Głuchołazy - rekonstrukcja pręgierza miejskiego

Moderator: Velder

Posty: 28118
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Głuchołazy - rekonstrukcja pręgierza miejskiego

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 gru 2022, 09:15

Na rynku w Głuchołazach (Ziegenhals) w jubileuszowym roku 2022 (minęło wówczas 800 lat istnienia miejscowości), ustawiona została kamienna replika dawnego, XVI - wiecznego pręgierza miejskiego.
Granitowy obelisk wzniesiono według projektu z roku 2008, którego autorem był profesor Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej.
Pręgierz miał nawiązywać wyglądem do oryginalnego reliktu dawnego sądownictwa, prezentowanego w Bystrzycy Kłodzkiej.

Głuchołazy świętują w tym roku 800 lecie powstania. Po obchodach pozostanie w pejzażu miasta kilka pamiątek: fontanna na placu Basztowym, odlana z metalu makieta XVI wiecznego miasta oraz stojący od tygodnia na Rynku kamienny pręgierz. Miał się on stać nową turystyczną atrakcją miasta, tymczasem wywołał dużo negatywnych komentarzy mieszkańców. Kamienna kolumna się nie podoba, a kojarzy się … niezbyt obyczajnie. Jeden z radnych zażądał wyjaśnień, ile to kosztowało miejskiego podatnika.

- Udało nam się zdobyć dofinansowanie z unijnego programu Interreg do projektu obejmującego budowę pręgierza oraz wydanie albumu fotograficznego o mieście – mówi Piotr Chrobak z Wydziału Rozwoju i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Wartość całego projektu to 140 tysięcy złotych, ale sam albom kosztował 60 tysięcy. Dofinansowanie unijne wynosi 80 procent, więc budżet miasta projekt kosztował ok. 20 tysięcy.

- Ze mną, ale też chyba z innymi radymi nikt nie konsultował wcześniej, jak pręgierz ma wyglądać i gdzie powinien stanąć. Takie sprawy powinny być konsultowane z mieszkańcami, choćby w mediach społecznościowych – uważa radny Jacek Wanicki.

Autorem projektu pręgierza jest znany historyk architektury profesor Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej. Projekt powstał w 2008 roku, kiedy lokalne władze robiły pierwsze plany wzbogacenia Rynku w Głuchołazach o nowe elementy. Potem trafił do szuflady i wyjęto go w związku z przygotowaniami do 800-lecia miasta. O ponowne umieszczenie pręgierza wnioskowało też głuchołaskie PTTK.

- Profesor Legendziewicz wzorował się na kamiennym pręgierzu w Bystrzycy Kłodzkiej, który zbudowano ok. 1650 i zachował się do dzisiaj. Głuchołaski pręgierz pochodził z podobnego okresu i mógł wyglądać podobnie – mówi Piotr Chrobak z UM Głuchołazy. – Nie zachowały się żadne rysunki, dokumentujące wygląd pręgierza w Głuchołazach. Wiemy, że zbudowano go w 1599 roku. Stał mniej więcej w tym samym miejscu co obecny, a rozebrano go po powodzi w 1834 roku.

Krzysztof Strauchmann
14 lipca 2022
Źródło
Załączniki
Głuchołazy - pręgierz (1).jpg
Głuchołazy - pręgierz (1).jpg (89 KiB) Przejrzano 546 razy
Głuchołazy - pręgierz (3).jpg
Głuchołazy - pręgierz (3).jpg (67.9 KiB) Przejrzano 546 razy
Głuchołazy - pręgierz (2).jpg
Głuchołazy - pręgierz (2).jpg (73.21 KiB) Przejrzano 546 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pręgierze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości