Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 24 lis 2020, 16:22

Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Avis » wtorek 24 lis 2020, 16:47

Tak jak napisałam w temacie, od jakiegoś czasu usiłuję znaleźć informację na temat młyna w Podolszu koło Zatora, woj. małopolskie. Nie dotarłam do jakichkolwiek danych, map, zdjęć, itd. Z tego co wiem, młyn był gdzieś w rejonie dzisiaj nieistniejącej (lub podobno zasypanej) rzeki Młynówki, będącej odnogą Skawy.

Czy ktoś z użytkowników wie gdzie mogłabym drążyć by coś w tej sprawie odkryć lub ma może jakąś wiedzę w temacie? Niestety, ale osoby z rodziny, które tam zamieszkiwały od dawna nie żyją, a jak ktoś jeszcze kojarzy to jego wiedza kończy się na tym że "młyn był", ale bez konkretów. Nie wiem co się dokładnie z nim stało, kiedy przestał istnieć, więc sprawa jest mocno utrudniona.

Generał Admin
Posty: 2064
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: kusmanek » wtorek 24 lis 2020, 18:28

Proszę zobaczyć na poniższy link:
https://mapire.eu/en/map/europe-19centu ... =158%2C164
Born to make history

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lis 2020, 19:56

W okresie międzywojennym pomiędzy Zatorem i Podolszem istniał jeszcze inny młyn.
Szukałam go kilka lat temu, ale nie mogę sobie przypomnieć, z jakim rezultatem.
Chyba go nie znalazłam, nie zachował się. To byłby rejon dzisiejszej ulicy Nad Skawą.
Załączniki
Młyn.jpg
Młyn.jpg (123.57 KiB) Przejrzano 7898 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2064
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: kusmanek » środa 25 lis 2020, 01:00

Faktycznie, były tam dwa młyny :) Albo trzy?
20201125_005548.jpg
20201125_005548.jpg (158.07 KiB) Przejrzano 7879 razy

Młyn o którym pisze Karolina na mapie z XVIII w. Ma nazwę "Nediele" (od nazwiska Niedziela?).
20201125_005943.jpg
20201125_005943.jpg (202.71 KiB) Przejrzano 7879 razy
Born to make history

Posty: 9
Rejestracja: wtorek 24 lis 2020, 16:22

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Avis » niedziela 29 lis 2020, 16:54

Karolina Kot pisze:W okresie międzywojennym pomiędzy Zatorem i Podolszem istniał jeszcze inny młyn.
Szukałam go kilka lat temu, ale nie mogę sobie przypomnieć, z jakim rezultatem.
Chyba go nie znalazłam, nie zachował się. To byłby rejon dzisiejszej ulicy Nad Skawą.


Istnieje całkiem duża szansa że mówimy o tym samym młynie, a przynajmniej tego małego "coś niecoś" dowiedziałam się od pani z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Nie umiem jednak stwierdzić, czy to w istocie jest ten, którego szukam, ale skoro Towarzystwo dowiedziało się akurat tego...
Dziwi mnie jednak brak jakichkolwiek informacji na temat młynów w Zatorze czy Podolszu, skoro chyba z perspektywy miasteczka czy wsi młyn stanowił coś istotnego :roll:

Posty: 9
Rejestracja: wtorek 24 lis 2020, 16:22

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Avis » niedziela 29 lis 2020, 17:08

kusmanek pisze:Faktycznie, były tam dwa młyny :) Albo trzy?
20201125_005548.jpg

Młyn o którym pisze Karolina na mapie z XVIII w. Ma nazwę "Nediele" (od nazwiska Niedziela?).
20201125_005943.jpg


Zerknęłam na te mapy, jeszcze sama na własną rękę szukałam innych. W sumie prawda, momentami wygląda jakby były tam ze trzy młyny. Zwłaszcza, że z tego co jeszcze znalazłam, w latach 40. zmieniano bieg Skawy i też w istocie, na mapach z tego okresu rzeka przestaje mieć tak wiele biegów jak na wcześniejszych. I właśnie na mapach z 1944 zdaje mi się że już żadnego z tych młynów nie ma :?
"Nediele" nic mi niestety nie mówi, ale nie miałam okazji sprawdzić jakie nazwisko nosili przodkowie, mam jedynie informacje do pra- pra- dziadków, którzy urodzili się po połowie XIX wieku. I z tego co wiem to oni mieli związek z młynem, na pewno właśnie w międzywojniu prababcia przez jakiś czas mieszkała tam ze swoimi dziećmi a młyn był wtedy w rękach jej brata.

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Karolina Kot » niedziela 29 lis 2020, 17:32

Na LIDARze Geoportalu do dziś widać jeszcze miejsce, w którym ten młyn się znajdował. Dziś to krzaki.
Załączniki
LIDAR.jpg
LIDAR.jpg (69.52 KiB) Przejrzano 7789 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 9
Rejestracja: wtorek 24 lis 2020, 16:22

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Avis » wtorek 01 gru 2020, 17:55

Karolina Kot pisze:Na LIDARze Geoportalu do dziś widać jeszcze miejsce, w którym ten młyn się znajdował. Dziś to krzaki.


Właśnie, jeśli mowa o tych krzakach, to są tam na 99% ruiny jeszcze, jakieś mury :D Jak będę w okolicy to postaram się zrobić zdjęcia, bo ktoś tam dzisiaj był i mi to potwierdził.

Generał Admin
Posty: 2064
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: kusmanek » wtorek 01 gru 2020, 21:04

Warto poszukać, może uda się znaleźć kamień młyński - to dość częsty indykator miejsc po dawnych młynach.
Born to make history

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Szukam informacji na temat młyna w Podolszu k. Zatora

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 gru 2020, 22:26

Czyli młyn "w naszym ulubionym stadium zachowania". ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości