Bieruń - wieża ciśnień przy ulicy Klasztornej

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bieruń - wieża ciśnień przy ulicy Klasztornej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 25 wrz 2016, 21:21

W Bieruniu, nieopodal nieczynnej stacji kolejowej Bieruń Stary, u zbiegu ulicy Klasztornej z ulicą Edmunda Bojanowskiego, znajduje się wieża ciśnień, która - moim zdaniem - mogła być związana także z miejską siecią wodociągową. Budowla pochodzi z 1937 roku.
Na pierwszy rzut oka uderzyło mnie jej podobieństwo do wieży wodnej z Lublińca, wyraźne zwłaszcza ze względu na umieszczoną poniżej zbiornika przeszkloną galerię.
Niestety, nie wiem, czy omawiany obiekt nadal spełnia swą pierwotną funkcję, ale obawiam się, że prawdopodobnie nie. Dziś jest to już raczej jedynie malowniczy akcent w panoramie miasta oraz swoista stacja nadajnikowa.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (31.01 KiB) Przejrzano 5372 razy
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (24.86 KiB) Przejrzano 5372 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (22.04 KiB) Przejrzano 5372 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (36.11 KiB) Przejrzano 5372 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (26.17 KiB) Przejrzano 5372 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2020, 11:20

Re: Bieruń - wieża ciśnień przy ulicy Klasztornej

Postautor: snaf » poniedziałek 06 kwie 2020, 11:22

Witam, czy ma ktoś jakąś dokumentację budowlaną lub inwentaryzacyjną tego obiektu? Dzwoniłem i napisałem mejla do właściciela (Tyskie Wodociągi), mejl niestety bez odzewu.

Posty: 44
Rejestracja: czwartek 09 sty 2020, 19:54

Re: Bieruń - wieża ciśnień przy ulicy Klasztornej

Postautor: obcas » niedziela 25 lut 2024, 16:35

Mam tylko takie dane : W Bieruniu znajdują się dwie wieże ciśnień:

Wieża ciśnień w Bieruniu, na terenie zakładów tworzyw sztucznych ERG

Została wybudowana w 1926 roku. Wcześniej fabryka czerpała wodę z pobliskiej rzeki – Mlecznej, jednak po wybudowaniu zanieczyszczającej wodę papierni konieczne stało się przestawienie na wodę ze studni głębinowych.

Wieża ciśnień przy ulicy Klasztornej w Bieruniu

Została zbudowana w 1937 roku. Znajduje się nieopodal nieczynnej stacji kolejowej Bieruń Stary, u zbiegu ulicy Klasztornej z ulicą Edmunda Bojanowskiego.

Obie wieże ciśnień są ciekawymi przykładami architektury przemysłowej. Stanowią one świadectwo historii miasta i rozwoju techniki.
Wieża ciśnień we Wrocławiu i wieża ciśnień w Zabrzu są prawdziwymi perłami architektury.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości