Stary Paczków - grodzisko

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Paczków - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 mar 2020, 21:47

W Starym Paczkowie (Alt Patschkau), wsi położonej w powiecie nyskim, w gminie Paczków, nieopodal głównej drogi, łączącej Nysę z Kłodzkiem, na terasie niewielkiego potoku, zachowały się relikty typowego grodziska stożkowatego typu motte.
Ten niewielki obiekt, datowany na okres późnego średniowiecza, ulokowano w miejscu naturalnie obronnym - od strony traktu chroniły go podmokłe łąki. Cypel, na którym ulokowane zostało fortalicjum, odcięto u podstawy suchą fosą oraz wałem. Po tych umocnieniach nie zachował się dziś już żaden ślad, zostały bowiem zniwelowane podczas orki. Do dziś czytelny jest jedynie kopiec, na którym zapewne wznosiła się niegdyś wieża mieszkalno - obronna.
Udało mi się na jego stoku wypatrzeć fragmenty starej ceramiki: ściankę naczynia oraz uszko garnka.
Po sfotografowaniu pozostawiłam je na miejscu.

Grodzisko zostało wpisane do rejestru zabytków pod numerem A-390/75 z 1975-01-14.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.

Niestety, moja wizytacja terenowa w tym miejscu przyniosła bardzo smutne obserwacje - bez interwencji w te sprawie relikty grodziska niebawem znikną pod zwałowiskami ziemi i gruzu, usypywanymi w tym miejscu zapewne przez kogoś, kto najpewniej nawet nie ma świadomości mieszczenia zabytku.
Załączniki
Grodzisko średniowieczne (1).JPG
Grodzisko średniowieczne (1).JPG (135.64 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (4).JPG
Grodzisko średniowieczne (4).JPG (134.74 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (10).JPG
Grodzisko średniowieczne (10).JPG (71.41 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (2).JPG
Grodzisko średniowieczne (2).JPG (78.51 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (3).JPG
Grodzisko średniowieczne (3).JPG (57.5 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (5).JPG
Grodzisko średniowieczne (5).JPG (139.64 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (6).JPG
Grodzisko średniowieczne (6).JPG (134 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (9).JPG
Grodzisko średniowieczne (9).JPG (132.22 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (8).JPG
Grodzisko średniowieczne (8).JPG (104.1 KiB) Przejrzano 2565 razy
Grodzisko średniowieczne (7).JPG
Grodzisko średniowieczne (7).JPG (115.12 KiB) Przejrzano 2565 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości