Strona 1 z 1

Bystrzyca Górna - migmatyty

: poniedziałek 12 cze 2023, 18:09
autor: Karolina Kot
W Bystrzycy Górnej (Ober Weistritz), wsi położonej w powiecie świdnickim, na wysokości kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na prawym brzegu rzeki Bystrzyca (Weistritz), w przekopie linii kolejowej, łączącej Świdnicę i Jedlinę - Zdrój, oraz nad drogą przebiegającą tuz pod torowiskiem, na stokach Łysej Góry, odsłaniają się bardzo ciekawe skały - migmatyty.

Migmatyt – skała ultrametamorficzna powstająca na pograniczu magmatyzmu i metamorfizmu katazonalnego. Może wykazywać foliację. Zbudowana głównie z kwarcu, skaleni i biotytu, z domieszkami innych minerałów.

Migmatyty mogą powstawać przez wciskanie się (iniekcję) magmy lub związanych z nią roztworów w skały starsze, zwykle metamorficzne (wzdłuż płaszczyzn foliacji, złupkowania itp.). Proces tworzenia się migmatytów polega na przepojeniu skał starszych przez ruchliwe produkty pochodzenia magmowego (głównie skaleniowo-kwarcowe), a także na selektywnym wytapianiu jasnych składników tych skał w wysokich temperaturach.

Laminacja migmatytów wykazuje liczne, drobne, dysharomonijne sfałdowania, powstające na etapie uplastycznienia skały w czasie intensywnego metamorfizmu. Jasne warstewki kwarcowo-skaleniowe mają strukturę granoblastyczną, a ciemne warstewki biotytowe strukturę lepidoblastyczną.

- Wikipedia

Są to zatem skały magmowe o typie granitu, które uległy przekształceniu metamorficznemu, tworząc coś na kształt gnejsu, a następnie ponownie zostały spracowane, jeszcze raz ulegając przekształceniom metamorficznym, dając w efekcie migmatyt. Czyli skałę ultrametamorficzną.
Po chłopsku: skałę magmową przemieloną, sprasowaną i wyciśniętą aż dwa razy.

Nasz migmatyt z Bystrzycy Górnej powstał około 400 milionów lat temu, w wyniku przetopienia lokalnie występujących gnejsów boku Gór Sowich.
Jego odsłonięcia i wyłonienia są od roku 2008 objęte ochroną jako Pomnik Przyrody.
I bardzo dobrze!
Tylko ta tablica informująca o wulkanicznym charakterze tych skał jest jednak zbyt dużym uproszczeniem.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2023 roku.

Re: Bystrzyca Górna - migmatyty

: poniedziałek 21 sie 2023, 23:12
autor: Karolina Kot
Dla porównania - tak wygląda migmatyt z Piławy Górnej: