Dąbrowa Górnicza - dawny cmentarz ewangelicki

Posty: 19645
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Dąbrowa Górnicza - dawny cmentarz ewangelicki

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 lip 2015, 23:19

Niewielki cmentarz protestancki utworzono w rejonie dzisiejszej ulicy Szkolnej i Dębowej w 1882 roku, w dzielnicy Stara Dąbrowa, poza zabudowaniami, na skraju pól i łąk. Miało to związek z ciągłym wzrostem ilości Zagłębiaków wyznania ewangelicko - augsburskiego i przeniesieniem w 1842 roku gminy wyznaniowej z Będzina do Dąbrowy (pierwsza msza święta protestancka w tym regionie odprawiona została na Zamku w Będzinie, kolejne - w domach prywatnych). Protestanci uformowali własną parafię i wznieśli pierwotny drewniany kościółek w pobliżu szkoły górniczej - Sztygarki. Budowę murowanego kościoła, zachowanego do dziś, datuje się na lata 1870 - 1899.
W międzyczasie wybudowano w Sosnowcu kaplicę ewangelicką, która skupiała większość wyznawców tej wiary z rejonu zagłębiowskiego. Dlatego też to tam w 1921 roku została przeniesiona siedziba gminy, a kościół w Dąbrowie stał się kościołem filialnym.

Po II Wojnie Światowej budynek kościoła został odkupiony przez katolickie władze kościelne i zaadaptowany jako kościół rzymsko - katolicki. W 1957 roku patronką świątyni została św. Barbara.
Zapomniany cmentarz niszczał. W latach pięćdziesiątych XX wieku szczątki ekshumowano i przewieziono na cmentarz ewangelicki w Sosnowcu.
Jednak od bardzo sympatycznego właściciela posesji, na której niegdyś znajdował się cmentarz dowiedziałam się, że ostatnie nagrobki zachowały się jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku. Także sama ekshumacja była przeprowadzona byle jak.
Miejsce, gdzie istniał cmentarz planowano przemienić początkowo na park, dom dziecka lub inny obiekt użyteczności publicznej. Obecnie znajduje się tu niezabudowany, zadbany skwerek przy drodze.

Lokalizacja
Załączniki
Na starej mapie.jpg
Na starej mapie.jpg (34.84 KiB) Przejrzano 2764 razy
Cmentarz ewangelicki (2).JPG
Cmentarz ewangelicki (2).JPG (83.46 KiB) Przejrzano 2764 razy
Cmentarz ewangelicki (1).JPG
Cmentarz ewangelicki (1).JPG (80.45 KiB) Przejrzano 2764 razy
Cmentarz ewangelicki (4).JPG
Cmentarz ewangelicki (4).JPG (96.63 KiB) Przejrzano 2764 razy
Cmentarz ewangelicki (3).JPG
Cmentarz ewangelicki (3).JPG (73.75 KiB) Przejrzano 2764 razy
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość