Karnków - grodzisko

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Karnków - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 sty 2021, 06:51

W zachodniej części wsi Karnków (Arnsdorf), położonej w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno, wśród pól i rozległych bagien, znajduje się trójkątny zagajnik.
Kryje on relikty interesujących umocnień ziemnych - do dziś zachowała się w tym miejscu połowa grodziska typu nizinnego. Dobrze czytelna, podwójna linia wałów rozdzielona fosą urywa się w bagnisku, zupełnie tak, jakby ją zmiotła jakaś dawna powódź.
Nie jestem pewna datowania tego grodu, ale na pierwszy rzut oka wygląda mi na wczesne średniowiecze i jedno z kilku obiektów tego typu, funkcjonujących przed wiekami w rejonie tzw. przesieki śląskiej.
Grodzisko wpisano do rejestru zabytków pod numerem 31/Arch z 1964-07-20 jako "stanowisko 2".

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (83.79 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (114.04 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (113.97 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (38.52 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (116.43 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (105.79 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (101.03 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (123.36 KiB) Przejrzano 2792 razy
Grodzisko (9).JPG
Grodzisko (9).JPG (93.53 KiB) Przejrzano 2792 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 sie 2021, 15:00

Re: Karnków - grodzisko

Postautor: damwer1 » niedziela 22 sie 2021, 16:37

Warto zauważyć, że zamieszczone przez autorkę zdjęcia są z okolic grodu i nie są to raczej jego umocnienia (raczej osady przygrodowej??), a samo grodzisko/kopiec znajduje się w południowo-zachodniej części tego lasku i jest od płn-zach. i płn-wsch. otoczony strumykiem. Załączam zdjęcie kopca, niestety letnie. Co ciekawe na lidarze go nie widać, a w jego miejscu całkowicie płaski teren (błąd w danych?), ale podobną sytuację odnotowałem w kilku innych przypadkach, np. dużego kopca w Drołtowicach, który istnieje, choć na lidarze go nie widać (co ciekawe w źródłach też są podawane i powielane informacje, że został całkowicie zniszczony... A ma jakieś 3 m wysokości (sic!)).
Załączniki
Karnkow kopiec.JPG
Karnkow kopiec.JPG (159.39 KiB) Przejrzano 2309 razy

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Karnków - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 sie 2021, 22:03

Tak po prawdzie to dla mnie ten obiekt wygląda dziwnie jest za bardzo regularny i jakby ucięty.
Pierwotnie miałam go zresztą zamiar całkowicie "olać", no bo zimno, po całym dniu przygód w krzakach i bagnach buty miałam przemoczone, noc zapadała, mój Archimedes okulał (stwierdziłam podejrzanie wyglądający flak w prawym przednim kole), a i do domu daleko.
Ale będąc w okolicy po prostu nie wypadało nie zajrzeć.

Obiecywałam sobie, że cyknę fotkę tylko "z daleka", ale oczywiście i tak wlazłam głębiej. Rzeczywiście fotografowałam jedynie wały i suchą fosę. Nie myszkowałam, nie badałam tego miejsca dokładniej.
Nawet w najbardziej zaciętych pasjonatach zapał słabnie, kiedy w butach chlupoce woda, a palce drętwieją na aparacie z zimna.
Podpowiedź na temat kopca jest warta uwagi, dziękuję bardzo! Sprawdzę to przy okazji.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości