Niemcza - domniemane grodzisko / nieistniejący dwór Ptasi Śpiew (Mieczniki)

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Niemcza - domniemane grodzisko / nieistniejący dwór Ptasi Śpiew (Mieczniki)

Postautor: Karolina Kot » środa 06 mar 2024, 20:45

Na północnych rubieżach Niemczy (Nimptsch), na terenie przysiółka Mieczniki, znajdują się zabudowania dawnego dominium dworskiego oraz staw z bardzo ciekawą wyspą.
Wyspa ta połączona jest ze "stałym lądem" kamiennym mostem, co od razu budzi przypuszczenia, że niegdyś mogło znajdować się tu coś bardzo interesującego.
I rzeczywiście.
Okazuje się, że do połowy XX wieku wznosił się tu "zamek wodny", czyli XVI - wieczny dwór obronny szlacheckiej rodziny von Logau.

Rezydencja zbudowana w 1581 roku z kamienia łamanego na planie litery "L", z drewnianą galerią na piętrze. W XIX wieku górna kondygnacja zamku uzyskała konstrukcję murowaną. Do dzisiaj zachował się jedynie zespół XIX - wiecznych budynków folwarcznych i kamienny most wiodący na wyspę

Źródło

Zamek nosił nazwę Alte Schloss Vogelgesang, czyli "Ptasi Śpiew".
Zachowało się sporo przedwojennych widokówek, dokumentujących to miejsce :arrow: polska - org.pl

Podejrzewam, że zanim wzniesiono dwór "Ptasi Śpiew", mogła w tym miejscu istnieć niewielka, średniowieczna osada rycerska z gródkiem nizinnym typu stożkowatego, otoczonym wałami i stawami (relikty wałów są czytelne do dziś). Na wysepce najpewniej funkcjonowała wówczas wieża mieszkalno - obronna (o nazwie "Miecznikowo"), zapewne zniszczona i spalona, może podczas najazdu husyckiego, a cholera wie, czy nie jeszcze z kilka razy.

Zbudowałem to wszystko z niczego.
Na początku było tu tylko bagno.
I wprawdzie król powiedział, że nie ma sensu budować zamku na bagnie...
Jednak go zbudowałem, żeby mu pokazać, że to jest możliwe.
Ale zamek utonął w bagnie.
Zatem zbudowałem drugi...
Który też utonął w bagnie.
Wtedy zbudowałem trzeci...
A ten najpierw spłonął, a potem utonął w bagnie!
Zbudowałem czwarty i ten stoi!

Źródło: Monty Python

I kto wie, czy na reliktach wcześniejszego założenia obronnego nie powstał dwór obronny, przekształcony ostatecznie w zamek "Ptasi Śpiew".

Na staw z wyspą zwrócił mi swego czasu uwagę Kusmanek, sugerując sprawdzenie tego miejsca. ;)
Zdjęcia wykonałam w marcu 2024 roku.
P.S. Bardzo podobny obiekt, z niemal identycznym mostem, znajduje się w Rakowicach koło Prus w gminie Kondratowice (i od 4 lat czeka na zmiłowanie i wykonanie opisu na Forum :-) )
Załączniki
Drzeworyt autorstwa Maximiliana Heinricha Fuchsa (ok.1767–1846).jpg
Źródło: polska - org.pl
Drzeworyt autorstwa Maximiliana Heinricha Fuchsa (ok.1767–1846).jpg (144.27 KiB) Przejrzano 103 razy
Wyspa na stawie (1).jpg
Wyspa na stawie (1).jpg (142.78 KiB) Przejrzano 103 razy
Wyspa na stawie (2).jpg
Wyspa na stawie (2).jpg (173.36 KiB) Przejrzano 103 razy
Wyspa na stawie (3).jpg
Wyspa na stawie (3).jpg (184.54 KiB) Przejrzano 103 razy
Ptasi Śpiew.jpg
Ptasi Śpiew.jpg (42.56 KiB) Przejrzano 103 razy
Kamienny most (1).jpg
Kamienny most (1).jpg (207.18 KiB) Przejrzano 103 razy
Kamienny most (2).jpg
Kamienny most (2).jpg (157.7 KiB) Przejrzano 103 razy
Wał widoczny od południa (2).jpg
Wał widoczny od południa (2).jpg (144.15 KiB) Przejrzano 103 razy
Wał widoczny od południa (1).jpg
Wał widoczny od południa (1).jpg (146.13 KiB) Przejrzano 103 razy
Widok ogólny.jpg
Widok ogólny.jpg (118.9 KiB) Przejrzano 103 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości