Pogórze - Frącki, grodzisko?

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pogórze - Frącki, grodzisko?

Postautor: Karolina Kot » środa 14 gru 2022, 09:50

Na północ od Frącek (Fronzke), niewielkiej osady, obecnie będącej przysiołkiem wsi Pogórze (Pogosch), położonej w powiecie prudnickim, w gminie Biała, znajduje się... sama nie do końca wiem co.
Być może są to relikty dawnego nizinnego grodziska stożkowatego. Na niewyraźny zarys kopca i otaczającej go fosy, ulokowany w miejscu połączenia się danych potoków (obecnie uregulowanych i zmeliorowanych), natrafiłam kilka miesięcy temu, przeglądając zakładkę LIDAR w Geoportalu.
Tym razem doskonale wiedziałam, czego szukam - w literaturze zostało bowiem wymienione grodzisko we Frąckach (oczywiście zapomniałam już, gdzie o tym przeczytałam, najpewniej na wzmiankę natrafiłam przeglądając spis stanowisk archeologicznych województwa opolskiego).
Wiedziałam też, że latem nawet nie ma sensu próbować wycieczki. Zostawiłam ją sobie na sezon bezlistny.

No i rzeczywiście - w wytypowanym miejscu znajduje się baaardzo zniwelowany kopiec otoczony tatarakiem (fosa?) i strasznie zarośnięty głogiem.
Jeżeli nawet to naprawdę jest grodzisko, do dejcie se z nim siana. Jest wybitnie trudno dostępne, wybitnie niefotogeniczne, wybitnie niewdzięczne i trzeba być chyba psychopatą, żeby coś takiego w ogóle fotografować.
:twisted:

W każdym razie całe Frącki spoglądały na mnie, jak na wariata, zwłaszcza, że zaparkowałam mojego Archimedesa dokładnie nad kałużą. W którą z godnością wysiadłam z pojazdu.
A kierowca autobusu wstał i zaczął klaskać.


Zdjęcia wykonałam w grudniu 2022 roku.
Lokalizacja
Ale o tym, że warto wierzyć nawet w jeszcze gorzej zachowane obiekty, przekonałam się kilka lat temu w Pokrzywnicy - wątek ten znajduje się w dziale zarezerwowanym jedynie dla wąskiej grupy osób, gdyż nie zostały na nim jeszcze przeprowadzone badania archeologiczne.
Załączniki
Frącki (1).JPG
Frącki (1).JPG (42.97 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (2).JPG
Frącki (2).JPG (144.27 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (3).JPG
Frącki (3).JPG (133.78 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (4).JPG
Frącki (4).JPG (130.42 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (5).JPG
Frącki (5).JPG (148.15 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (6).JPG
Frącki (6).JPG (118.69 KiB) Przejrzano 670 razy
Frącki (7).jpg
Frącki (7).jpg (57.56 KiB) Przejrzano 670 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Pogórze - Frącki, grodzisko?

Postautor: Andrzej Dereń » czwartek 22 gru 2022, 20:43

Gratuluję! To miejsce ma potencjał grodziskowy! Ładnie ukształtowany okrąg, fosa, mocno zniszczony majdan. Muszę zajrzeć do starszych artykułów śp. Eryka Murlowskiego, który obok swoich ukochanych Chrzelic zajmował się m.in. Frąckami, ale czy wskazywał dokładne miejsce grodziska, tego nie pamiętam, raczej nie. To było w czasach "przedlidarowych". Internety wspominają o grodzisku i podaniu o "starym zamku". Sękowski w swoim Herbarzu nie identyfikuje rodu Fronzke lub podobnie, ale pewną wskazówką jest krzyż pojednania z niedalekiej Brzeźnicy z datą 1610 i napisem: "AKLVS / FRVNS / KA". Frącki są na gruntach Pogórza, więc może siedzibę rycerską należałoby kojarzyć z tamtą miejscowością. W każdym razie miejscówka wielce obiecująca, choć jak widać w terenie "płacz i zgrzytanie zębami". :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości