Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 gru 2020, 09:53

W Stoszowie (Stoschendorf), niegdyś osobnej miejscowości o starym, sięgającym średniowiecza rodowodzie, obecnie zdegradowanej do roli przysiółka wsi Jaźwina (Langseifersdorf), położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki, tuż za zabudowaniami pięknego, lecz popadającego w ruinę dworu obronnego należącego do rodu von Strachwitz, znajduje się kolejny ciekawy obiekt - średniowieczne grodzisko. O istnieniu zabytku informuje kamienna tablica, typowo ustawiana na obiektach archeologicznych Dolnego Śląska.
Tablica znajduje się przy moście wiodącym do dworu.
W większości opracowań autorzy lokują średniowieczny gród dokładnie w tym samym miejscu, w którym w połowie XVI wieku Hans von Strachwitz wzniósł swą istniejącą do dziś siedzibę.
I ja uważałam podobnie aż do momentu, w którym nie stanęłam naprzeciw zabytkowego dworu. Coś mi jednak nie pasowało, coś mi zamajaczyło w krzakach z tyłu i postanowiłam to sprawdzić.
Z determinacją zaczęłam brnąć przez podeschnięte i bezlistne zarośla w fosie. Stwierdziłam, że w końcu jest grudzień, nie ma tyle wody, że lepsza okazja może się nie trafić.

I rzeczywiście, okazało się, że w krzakach za dworem znajduje się okrągły, niewysoki kopiec na planie owalu, otoczony fosą.
Idealnie pasowałby do opisu niewielkiego grodziska typu nizinnego, które zapewne mieściło niegdyś na majdanie drewnianą lub kamienno - drewnianą wieżę mieszkalno - obronną. Widywałam już podobne założenia.
Obiekt jest dobrze czytelny na LIDARze Geoportalu (oczywiście sprawdziłam to dopiero po powrocie do domu).
No i mamy kłopot. Gdzie znajduje się grodzisko?
Pod dworem, czy na wyspie na jeziorze? Wszak z podobną sytuacją mieliśmy już miejsce m.in. w Krzyżowicach.
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Dwór posiada na naszym Forum osobny wątek.
Zdjęcia wykonałam po południu w grudniu 2020 roku.
Lokalizacja

Polecam zwiedzanie zimą i w gumiakach. ;)
Załączniki
Domniemane grodzisko (1).JPG
Domniemane grodzisko (1).JPG (139.97 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (3).JPG
Domniemane grodzisko (3).JPG (141.14 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (2).JPG
Domniemane grodzisko (2).JPG (145.36 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (4).JPG
Domniemane grodzisko (4).JPG (73.84 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (5).JPG
Domniemane grodzisko (5).JPG (158.57 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (6).JPG
Domniemane grodzisko (6).JPG (83.33 KiB) Przejrzano 3216 razy
Domniemane grodzisko (7).jpg
Źródło: Geoportal
Domniemane grodzisko (7).jpg (20.25 KiB) Przejrzano 3216 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2525
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Postautor: Gniewko » poniedziałek 14 gru 2020, 06:25

Strona "Od grodu do zamku" podaje lokalizację grodziska późnośredniowiecznego na wyspie. Bo w Stoszowie jest jeszcze jedno, wczesnośredniowieczne.
Maciej Rodziewicz

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Postautor: damwer1 » niedziela 22 sie 2021, 17:14

W rejestrze zabytków także lokowane jest pod dworem, lecz Nowakowski w swojej publikacji z 2017 r. podaje informacje, że na tej wyspie, której zdjęcia zamieściłaś (dzięki, bo to jedyne w netach!) majdan jest "z widocznym na powierzchni w części centralnej zarysem czworobocznej budowli o wymiarach ok. 5 x 7 m"... Pytanie czy to "odczytane" z lidaru czy autor był na miejscu i stwierdził jako fachowiec od motte (?).

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 sie 2021, 21:46

Ja na tej wysepce żadnej "czworobocznej budowli" nie zauważyłam, ale nie przyglądałam się zbyt dokładnie. Wypłoszyłam dzika i w związku z tym jakoś tak znienacka minęła mi ochota na szwendanie się po okolicy, zrobiłam więc kilka zdjęć i płynnie wycofałam się do Opla Archimedesa.
Całe szczęście, że łażąc po krzakach zawsze gadam głośno do siebie, albo (co gorsza) śpiewam. Moje doświadczenie wykazuje, że dziki są melomanami, niemal zawsze uciekają w popłochu.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Jaźwina - Stoszów, grodzisko średniowieczne

Postautor: damwer1 » niedziela 22 sie 2021, 23:08

To ja podobną sytuację miałem w drodzę do "dalszego" (głębiej w lesie) stanowiska w Posadzie (zgorzelecki)... Nie śpiewałem (wolę bardziej nie rozdrażniać dzików) i nie gadałem głośno (może powinienem :?: ), a dzik wyskoczył mi z krzaczorów tak blisko, że myślałem, że do grodziska jednak nie dotrę... :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości