Strona 1 z 1

Lubań - sztolnie pod Kamienną Górą

: wtorek 21 wrz 2021, 11:50
autor: SQ9NIT
23. patrol saperski z Bolesławca, 16 i 17 września br., realizował dwudniową akcję w podziemnych poniemieckich sztolniach w Lubaniu. Sztolnie w Lubaniu to system podziemnych korytarzy wykutych w bazalcie w czasie II wojny światowej przez Niemców, do których nikt nie wchodził od 76 lat. Znajdują się one w parku pod wzgórzem Kamienna Góra.


Podczas dwudniowych prac żołnierze patrolu sprawdzili 1/4 obiektu, w którym według niemieckich map długość korytarzy miały wynosić około 915 metrów. Prace saperskie w pozostałej części obiektu przerwano, z uwagi na niestabilną konstrukcję korytarzy.


https://www.wojsko-polskie.pl/11dkpanc/articles/aktualnosci-w/saperzy-w-podziemiach/

Re: Lubań - sztolnie spod Kamienną Górą

: środa 22 wrz 2021, 11:45
autor: Markov

Re: Lubań - sztolnie pod Kamienną Górą

: poniedziałek 18 paź 2021, 11:29
autor: Karolina Kot
Prace przy przeciwlotniczej sztolni, znajdującej się na stoku Kamiennej Góry przy ulicy Parkowej cały czas trwają, a wejście jest zabezpieczone i pilnowane.
Niestety, dzieciaki straciły chwilowo plac zabaw, bo teren został ogrodzony.
Drugie wejście jest nadal zasypane, ale bez trudu można je wypatrzeć w terenie (to zapadlisko).

A jeszcze 10 lat temu o tym obiekcie niewiele było wiadomo, a niektórzy wątpili w jego istnienie.

Tomasz Bernacki jest lubaniakiem i geologiem i choćby dlatego zawsze interesowała go historia Kamiennej Góry. Intrygowały dziwne zapadliska od ul. Parkowej, Górnej, czy Strzeleckiej. Był jednak przekonany, że mogą to być pozostałości po górniczej działalności mieszkańców miasta z początku XVIII wieku, którzy we wnętrzu góry mogli szukać m.in. złota. Aż do czerwca tego roku. Wtedy właśnie przeglądając dokumenty w lubańskim Archiwum Państwowym Tomasz Bernacki natknął się na arkusz kalki technicznej, który miał zawierać plany szczeliny przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. Faktycznie jednak zawiera dokładne plany tuneli wydrążonych pod Kamienną Górą.

- Plany pokrywają się z zapadliskami, które mogą być zasypanymi wejściami do podziemi - mówi T. Bernacki. To wydaje się bardzo prawdopodobne zważywszy jak zaciekle Niemcy bronili Kamiennej Góry i w świetle tego, co mówią najstarsi mieszkańcy miasta. - Dziadek opowiadał mi kiedyś, że z tzw. kociołka, czyli dawnego kamieniołomu, spod ziemi wyjeżdżały czołgi - mówi Karolina Majewska z Lubania.

Janusz Pawul
9 lipca 2011
Źródło: Gazeta Wrocławska

Moje zdjęcia powstały w październiku 2021 roku.
Lokalizacja