Będzin - Grodziec, nitowana wieża ciśnień

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Grodziec, nitowana wieża ciśnień

Postautor: kusmanek » piątek 24 lip 2020, 15:38

Muszę przyznać, że nie do końca wierzyłem, że ta inicjatywa odniesie tak spektakularny sukces. Na szczęście bardzo, bardzo grubo się pomyliłem :D
Born to make history

Posty: 1
Rejestracja: wtorek 29 sie 2023, 08:23

Re: Będzin - Grodziec, nitowana wieża ciśnień

Postautor: fyrcok » wtorek 29 sie 2023, 08:29

Piękna jest ta wieża ciśnień w Będzinie i bardzo oryginalna, nie wiem czy w Polsce są podobne. Ciekawe ile nitów zużyto, do połączeń stalowych arkuszy.

Posty: 44
Rejestracja: czwartek 09 sty 2020, 19:54

Re: Będzin - Grodziec, nitowana wieża ciśnień

Postautor: obcas » niedziela 25 lut 2024, 16:16

Wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu to wyjątkowy obiekt, zarówno ze względu na swoją konstrukcję, jak i historię. Zbudowana w 1902 roku, jest jedyną zachowaną w Polsce nitowaną wieżą ciśnień. Została wzniesiona z blach stalowych łączonych nitami, co stanowi unikalne rozwiązanie konstrukcyjne. Wieża przez lata pełniła swoją funkcję, dostarczając wodę do pobliskiej kopalni Grodziec. Po wycofaniu z eksploatacji w 2007 roku, niszczała i popadała w zapomnienie. Na szczęście, w 2019 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja, która przywróciła jej dawny blask.

Obecnie wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu jest nową atrakcją turystyczną. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama Będzina i okolic. Wewnątrz wieży mieści się wystawa poświęcona historii obiektu i okolicy.

Warto wiedzieć:

Wysokość wieży: 34 metry
Pojemność zbiornika: 200 m3
Wykonawca konstrukcji: firma Vereinigte Kesselwerke Düsseldorf
Projekt rewitalizacji: pracownia Archigrest
Ciekawostki:

Wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu jest jednym z 10 najciekawszych obiektów poprzemysłowych w Polsce.
W 2021 roku wieża otrzymała nagrodę Modernizacja Roku w kategorii "Zabytki".
Na terenie wokół wieży ciśnień znajduje się ścieżka edukacyjna, plac zabaw i siłownia plenerowa.
Wieża ciśnień we Wrocławiu i wieża ciśnień w Zabrzu są prawdziwymi perłami architektury.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości