Nowa Ruda - tajemnicza plakietka na murze

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nowa Ruda - tajemnicza plakietka na murze

Postautor: Karolina Kot » piątek 25 cze 2021, 08:53

W Nowej Rudzie (Neurode) w powiecie kłodzkim, przy ulicy Kościelnej, na murku oporowym obok domu z numerem 10, znajduje się ciekawy emblemat, wyryty w betonie.
Przedstawia orła bez korony oraz zębatkę z wpisanym symbolem błyskawicy, prawdopodobnie oznaczającą coś związanego z elektromechaniką. Albo raczej szkołą elektro - mechaniczną.
Poniżej znajdziemy napis "Wrocław 63", czy jakoś tak.
Fajnie jest nosić zawsze przy sobie kredę. :D

O istnieniu tego obiektu, obok którego przemaszerowałam sobie z aparatem fotograficznym całkowicie nieświadomie tak z 50 razy, dowiedziałam się dzięki uprzejmości państwa Beaty i Marka Zakrzewskich, których serdecznie pozdrawiam.

Niestety, nie za bardzo wiem, co symbole te konkretnie przedstawiają, stąd moja prośba o pomoc w ewentualnym rozwikłaniu zagadki.
Załączniki
Nowa Ruda, ulica Kościelna (1).JPG
Nowa Ruda, ulica Kościelna (1).JPG (83.45 KiB) Przejrzano 2395 razy
Nowa Ruda, ulica Kościelna (2).JPG
Nowa Ruda, ulica Kościelna (2).JPG (114.49 KiB) Przejrzano 2395 razy
Nowa Ruda, ulica Kościelna (3).JPG
Nowa Ruda, ulica Kościelna (3).JPG (132.64 KiB) Przejrzano 2395 razy
Nowa Ruda, ulica Kościelna (4).JPG
Nowa Ruda, ulica Kościelna (4).JPG (100.46 KiB) Przejrzano 2395 razy
Nowa Ruda, ulica Kościelna (5).JPG
Nowa Ruda, ulica Kościelna (5).JPG (137.57 KiB) Przejrzano 2395 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Nowa Ruda - tajemnicza plakietka na murze

Postautor: Gniewko » niedziela 27 cze 2021, 11:52

Plakietka została wykonana przez Zakłady Remontowe Energetyki we Wrocławiu. Jej dolną część w roku 1963 ubito, by zmienić datę. Co ciekawe przeoczono wtedy fakt, że orzeł (jednak) posiada koronę. Albo jest on pruski, albo ZRE były przed wojną spółką kapitałową polską.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nowa Ruda - tajemnicza plakietka na murze

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 cze 2021, 23:19

Ale numer, rzeczywiście ten orzeł ma koronę! Nie zauważyłam. Za słabo pomazałam w tym miejscu kredą.

Bardzo dziękuję za uzupełnienie wątku!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości