Bronówek - grodzisko średniowieczne

Posty: 28362
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Bronówek - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 28 lut 2022, 06:59

Na północny zachód od malutkiej osady Bronówek (Neu Börnchen), położonej w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz, na naturalnie obronnym wzniesieniu, położonym nad doliną potoku Czyściec, znajduje się bardzo ładne i dobrze czytelne grodzisko.
Jest to owalny w kształcie, jednoczłonowy obiekt otoczony kamiennym wałem, zdecydowanie niższym od strony północnej (w tym miejscu znajduje się bowiem naturalne urwisko).
Zabytek datowany jest na wczesne średniowiecze.

Wizyta w tym miejscu trafiła mi się w bardzo klimatycznych okolicznościach przyrody - w gęstej mgle. Zdjęcia jakoś jeszcze udało mi się zrobić, ale wracając do Archimedesa mgła tak zgęstniała, że zabłądziłam, azymut mi się przesunął o 25 stopni i w efekcie po chwili zorientowałam się, że nie mam pojęcia, gdzie jestem.
Widoczność wynosiła pięć metrów, wszędzie panowała jednolita szarówka, dookoła identyczne pola.
Cóż było robić...
Trzeba było sięgnąć do kieszeni po nawęzy XXI wieku, czyli smartfona z zainstalowanym mobilnym Geoportalem i zorientować się co do kierunku marszu. Na szczęście był zasięg.
Można być tradycjonalistą do bólu, ale w niektórych sprawach trzeba się rozwijać i być na bieżąco. Dziękuję Ci, Kusmanku, gdyby nie Twoje podpowiedzi, nadal biegałabym po krzakach z Nokią 3310.

P.S.
Archimedesem z parkingu na ruchliwą trasę wyjeżdżałam "na słuch", otworzywszy okno i nasłuchując we mgle odgłosów nadjeżdżających samochodów.
Ahoj przygodo!

Zdjęcia wykonałam w lutym 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (68.31 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (131.46 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (127.86 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (109.27 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (119.16 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (119.73 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (110.73 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (10).JPG
Grodzisko (10).JPG (67.65 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (9).JPG
Grodzisko (9).JPG (84.03 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (91.81 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (11).JPG
Grodzisko (11).JPG (36.78 KiB) Przejrzano 1276 razy
Grodzisko (12).JPG
Grodzisko (12).JPG (32.48 KiB) Przejrzano 1276 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości