Rozkminić starą mapę...

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Rozkminić starą mapę...

Postautor: buba » wtorek 08 lut 2022, 13:23

Wiem ze są tu na forum osoby, ktore potrafią, ba! czesto nawet korzystają ze starych, przedwojennych map, tak jak np. Karolina w poszukiwaniu młynów. Ja poki co nigdy tego nie robilam i jest to dla mnie czarna magia. Ponoc sa jakies programy do nakładania tego z mapami nowymi.. I stad moje pytanie - mam kawalek starej mapy obejmujacej przykolejowe czesci Brochowa (dzielnica Wroclawia) gdzie są ponoc zaznaczone schrony. Za cholere nie umiem tego przelozyc na nową mape i rozkminic gdzie owe schrony mogą byc... Czy ktos umialby mi pomoc? :D

https://photos.app.goo.gl/jgeztus9t7WNQLYx7

Generał Admin
Posty: 2055
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: kusmanek » wtorek 08 lut 2022, 15:26

Z tego co widzę, to fragment niemieckiej mapy Messtischblatt. Pełny arkuszw lepszej jakości znajdziesz tutaj:
http://maps.mapywig.org/m/German_maps/s ... u_1942.jpg

Co do nałożenia na współczesny podkład, to opcje są dwie. Pierwsza, to nadać georeferencję samodzielnie. Polecam program Qgis, konkretnie jego wtyczkę Georeferencer. Ta opcja może być nieco skomplikowana, jak nie ma się styczności z oprogramowaniem GIS.
Druga, to skorzystać z gotowych serwisów - i tą bym Ci polecał.
Mapy Messtischblatt dostępne są w Geoportalu Dolnego Śląska, a także na mapie portalu Zamki.pl
Wrzucę linki jak znajdę chwilkę.
Born to make history

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 lut 2022, 15:29

Jaka tam czarna magia, co za czasy, teraz nawet za Geoportal gotowi człowiekowi proces o czary wytoczyć.

Buba, klikasz sobie na takie cuś: https://geoportal.dolnyslask.pl/imap/?l ... onID=87052
I tam z boku masz pasek, se przesuwasz i masz.

A te schrony to też już na Forum raczej mamy, bo tam łaziły całe tabuny naszych, łącznie ze mną.
Wystarczy wpisać w forumową wyszukiwarkę "Brochów schron". ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: buba » wtorek 08 lut 2022, 17:55

Karolina Kot pisze:Jaka tam czarna magia, co za czasy, teraz nawet za Geoportal gotowi człowiekowi proces o czary wytoczyć.

Buba, klikasz sobie na takie cuś: https://geoportal.dolnyslask.pl/imap/?l ... onID=87052
I tam z boku masz pasek, se przesuwasz i masz.




O dzieki - to sobie zobacze jak to dziala. Jakos poki co nigdy mi nie bylo potrzebne, a tu mi znajomy przysłał mapke, ze niby o jakis fajnych schronach gdzies czytal, ale tylko taka mapka byla dołączona.

Wystarczy wpisać w forumową wyszukiwarkę "Brochów schron". ;)


O to jeszcze lepiej!

A te schrony to też już na Forum raczej mamy, bo tam łaziły całe tabuny naszych, łącznie ze mną.


No patrz! A buby to tam nigdy nie bylo! A ma blisko, wiec by wypadalo kiedys zajrzec! :)

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 lut 2022, 18:21

No wypadałoby, bo tam podobno trochę wyposażenia się zachowało.
A ja samotnie nie wlezę do środka takiego schronu za żadne skarby.
Te przeklęte zdechłe lisy skutecznie mnie z heroizmu wyleczyły. Co za wstrętne, wredne zwierzęta, jakby nie miały gdzie zdychać. Wyzabijałabym ryże dranie, gdyby nie fakt, że już są martwe.
W grupie to co innego. Kiedy jest ktoś, kto idzie przodem i sprawdza, czy "nie ma trupów". :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: buba » wtorek 08 lut 2022, 19:19

Karolina Kot pisze:No wypadałoby, bo tam podobno trochę wyposażenia się zachowało.
A ja samotnie nie wlezę do środka takiego schronu za żadne skarby.
Te przeklęte zdechłe lisy skutecznie mnie z heroizmu wyleczyły. Co za wstrętne, wredne zwierzęta, jakby nie miały gdzie zdychać. Wyzabijałabym ryże dranie, gdyby nie fakt, że już są martwe.
W grupie to co innego. Kiedy jest ktoś, kto idzie przodem i sprawdza, czy "nie ma trupów". :D


To obczaje co i jak, moze znajde ich wiecej? (tzn. bunkrow, nie zdechłych lisów ;). A potem sie wybierzem razem! :D Kolega sie upiera, ze na jakims filmie widzial 4 albo 5 schronów z Brochowa.

A jesli chodzi o lisy to teraz tak sobie mysle, ze chyba tylko raz takiego widzialam. W forcie Borek w Krakowie. Moze cos w tym jest ze lisy lubią zdychac w fortyfikacjach???

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: buba » wtorek 08 lut 2022, 20:56

A pamietasz ktoredy szlas do tego ostatniego schronu? Bo patrze na mapie, ze tam od tej ulicy Chinskiej jest kładka nad torami, ale tylko nad dwoma pierwszymi, wiec dwa schrony spoko, ale potem kolejne tory trzeba juz przekicać? To jakies boczne torowiska? Bo ja sie panicznie boje przechodzic przez tory na liniach gdzie jezdza Pendolino, a przez Brochow chyba niestety toto śmiga...

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 lut 2022, 23:40

No i wyszły na jaw nasze skryte fobie: jedna boi się Pendolino, a druga zdechłych lisów.

Tam jest bardzo klimatyczne przejście podziemne. Kicać nie trzeba. W ogóle Brochów jest świetny.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: buba » środa 09 lut 2022, 09:46

Karolina Kot pisze:No i wyszły na jaw nasze skryte fobie: jedna boi się Pendolino, a druga zdechłych lisów.


Nooo :) Uzupełniamy się!

Karolina Kot pisze:Tam jest bardzo klimatyczne przejście podziemne. Kicać nie trzeba. W ogóle Brochów jest świetny.


O ale super! Ten Brochów to brzmi jak wycieczka na cały dzien!

15 lat temu bylismy w Brochowie i przechodzilismy pod torami takimi kładkami, po razem z nami przechodzila tez rzeczka. Ale to bardziej w strone centrum Wroclawia niz te schrony. Ale jakby byl czas to tez sprobuje tam zajrzec!

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Rozkminić starą mapę...

Postautor: warschauer44 » środa 09 lut 2022, 10:36

Fajnie byłoby z bliska przyjżeć się temu obiektowi ;) =>
viewtopic.php?f=445&t=16349
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości