Młyn ?

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2525
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Młyn ?

Postautor: Gniewko » piątek 23 lut 2024, 06:14

Jedna z miłych Pań z Biblioteki w Leżajsku wysłała mi zdjęcie czegoś co przypomina młyn. Jest to budowla nieistniejąca już, z bliskich okolic miasta.Czy nim jest naprawdę? Taki malutki?
Załączniki
IMG_20240223_060848.jpg
IMG_20240223_060848.jpg (240.8 KiB) Przejrzano 445 razy
IMG_20240223_060812.jpg
IMG_20240223_060812.jpg (160.59 KiB) Przejrzano 445 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 776
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Młyn ?

Postautor: pasqudek » piątek 23 lut 2024, 07:07

Mogę mylić. Moim zdaniem za młynem przemawia fakt, że obiekt znajduje się przy rzece. Wspomniana rzeka nosi nazwę Jagódka. A idąc tropem Cioci WIki

Dawniej nazywana była Młynówką (w XVI wieku na tej strudze były 3 młyny).


Dodatkowo od strony zachodniej istnieje Zalew Floryda

LINK
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 2525
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Młyn ?

Postautor: Gniewko » piątek 23 lut 2024, 09:01

Przepraszam.... Nie zapytałem o lokalizację, lecz konstrukcję...
Maciej Rodziewicz

Posty: 776
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Młyn ?

Postautor: pasqudek » piątek 23 lut 2024, 11:23

Od strony zachodniej w Leżajsku masz Zalew.
Mogę mylić się. Czy to nie będzie odpowiednie miejsce?
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Młyn ?

Postautor: smar » piątek 23 lut 2024, 11:38

Gniewko pisze:...Taki malutki?

No właśnie! W takiej budce to trudno byłoby same żarna zmieścić a przecież młyny miały jeszcze jakieś sita czy przetaki do segregacji różnych frakcji mąki i otrębów (o kaszach nie wspominając ;) ). No i brak jakiegokolwiek "zaplecza magazynowego" - trudno mi sobie wyobrazić by ziarno do zmielenia i mąkę przechowywano (choćby tylko chwilowo) pod gołym niebem.
Natomiast z pewnością jest to "młyn" w tym sensie że wykorzystuje energię wody. Jednak strasznie prymitywny, z kołem młyńskim "podsiębiernym" - jak w średniowieczu - a przecież fotka świadczy o tym że to 20 wiek. W tych czasach większość młynów (gdyby nie ta fotka myślałbym że wszystkie ;) ) miała już turbiny.

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Młyn ?

Postautor: Kama » piątek 23 lut 2024, 13:03

pasqudek pisze:Dodatkowo od strony zachodniej istnieje Zalew Floryda

pasqudek pisze:Od strony zachodniej w Leżajsku masz Zalew.

Co ma piernik do ... (wielkości) młyna?

Posty: 2525
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Młyn ?

Postautor: Gniewko » piątek 23 lut 2024, 13:35

Żeby ten aspekt zamknąć, zadzwoniłem do Leżajska. Obiekt znajdował się w Brzózie Królewskiej.
Maciej Rodziewicz

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Młyn ?

Postautor: smar » piątek 23 lut 2024, 14:51

Gniewko pisze:Żeby ten aspekt zamknąć, zadzwoniłem do Leżajska. Obiekt znajdował się w Brzózie Królewskiej.

A nie mogłeś przy okazji spytać czym ten "obiekt" był? ;)

Edit: taka zwariowana myśl mi do głowy przyszła - Podkarpacie to owce, owce to wełna - może to jakiś prymitywny folusz? Co prawda folusze bardziej kojarzą mi się ze średniowieczną Anglią niż 20 wieczną Galicją ale może... ;)

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Młyn ?

Postautor: kusmanek » piątek 23 lut 2024, 19:08

smar pisze:Edit: taka zwariowana myśl mi do głowy przyszła - Podkarpacie to owce, owce to wełna - może to jakiś prymitywny folusz? Co prawda folusze bardziej kojarzą mi się ze średniowieczną Anglią niż 20 wieczną Galicją ale może... ;)

Ja też skłaniałbym się ku temu, iż ten obiekt mógł być foluszem albo olejarnią, koła wodne mogły też napędzać całą masę innych urządzeń:

Obracające się w ten sposób koło dzięki systemowi przekładni, pasów i kół dostarczało napęd dla całej gamy urządzeń mechanicznych. Najczęściej zasilało młyny i tartaki oraz folusze, w późniejszych czasach również inne maszyny jak np. gonciarnie, wiórownice, międlnice do lnu („gręplarki„), prasy, sieczkarnie, cyrkularki i inne maszyny rolnicze, których elementy były już produkcji fabrycznej. Począwszy od lat 30 XX wieku część z tych urządzeń została zaadoptowana na małe elektrownie wodne poprzez zainstalowanie turbin Francisa oraz małych generatorów prądu. Niekiedy wznoszono budowle hydrotechniczne wyłącznie w celu generowaniu energii elektrycznej (np. elektrownia wodna Wiktora Czajki z 1947 roku w Ochotnicy Górnej-Jamnem). Urządzenia te dostarczały energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa bądź kilku najbliższych gospodarstw.


http://skansen-studzionki.pl/przemysl-l ... ochotnicy/

Edit:
W Brzózie Królewskiej jest nawet przysiółek zwany Olejarze. Może to faktycznie jakaś olejarnia.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości