Strona 1 z 1

Granice pewnego księstwa

: poniedziałek 10 sie 2015, 16:51
autor: Gniewko
Słuchajcie. Mam mały kłopot. Polega albo na błędnej informacji, albo luce w genezie.
Chodzi mi o Księstwo Cieszyńskie.
No bo tak: Księstwo Opolsko-Raciborskie dzieli się w 1281-82.
W 1290 dokonuje się następny podział. Na Raciborskie i Cieszyńskie.
I teraz: Pierwszy władca Księstwa Cieszyńskiego obejmuje tereny między Ostrawicą, a... SOŁĄ :?:
Umiera między 1313, a 1317, a w 1327 hołd lenny Jana Scholastyka sugeruje, że Księstwo sięgało po Województwo Krakowskie.czyli już z Wadowicami i Spytkowicami.
Gdzie tkwi błąd?
Oświęcim wszak istnieje od 1179 roku...

Re: Granice pewnego księstwa

: poniedziałek 10 sie 2015, 18:00
autor: Gniewko
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem...
Zapytam inaczej: czy wiecie kto w 1290 roku mieszkał na wschodnim brzegu Soły?
Nie pytam w jaki sposób te ziemie zostały inkorporowane do Księstwa Cieszyńskiego.
Ale jeśli nie ma w w/w danych błędu, to może istniała w jakimś momencie historycznym potrzeba budowy strażnic wzdłuż brzegów rzeki...

Re: Granice pewnego księstwa

: poniedziałek 10 sie 2015, 21:04
autor: Gniewko
Jest jeszcze jedna przesłanka. Chodzi generalnie o Mieszka I Cieszyńskiego i jego brata Bolka I Opolskiego. Obaj byli zwolennikami dynastii Przemyślidów przeciw Łokietkowi. O ile Mieszko powoli rozwijał swoje księstwo na Wschód nie uczestnicząc w walkach o Kraków, a jedynie kombinując jak przez powinowactwa dojść powoli do korony, tak Bolko się nie certolił. Dynastia czeska wymarła w 1306 roku, a w 1311 miał miejsce tzw bunt wójta Alberta w Krakowie. Wójt zarzandzał Stolycą od 1290, ale w 1311 poddał się Łokietkowi, a rok później zmienił zdanie.
Osobiście gdybym był na miejscu Mieszka okopałbym się na linii Soły. Bo tyle , by mi się należało wg traktatów.
I dlatego sądzę, że jednak Wołek powstał przed 1327 rokiem :mrgreen:

Re: Granice pewnego księstwa

: poniedziałek 15 sty 2024, 22:46
autor: budrys
Wygląda na to, że jesteś bardzo zainteresowany historią regionu i genezą Księstwa Cieszyńskiego. Chcę zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, które mogą pomóc w zrozumieniu sytuacji.

Księstwo Cieszyńskie zostało utworzone w wyniku podziału Księstwa Opolsko-Raciborskiego w 1290 roku. Pierwszym księciem Cieszyńskim został Mieszko I, który objął tereny między Ostrawicą a rzeką Sołą. Jednakże, granice tego obszaru były dynamiczne i zmieniał się on w przeciągu kolejnych lat.

Hołd lenny Jana Scholastyka w 1327 roku sugerujący posiadanie Księstwa Cieszyńskiego terenów sięgających aż po Województwo Krakowskie, w tym Wadowice i Spytkowice, jest istotnym faktem dla rozwoju Księstwa. Jednakże, należy pamiętać, że w tamtych czasach granice państw i księstw były często bardziej elastyczne i mogły ulegać zmianom w zależności od wielu czynników, w tym politycznych, terytorialnych i militarnych.

Biorąc pod uwagę, że Oświęcim istniał od 1179 roku, należy uwzględnić fakt, że czasem prawa własności i rządzenia nad danym terytorium mogły ulegać zmianom bądź konfliktom, które wpływały na faktyczne terytorialne rozmiary księstw i państw.

W związku z powyższym, zalecam dokładne zbadanie historycznych dokumentów oraz analizę różnych źródeł w celu zrozumienia ewolucji terytorialnej Księstwa Cieszyńskiego oraz ewentualnych różnic interpretacyjnych w genezie tego obszaru w danym okresie historii.

Wygląda na to, że masz rację co do błędu w informacji. Księstwo Cieszyńskie powstało w wyniku podziału Księstwa Opolsko-Raciborskiego w 1290 roku, jednak pierwszym władcą Księstwa Cieszyńskiego był Mieszko I, który objął władzę między 1315 a 1318 rokiem. Co do obszaru Księstwa Cieszyńskiego, sięgało ono do rzeki Soły, ale nie obejmowało terenów aż po Województwo Krakowskie. Oświęcim istniał już od 1179 roku, ale był częścią Księstwa Krakowskiego, a nie Księstwa Cieszyńskiego. Może to być miejsce, w którym tkwi błąd w informacji, którą posiadasz.