Ponikwa - grodzisko średniowieczne

Posty: 28364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ponikwa - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » środa 06 maja 2020, 22:50

W niewielkiej wsi Ponikwa (Verlorenwasser), położonej w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka, na skraju pól, na naturalnie obronnym cyplu, znajdującym się w pewnej odległości od zabudowań, w odległości około 180 metrów na południowy - zachód od kościoła pod wezwaniem świętego Józefa, zachowały się słabo już dziś czytelne i mocno zniwelowane przez orkę relikty dawnego fortalicjum - niewielkiego grodziska lub zameczku, zwieńczonego niegdyś zapewne wieżą mieszkalno - obronną. Uważa się, ze funkcjonowało ono w okresie późnego średniowiecza, około XI - XIV wieku.
Do dziś po zabytku nie zachował się - na pierwszy rzut oka - żaden ślad, poza słabo czytelnymi zarysami fos (wykorzystywanymi obecnie jako drogi polne) i jeszcze gorzej widocznym zewnętrznym wale, całkowicie rozoranym w wyniku trwającej od setek lat aktywności rolniczej.
Ruszyłam w to miejsce o wytypowaniu go wcześniej w domu na LIDARze Geoportalu. Podczas "wizji lokalnej" wkrótce przekonałam się, ze się nie pomyliłam - na stromych zboczach cypla mignęły mi tu i ówdzie fragmenty średniowiecznej ceramiki, które po sfotografowaniu odłożyłam na miejsce - tego typu zabytków nie wolno zabierać ze sobą na pamiątkę!

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2020 roku, bardzo żałując, że przez głupi przypadek schowany w bagażniku Archimedesa dron tym razem nie mógł zostać użyty. W domu został smartfon z obsługującą latającego bzyczka aplikacją.
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (172.28 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (181.6 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (179.36 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (162.77 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (160.17 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (159.81 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (11).JPG
Grodzisko (11).JPG (175.24 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (65.38 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (63.93 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (9).JPG
Grodzisko (9).JPG (63.7 KiB) Przejrzano 3176 razy
Grodzisko (10).JPG
Grodzisko (10).JPG (66.82 KiB) Przejrzano 3176 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Ponikwa - grodzisko średniowieczne

Postautor: damwer1 » niedziela 22 sie 2021, 23:17

Znalazłaś ceramikę!? Czyli faktycznie to jest to miejsce (?!) Ja byłem tam zimą, prawie nie było śniegu, szurnąłem butem tu i ówdzie, ale że nie znalazłem kompletnie nic i obiekt niepotwierdzony w źródłach archeologicznych (chyba jest tylko wymieniany w Geografii turystycznej Sudetów), to straciłem wiarę, że to jest faktycznie "coś".... "Fosy" na siłę można by "rysować", no i te kamienie wyglądające jak ułożone (zdecydowanie naturalne), ale druga strona bez żadnych oznak stanowiska - po prostu wyjście na łąkę.. A jednak! Coś tam chyba było! Gratulacje:)

Posty: 28364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Ponikwa - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 sie 2021, 23:22

Bez badań archeologicznych tak naprawdę niewiele można o tym miejscu więcej powiedzieć, ale tak, rzeczywiście trafiłam tam na ceramikę.
Być może coś jest na rzeczy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Ponikwa - grodzisko średniowieczne

Postautor: damwer1 » niedziela 22 sie 2021, 23:27

Bardzo możliwe. Też to miejsce wytypowałem lidarowo i na podstawie któregoś ze źródeł (chyba właśnie przewodnika Staffy), z tym że w innym miejscu (zabij! Nie pamiętam gdzie...) znalazłem informację, że grodzisko było zlokalizowane gdzieś u ujścia Ponika do Nysy Kłodzkiej. "Jechałem" lidarem, ale trudno coś sensownego wytypować jako możliwe miejsce :(


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość