Dębowiec koło Prudnika - grodzisko Schlossplatz

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dębowiec koło Prudnika - grodzisko Schlossplatz

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 lis 2022, 06:40

Nieopodal wsi Dębowiec (Eichhäusel) w powiecie prudnickim, w lesie położonym na południowy wschód od wsi, przy niebieskim szlaku turystycznym (fatalnie oznakowanym w rejonie rozdziału dwóch dróg), nieopodal drewnianego mostu nad bezimiennym potokiem (Most Leśników), znajdują się bardzo ładne pozostałości średniowiecznego grodziska.
Był to dość typowy obiekt, składający się z czworobocznego kopca - majdanu, fosy oraz nadal nieźle czytelnego wału, od północy zniwelowanego przez wspominany wyżej potok.
Na kopcu wznosiła się zapewne wieża mieszkalno - obronna.
Obiekt pochodzi z pierwszej połowy XV wieku (prawdopodobnie to on jest wzmiankowany w dokumencie z roku 1430).

W niemieckiej literaturze i na starych mapach miejsce to od dawna było określane jako Schlossplatz - plac zamkowy, miejsce po zamku.
Po roku 1945 zabytek ten został całkowicie zapomniany. Odkrył go w roku 1995 pan Andrzej Dereń, redaktor Tygodnika Prudnickiego. w 1999 roku grodzisko zostało wpisane do rejestru zabytków.
Aktualnie obok jego wału znajduje się bardzo ciekawa tablica informacyjna.

Moje zdjęcia pochodzą z listopada 2022 roku. Oczywiście byłam na tym grodzisku już w maju, kilka dni po przeprowadzce do Prudnika, ale - wierzcie mi - panowała tam jedna wielka zieloność. O rozsądnie wyglądające fotografie było trudno, więc swoje musiałam odczekać.
Myślę, że w marcu wyglądałoby to jeszcze lepiej.

Lokalizacja
Załączniki
Mostek Leśników (1).JPG
Mostek Leśników (1).JPG (142.99 KiB) Przejrzano 741 razy
Mostek Leśników (2).JPG
Mostek Leśników (2).JPG (88.29 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (130.93 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (106.81 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (145.28 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (160.6 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (152.21 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (159.44 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (147.97 KiB) Przejrzano 741 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (56.55 KiB) Przejrzano 741 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Dębowiec koło Prudnika - grodzisko Schlossplatz

Postautor: Andrzej Dereń » piątek 23 gru 2022, 19:30

Grodzisko i jego cała okolica wyglądały zupełnie inaczej jeszcze dekadę temu, gdy rosła tu wysoka świerczyna. Teren był dobrze dostępny i poszycie było symboliczne. Śmierć świerków i ich wycinka mocno zmieniły charakter tego miejsca. Światło słoneczne wdarło się w dół i poszycie wybuchło w górę. Zawsze zastanawiało mnie wykorzystanie osiedleńcze sąsiedniego terenu w widłach strumyków. Czy była tam pierwotna osada Neu Kotzem? Lokalizacja obecnego Dębowca jest dość nietypowa, bo nie ma tam cieku wodnego. Jak dla mnie nie ma ona rodowodu średniowiecznego. Musiała się rozwinąć wokół leśniczówki miejskiej przy drodze z miasta do Jindřichova. Zajefajne są sporej wielkości i licznych odnóg starodrogi na południe od Dębowca. To też moje małe odkrycie ich pierwotniej funkcji. Bez lidara krajoznawcy i eksploratorzy błądzili, przypisując "wąwozom" różne pochodzenie, od naturalnych zjawisk, do wojennych tworów okopowych. Teren mocno okraszony metalowymi pozostałościami wojennymi.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość