Strona 1 z 1

Orzesze - kolejowa wieża ciśnień

: wtorek 07 lut 2017, 19:56
autor: Karolina Kot
W Orzeszu, przy ulicy Dworcowej, nieopodal stacji kolejowej, w otoczeniu starych drzew, znajduje się nieczynna już, betonowa wieża ciśnień, pochodząca z lat 20. XX wieku. Jest to obiekt wzniesiony na planie sześcioboku, posiadający żelbetową głowicę na zbiornik wodny, krytą łamanym dachem z ceramiczną dachówką. Do dziś zachowała się dawna listwa wodowskazu.
Budowla nie jest obecnie wykorzystywana i stoi sobie w zapomnieniu, chociaż dostępu do jej wnętrza chronią solidne drzwi.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2017 roku.
Lokalizacja

Re: Orzesze - kolejowa wieża ciśnień

: wtorek 07 lut 2017, 20:01
autor: Karolina Kot
A tak wygląda opisywany obiekt z perspektywy Muninna, drona Fali.
Niestety, mgła mocno dała się we znaki.

Re: Orzesze - kolejowa wieża ciśnień

: wtorek 24 sty 2023, 10:52
autor: kusmanek
NOWY WPIS DO REJESTRU ZABYTKÓW (A/1112/23)

Informujemy, że w dniu 12 stycznia 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1112/23 został wpisany budynek wieży wodnej przy ul. Dworcowej w Orzeszu.

Projekt budowy wieży ciśnień wodociągu kolejowego w Orzeszu powstał ok. 1913 r. Opracowano go we wrocławskiej firmie braci Huber. Już w latach 1853–1857 Towarzystwo Kolei Wilhelma zbudowało linię kolejową z miejscowości Nędza przez Rydułtowy, Orzesze, Ligotę (obecnie Katowice Ligota) do huty „lda” z odgałęzieniem Orzesze - Jaśkowice - Łaziska - kopalnia „Waleska”. Już w 1857 r. stacja kolejowa w Orzesze miała charakter stacji węzłowej. Nowy wodociąg kolejowy zbudowano na stacji w 1913 r. Składał się z ujęcia wody na potoku Gostynka, przepompowni i wieży ciśnień. Budowa wodociągu na stacji Orzesze związana była z modernizacją linii Katowice Ligota - Orzesze oraz Orzesze - Żory. Prace modernizacyjne linii były podjęte w celu wprowadzenia na nie pociągów pośpiesznych relacji Katowice - Orzesze - Buhumin - Wiedeń. Z powodu wybuchu I wojny światowej planów tych nie zrealizowano. Wodociągową wieżę ciśnień zbudowano w nowoczesnej żelbetowo-betonowej konstrukcji wprowadzając do niej zbiornik wody stalowy, nitowany typu Brokhausa, mieszczący maksimum 225 m3 wody (praktycznie 200 m3 wody). Projektowała ją i budowała firma posiadająca duże doświadczenie we wznoszeniu konstrukcji żelbetowych (budowli technicznych, mostów, przemysłowych hal produkcyjnych). Nowoczesna konstrukcja nie skrywa materiału i technologii wykonania, eksponuje wręcz swą przemysłową funkcję. Zyskała historyzujący wystrój architektoniczny, nawiązujący do klasycznych wzorców ikonograficznych ale w ujęciu niemalże modernistycznym. Przedmiotowy budynek wieży ciśnień został wzniesiony w drugiej dekadzie XX w. Oddano go do użytku ok. 1930 r. Obiekt do 2014 r. stanowił własność PKP, następnie został przekazany Gminie Orzesze.

Źródło: https://www.facebook.com/10006809987431 ... peZxHzU5l/

Re: Orzesze - kolejowa wieża ciśnień

: środa 27 mar 2024, 02:06
autor: obcas
Wieża ciśnień w Orzeszu

Opis:

Zbudowana w 1929 roku.
Położona przy ulicy Dworcowej, obok stacji kolejowej Orzesze.
Wykonana z żelbetonu.
Posiada jeden zbiornik o pojemności 200 m3.
Wysokość: 30 metrów.
Wyłączona z eksploatacji w 2006 roku.
W 2023 roku wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Ciekawostki:

Wieża ciśnień w Orzeszu jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście.
Jest to również jeden z najlepszych przykładów architektury industrialnej na Górnym Śląsku.
W 2023 roku wieża przeszła gruntowny remont, podczas którego m.in. odnowiono elewację i wymieniono dach.