Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek

Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: Dariusz Grochal » niedziela 26 wrz 2021, 12:28

Natrafiłem ostatnio na mapę Galicji, gdzie bardzo wyraźnie zaznaczony jest przebieg granicy Austro-Węgier i Rosji. Dodatkowo na mapie zaznaczone są też budynki "Strażnica Rosyjska".

Może jest ktoś kto miałby ochotę spróbować namierzyć budynki dawnych strażnic? Czy coś z nich jeszcze zostało.
Interesuje mnie zwłaszcza obszar w okolicach Nowej Huty (odcinek granicy Kościelniki - Prusy)
Jestem niezmotoryzowany, ale chętnie dołożę się do paliwa na taką wyprawę.

link do mapy:
http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/s ... KRAKOW.jpg

Re: Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: Karolina Kot » wtorek 28 wrz 2021, 11:36

Witam serdecznie na Forum, panie Dariuszu.
Przepraszam, że odpisuję z poślizgiem, ale obowiązki zawodowe "nieco" mnie na co dzień adsorbują.

Rzeczywiście mapa i temat strażnic wydają się być bardzo ciekawe. Osobiście trochę wątpię, czy cokolwiek zachowało się po tych obiektach, nie wiem nawet, jak taka strażnica miałaby wyglądać, ale moje doświadczenia z poszukiwaniem reliktów przeszłości niejednokrotnie udowodniły, że rzeczywistość potrafi zaskakiwać.
I warto mimo wszystko takie obiekty sprawdzić.

Strażnice.jpg
Strażnice.jpg (105.22 KiB) Przejrzano 175 razy

Dysponuję bardzo sympatycznym środkiem transportu (zdjęcia mojej ukochanej "pokraki" przewijają się tu i ówdzie w tematach na Forum), ale aktualnie mieszkam daleko od Krakowa, na Dolnym Śląsku.
Proszę się jednak nie zrażać brakiem auta i mimo wszystko szukać. Komunikacja publiczna też nie jest taka zła, używałam jej z powodzeniem przez lata - egzamin na prawo jazdy zdawałam z ogromnym trudem, udała mi się ta trudna sztuka dopiero za dziesiątym razem. :mrgreen: :mrgreen:
Wysypiajmy się!
Obywatel wyspany stwarza mniejsze zagrożenie dla otoczenia!
Zwłaszcza prowadząc Opla Corsę B.

Generał Admin

Re: Granica Austryiacko-Rosyjska poszukiwanie dawnych strażnic

Postautor: kusmanek » wtorek 28 wrz 2021, 11:54

Szukać jak najbardziej warto. Na forum mamy przykład kordonu granicznego nieopodal dawnej miejscowości Ćwięk:
:arrow: Link
Oczywiście, nie są to jakieś spektakularne pozostałości, mimo wszystko coś mogło po tych strażnicach pozostać.
Born to make history

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”