Strona 1 z 1

Chlebnia - grodzisko "Szwedzkie Górki"

: sobota 19 sie 2017, 21:55
autor: Karolina Kot
We wsi Chlebnia, położonej w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki, wśród podmokłych łąk, znajduje się bardzo ciekawy zabytek archeologiczny - jedno z najpiękniejszych, mazowieckich grodzisk średniowiecznych, zwane popularnie "Szwedzkimi Górami".
Składa się ono z dwóch członów: głównego grodu z kopcem - majdanem, usypanym w centralnym punkcie oraz z podkowiastego podgrodzia, usypanego od strony zachodniej.
Całość otoczono wysokimi wałami zewnętrznymi, przypominającymi z lotu ptaka kształt zbliżony do "ósemki". Pomimo upływu stuleci jeszcze dziś wznoszą się one miejscami na wysokość około 2 - 3 metrów. Fortalicjum dodatkowo broniły fosy wypełnione wodą pozyskiwaną z przepływającej nieopodal rzeczki Mrowny.

Obiekt był badany archeologicznie wielokrotnie. Na podstawie prac ustalono, iż powstawał on w dwóch etapach: pierwotnie, mniej więcej w XI - XII wieku, warownia funkcjonowała jako grodzisko pierścieniowate, w wieku XIII uzupełnione o kopiec i przekształcone w gród stożkowaty z obszernym, ufortyfikowanym podgrodziem (z tego samego okresu pochodzi gród w Błoniu.
Żeby było ciekawej całość założono na reliktach osady otwartej, należącej do tzw. ludności kultury łużyckiej, której chronologię bytności na tych terenach datuje się na V okresu epoki brązu (900 - 650 r. p.n.e.) lub początek epoki żelaza (650 - 550 r. p.n.e.).

Grodzisko w Chlebni znane jest archeologom od co najmniej stu lat. Zachowało się w świetnym stanie i jest doskonale czytelne, przez co stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną uważaną za najcenniejszy zabytek archeologiczny województwa mazowieckiego.
Naprawdę jest na co popatrzeć!

Na teren zabytku najwygodniej dostać się od strony Grodziska Mazowieckiego (miasto to nota bene przejęło swoją nazwę od omawianych w wątku umocnień ziemnych). W tym celu należy podążać ulicą Chlewińską, która zaprowadzi nas przez łąki do celu.
Lokalizacja
Na początek kilka "widoków ogólnych". Zdjęcia pochodzą z sierpnia 2017 roku.

Re: Chlebnia - grodzisko

: sobota 19 sie 2017, 22:00
autor: Karolina Kot
Już samo dojście na teren dawnego grodu, wiodące polną drogą, jest pasjonujące. ;)
Przy dukcie ustawiono szereg naprawdę ciekawych i ładnie wykonanych tablic informacyjnych, przybliżających turyście realia życia na terenie średniowiecznego grodu i osady przygrodowej:

Re: Chlebnia - grodzisko

: sobota 19 sie 2017, 22:03
autor: Karolina Kot
Pouczeni, rzuciliśmy okiem na okoliczne kretowiska:

Re: Chlebnia - grodzisko

: sobota 19 sie 2017, 22:06
autor: Karolina Kot
Jednak najpiękniejsze obrazy grodziska, pozwalające na pełne zrozumienie układu dawnej warowni, przyniósł nam kruk Muninn: