stachowicz na elewacji dawnego szpitala przy ul. 3 Maja 33 w Sosnowcu powstaje mural.
To część projektu, do którego radna sejmiku zaprosiła miasto i fundację Oko w Oko z Rakiem.

Na elewacji pojawił się już zarys muralu, który – jeśli pozwoli na to pogoda – powinien być gotowy przed końcem tego tygodnia. Wcześniej pomysłodawczyni akcji, radna sejmiku Katarzyna Stachowicz, oficjalnie opowie o projekcie, którego mural jest tylko częścią.

Mateusz Bochenek, przewodniczący Rady Miejskiej Sosnowca, do którego Katarzyna Stachowicz zwróciła się z prośbą o współpracę oraz wskazanie miejsca na mural, wyjaśnia, że padło na budynek dawnego Szpitala Miejskiego nr 2 w Sosnowcu, w którym obecnie mieści się m.in. wydział zdrowia. Z kolei projekt Katarzyny Stachowicz będzie miał profilaktyczno-edukacyjny charakter.

– Wybraliśmy budynek dawnego szpitala, bo chodziło nam o miejsce, z którego akcja będzie dobrze widoczna – mówi Mateusz Bochenek.

Jak nam powiedział Mirosław Rymer, rzecznik śląskiego konserwatora zabytków, wykonanie muralu przy ul. 3 Maja 33 nie wymagało zgody konserwatora. Gmach nie jest bowiem wpisany do rejestru zabytków, lecz jedynie do gminnej ewidencji zabytków.

Katarzyna Stachowicz: Do współpracy przy projekcie zaprosiłam miasto i fundację Oko w Oko z Rakiem
– Do współpracy w projekcie zaprosiłem nie tylko samorząd Sosnowca, ale i fundację Oko w Oko z Rakiem – mówi Katarzyna Stachowicz. Dodaje, że o szczegółach projektu opowie jeszcze w tym tygodniu.

Można się domyślać, że chodzi o profilaktykę m.in. raka piersi. – Rak nie wybiera, nie ma znaczenia, czy jesteś w PO, czy w PiS. Są sprawy, o które powinniśmy zabiegać wspólnie, i partyjna flaga nie ma tutaj znaczenia – mówiła Katarzyna Stachowicz „Wysokim Obcasom", opowiadając jednocześnie o własnych doświadczeniach z chorobą.


Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 146
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Fala » niedziela 13 paź 2019, 20:53

No i w dniu wczorajszym tj 12.10.2019r. mural został skończony. Trafiliśmy na ostanie dopieszczanie i już po zmroku wykonałem ostatnie zdjęcia.
Załączniki
mural (1).jpg
mural (1).jpg (81.05 KiB) Przejrzano 5517 razy
mural (2).jpg
mural (2).jpg (78.07 KiB) Przejrzano 5517 razy
mural (3).jpg
mural (3).jpg (73.78 KiB) Przejrzano 5517 razy
mural (4).jpg
mural (4).jpg (51.49 KiB) Przejrzano 5517 razy
mural (5).jpg
mural (5).jpg (48.89 KiB) Przejrzano 5517 razy
mural (6).jpg
mural (6).jpg (45.72 KiB) Przejrzano 5517 razy

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 29 mar 2021, 06:47

Ulica Kościelna 8.
Wygląda na to, że stałam się przypadkowym świadkiem powstawania kolejnego muralu, tym razem o treści patriotyczno - piłkarskiej. :D
Załączniki
Mural Patriotyczne Zagłębie.JPG
Mural Patriotyczne Zagłębie.JPG (66.06 KiB) Przejrzano 3973 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » środa 07 wrz 2022, 06:27

Jacek Cygan spogląda na Sosnowiec z muralu. Lustrzane szkła okularów i ceramiczny alfabet

Zakończyły się prace przy muralu przedstawiającym wizerunek Jacka Cygana, poety i autora tekstów z Sosnowca. Praca, która pokryła ścianę kamienicy na rogu ul. Kościelnej i Sienkiewicza, ma 285 mkw. powierzchni i zachwyca ceramicznymi detalami.

Prace przy muralu, który ozdobił ścianę szczytową kamienicy na rogu ul. Kościelnej i Sienkiewicza, trwały około trzech tygodni. – Samo wykonanie muralu to tak naprawdę była wisienka na torcie. Ścieżki, które doprowadziły nas do wykonania tej pracy, zaczęliśmy wydeptywać około 1,5 roku temu – wspomina Marta Piróg, artystka rodem z Mysłowic, która razem z Markiem Grelą z Tychów tworzy duet „Czary-Mury".

Niezapomniane rozmowy z Sylwestrem Chęcińskim
Marta Piróg kończyła dąbrowskiego „Plastyka", a następnie studiowała ceramikę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Marek jest z wykształcenia polonistą. W głębi duszy zawsze był jednak artystą i skończył również podyplomowo malarstwo na ASP we Wrocławiu.

– Pomysł, żeby zająć się wykonywaniem murali, zrodził się spontanicznie, a działo się to pięć lat temu. Prowadziliśmy wtedy warsztaty dla dzieci, gdy Marek nagle rzucił: – „A może zajęlibyśmy się muralami?". Pomyślałam – czemu nie? Przecież życie pisze najlepsze scenariusze. Potem jednak dwa lata zbieraliśmy się do realizacji tego pomysłu – uśmiecha się Marta, która zaznacza, że plany udało się przekuć w czyny także trochę z powodu pandemii.

– W czasie pandemii trudno było wydać pieniądze chociażby na imprezy plenerowe. Można było więc zainwestować je inaczej. W Tychach właśnie szykowano się do rewitalizacji osiedla, a nasz pomysł, żeby na jednej ze ścian wykonać mural z wizerunkiem Zofii Nałkowskiej, idealnie wpasował się w te plany – wspomina artystka.

Potem powstał kolejny mural „Sami swoi" we Wrocławiu. To praca, która miała upamiętnić bohaterów, a przede wszystkim twórcę niezapomnianej polskiej komedii. – Sylwester Chęciński [reżyser filmu – przyp. red.] początkowo był przeciwny, żeby trafić na mural. Spotkania z 90-letnim panem były dla nas wyjątkowym przeżyciem. Okazał się niezwykle ciepłym i skromnym człowiekiem. Do dziś wspominamy długie rozmowy na kanapie w jego domu... Dał się z czasem przekonać do naszego pomysłu. Przychodził pod ścianę, żeby spoglądać, jak postępują prace przy muralu. To było wzruszające. A pracy było moc, gdyż mural ma powierzchnię ok. 400 metrów kwadratowych – mówi.

Co ciekawe większość murali powstaje za sprawą inspiracji artystów, którzy zgłaszają się z nimi do miast, czy spółdzielni mieszkaniowych.

– Dotąd tylko raz zwrócono się do nas, żebyśmy wykonali mural na zamówienie. Byli to górnicy z kopalni Piast w Bieruniu. W pozostałych przypadkach do powstania projektu doprowadzamy sami. Zaczyna się zazwyczaj od maila. Potem przychodzi czas na pierwsze spotkanie. Po nim następują uzgodnienia z miejskim plastykiem, konserwatorem zabytków. Masa papierkowej roboty – opowiada Marta Piróg.

„Czary-Mury" przyszli do władz Sosnowca, mając w głowie kilka projektów. Na początku odrzucili Jana Kiepurę – uznali, że murali z wizerunkiem słynnego tenora z Sosnowca jest już zbyt wiele. Po głowie kołatała jeszcze Pola Negri, aktorka, która również była związana z Sosnowcem. To może Jacek Cygan, pisarz, a przede wszystkim tekściarz z sosnowieckiej Niwki? – opowiada artystka.

Ceramiczne elementy muralu w Sosnowcu

Fakt, że Marta Piróg jest z wykształcenia artystką, która zajmuje się ceramiką, sprawia, że prace „Czary-Mury" to nie tylko pędzel i farba.

W Sosnowcu można się zachwycić okularami Jacka Cygana, które są wyklejone lustrzanymi płytkami. – Ważny był też szalik. Panu Jackowi bardzo na nim zależało. To szalik, na którym znajdują się literki – taki rozsypany alfabet. Literki też są ceramiczne i układają się w tekst [autorstwa Jacka Cygana - przyp.red.], który tworzy cień postaci o powierzchni 36 metrów kwadratowych – opisuje artystka.

Mural w Sosnowcu powstał na ścianie o powierzchni 285 metrów kwadratowych. Sama twarz Jacka Cygana ma od podbródka do czoła 4,96 metra wysokości. – Pracowaliśmy szybko, bo około trzech tygodni. Kilka dni straciliśmy z powodu opadów deszczu. W międzyczasie braliśmy też udział w odsłonięciu muralu Marii Koterbskiej we Wrocławiu – dodaje.

Odsłonięcie muralu Jacka Cygana zaplanowano na 18 września, gdy odbędą się Dni Sosnowca i koncert poświęcony twórczości artysty z sosnowieckiej Niwki.

„Czary-Mury" są tymczasem już zaangażowani w inny projekt. Tym razem sportowy. W Sośnicy powstaje bowiem mural Włodzimierza Lubańskiego, wybitnego reprezentanta Polski w piłce nożnej, który pochodzi z tej dzielnicy Gliwic.

Źródło: gazeta.sosnowiec.pl

Mural jest naprawdę ładny, z dobrą kolorystyką (nareszcie bez tej przeklętej "pastelozy") i pomysłem. Może się podobać. :)
Zdjęcia wykonałam w dniu 5 września 2022 roku, podczas demontażu rusztowań.
Załączniki
Mural z Jackiem Cyganem (1).JPG
Mural z Jackiem Cyganem (1).JPG (56.82 KiB) Przejrzano 2426 razy
Mural z Jackiem Cyganem (3).JPG
Mural z Jackiem Cyganem (3).JPG (51.6 KiB) Przejrzano 2426 razy
Mural z Jackiem Cyganem (2).JPG
Mural z Jackiem Cyganem (2).JPG (62.28 KiB) Przejrzano 2426 razy
Mural z Jackiem Cyganem (4).JPG
Mural z Jackiem Cyganem (4).JPG (65.61 KiB) Przejrzano 2426 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » czwartek 04 sty 2024, 10:42

Odpadają szkła z okularów na muralu Jacka Cygana w Sosnowcu

Lustrzane płytki to ciekawe i wyjątkowe dopełnienie muralu Jacka Cygana, który znajduje się na kamienicy przy ul. Sienkiewicza i Kościelnej. Niestety część szkieł odpadła od ściany tuż obok parkujących tam samochodów.

Mural z wizerunkiem poety i autora tekstów z Sosnowca powstał we wrześniu 2022 roku. Praca, która pokryła ścianę kamienicy na rogu ul. Kościelnej i Sienkiewicza ma 285 m kw. powierzchni.

Mural zaskakuje okularami Jacka Cygana, które są wyklejone lustrzanymi płytkami. – Ważny był też szalik. Panu Jackowi bardzo na nim zależało. To szalik, na którym znajdują się literki – taki rozsypany alfabet. Literki też są ceramiczne i układają się w tekst [autorstwa Jacka Cygana], który tworzy cień postaci o powierzchni 36 m kw. – opisywała Marta Piróg, która zrealizowała pracę razem z Markiem Grelą z Tychów. Razem tworzą duet Czary-Mury.

Niestety część wspomnianych lustrzanych płytek odpadła. Poinformował nas o tym czytelnik, który zauważył szare miejsca w szkłach okularów. Gdy w środę (3stycznia) podeszliśmy w to miejsce, to zauważyliśmy, że część płytek leży obok muru.

Jeden z kierowców, który akurat chciał tam zaparkować auto na prywatnym parkingu, zaraz przestawił samochód. - Przecież jak to spadnie na maskę lub na szybę, to szkoda jest pewna - mówił.

Czary-Mury nie odpowiedziały nam, czy będą musiały naprawić mural. Miasto wyjaśnia, że ma umowę z duetem. "Powinni naprawić zgodnie z zapisami w umowie. Zgłaszamy do nich tę sprawę" - przekazał nam Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.
Cztery palce Jacka Cygana na muralu w Sosnowcu to nie błąd

O muralu Jacka Cygana, który jest na pewno ozdobą miasta, pisaliśmy też, gdy czytelnicy dopytywali się, dlaczego poeta ma na malunku tylko... cztery palce. "Owszem - na muralu są widoczne cztery palce - lekcje matematyki nie poszły w las. Są to konkretnie: kciuk, mały palec, serdeczny i środkowy. Wskazujący jest schowany za środkowym - w taki sposób Jacek Cygan trzyma okulary. Nie rozumiemy, dlaczego wszyscy zakładają, że skoro ma pięć palców, to wszystkie musi pokazywać do obiektywu. To żaden błąd" - odpisali żartobliwie artyści, którzy dołączyli też zdjęcie, na którym się wzorowali. To fotografia naszego redakcyjnego kolegi Jakuba Włodka, która powstała w 2018 rynku na krakowskim rynku.

Źródło
Załączniki
Odpadają szkła (1).jpg
Odpadają szkła (1).jpg (26.56 KiB) Przejrzano 616 razy
Odpadają szkła (2).jpg
Odpadają szkła (2).jpg (59.36 KiB) Przejrzano 616 razy
Odpadają szkła (3).jpg
Odpadają szkła (3).jpg (114.39 KiB) Przejrzano 616 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 840
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Sosnowiec - mural

Postautor: pasqudek » poniedziałek 26 lut 2024, 14:33

Ujęcie zrobione w Centrum na ul. Warszawskiej
Co prawda nie do końca mural z okresu PRL. Jednak w jakiś sposób nawiązujący do tamtych czasów:

Obrazek
[url=https://ibb.co/x5K9tKF]Obrazek[/url
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » sobota 06 kwie 2024, 00:35

Na ścianie Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Wawel znajduje się mural autorstwa Małgorzaty Rozenau, przedstawiający Jana Kiepurę.
Został odsłonięty we wrześniu 2022 roku.

Placówka w takiej formie jak dziś istnieje, była marzeniem Jana Kiepury. Podczas jednej nielicznych powojennych wizyt w Sosnowcu w 1958 roku odwiedził szkołę muzyczną mieszczącą się jeszcze wówczas w Pałacu Dietla pozostawiając w tamtejszej kronice wiele mówiący wpis „Trzymajcie wysoko sztandar muzyki polskiej”.

Wybór miejsca na mural z Janem Kiepurą był więc nieprzypadkowy. Wizerunek najsłynniejszego Sosnowiczanina ozdobił ścianę Zespołu Szkół Muzycznych.

Do pracy nad muralem udało się namówić sosnowiecką artystkę Małgorzatę Rozenau, która jest już autorką jednego z murali w Sosnowcu, znajdującego się przy ul. Kościelnej „Sosnowego początku”.

Mural powstał z okazji Nocy Teatrów GZM organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Źródło: sosnowiec.pl
Załączniki
Mural (1).jpg
Mural (1).jpg (41.13 KiB) Przejrzano 597 razy
Mural (6).jpg
Mural (6).jpg (34.17 KiB) Przejrzano 597 razy
Mural (5).jpg
Mural (5).jpg (98.51 KiB) Przejrzano 597 razy
Mural (4).jpg
Mural (4).jpg (67.4 KiB) Przejrzano 597 razy
Mural (3).jpg
Mural (3).jpg (50.91 KiB) Przejrzano 597 razy
Mural (2).jpg
Mural (2).jpg (59.95 KiB) Przejrzano 597 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 15 kwie 2024, 00:20

Ulica Teofila Lenartowicza 73, piękny mural z żółtym "ogórkiem", czyli autobusem typu Jelcz 043.
Powstał na ścianie biurowca zajezdni autobusowej PKM.

Zdjęcia wykonał FALA w kwietniu 2024 roku.
Załączniki
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (1).jpg
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (1).jpg (83.94 KiB) Przejrzano 552 razy
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (2).jpg
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (2).jpg (71.95 KiB) Przejrzano 552 razy
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (3).jpg
Ulica Teofila Lenartowicza 73 (3).jpg (79.55 KiB) Przejrzano 552 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » środa 17 kwie 2024, 11:07

Ulica Wagowa 24a, czyli wielorodzinny blok w dzielnicy Kazimierz Górniczy.
Na ślepej ścianie obiektu, w roku 2022 powstał symboliczny mural, upamiętniający sukcesy klubu siatkarskiego Kazimierz Płomień Sosnowiec, założonego w roku 1992.
Wygląda genialnie!
Załączniki
Ulica Wagowa 24a (1).jpg
Ulica Wagowa 24a (1).jpg (47.85 KiB) Przejrzano 418 razy
Ulica Wagowa 24a (4).jpg
Ulica Wagowa 24a (4).jpg (52.89 KiB) Przejrzano 418 razy
Ulica Wagowa 24a (3).jpg
Ulica Wagowa 24a (3).jpg (75.47 KiB) Przejrzano 418 razy
Ulica Wagowa 24a (2).jpg
Ulica Wagowa 24a (2).jpg (38.71 KiB) Przejrzano 418 razy
Ulica Wagowa 24a (5).jpg
Ulica Wagowa 24a (5).jpg (82.41 KiB) Przejrzano 418 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28229
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Sosnowiec - współczesne murale

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 kwie 2024, 12:33

Mural namalowany na ślepej ścianie domu przy ulicy Dęblińskiej 7 powstał w październiku 2023 roku.

W Sosnowcu powstaje nowy mural. Z mężczyzną i kobietą na wspólnej drodze

Sosnowcu na elewacji jednego z budynków przy ul. Dęblińskiej powstaje mural przedstawiający mężczyznę i kobietę na wspólnej drodze. To element kampanii społecznej o nazwie "MAKi" ("Męski a Kobiecy punkt widzenia").

Na elewacji budynku przy ul. Dęblińskiej 7 w Sosnowcu powstaje mural. Jego autorem jest Andrzej Tylkowski, wrocławski rysownik. Na potrzeby kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi (Męski a Kobiecy punkt widzenia) - tworzy on projekty murali, które przyozdabiają ściany budynków w całej Polsce. Obok Sosnowca wymalowane zostały dotychczas w Kielcach, Opolu, Zielonej Górze, Warszawie, Wrocławiu, Chorzowie i Katowicach.

Sosnowieckie malowidło przedstawia mężczyznę i kobietę na wspólnej drodze. Taki projekt został wybrany przez mieszkańców bloku w drodze głosowania. Wspólnota wyraziła zgodę, podejmując stosowną uchwałę. - Przygotowałem rysunek dla kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi o tym, że wspólna droga kobiet i mężczyzn jest możliwa, satysfakcjonująca, a może nawet być ciekawa. Współpraca, wspólny kierunek, szacunek i zainteresowanie - to starałem się pokazać. Idea wzmacniania partnerstwa promowana przez ten projekt jest mi bliska - mówi Tylkowski.

W tle muralu widzimy panoramę miasta z charakterystycznymi budynkami Sosnowca. Na ścianie znalazło się także promocyjne logo miasta.

Mural w Sosnowcu elementem kampanii społecznej

Zainaugurowana w dniach 10-11 maja tego roku podczas kongresu Impact’23 kampania MAKi to wieloetapowy projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest wzmacnianie partnerstwa między mężczyznami i kobietami, ich współpracy wynikającej z uzupełniania się, a nie konkurowania między sobą, oraz zmiana sposobu myślenia w tym zakresie. Projekt ten zwraca również uwagę na potrzebę sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz równego traktowania płci.

Od maja do października w całej Polsce realizowane były spotkania, w których udział wzięli przedstawiciele świata nauki, biznesu, sportu i kultury. Podczas paneli MAKiForum eksperci rozmawiali o potrzebach związanych z dopełnianiem się płci, zwracali uwagę na bariery stojące na drodze budowy kapitału społecznego. Wskazywali także na potrzebę lepszej komunikacji, która jest jednym z fundamentów porozumienia mężczyzn i kobiet. W gronie ekspertów znaleźli się m.in. prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, himalaistka Kinga Baranowska czy psycholog Maria Rotkiel.

Kampania MAKi realizowana jest przez fundacje Empiria i Wiedza oraz State of Poland.

Źródło
Załączniki
Mural Maki (1).jpg
Mural Maki (1).jpg (67.76 KiB) Przejrzano 394 razy
Mural Maki (3).jpg
Mural Maki (3).jpg (65.05 KiB) Przejrzano 394 razy
Mural Maki (2).jpg
Mural Maki (2).jpg (64.89 KiB) Przejrzano 394 razy
Mural Maki (4).jpg
Mural Maki (4).jpg (55.43 KiB) Przejrzano 394 razy
Mural Maki (5).jpg
Mural Maki (5).jpg (53.82 KiB) Przejrzano 394 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość