Będzin - wystawa "Życie przechowane"

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 21247
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Będzin - wystawa "Życie przechowane"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 lis 2019, 06:24

Wszystkich, którzy nie zdążyli obejrzeć tej wystawy w Gliwicach w roku 2018, chciałabym serdecznie zaprosić na będziński zamek.

W Muzeum Zagłębia w Będzinie podziwiać można wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.
Ekspozycja upamiętnia Polaków, którzy udzielali pomocy ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Ich bohaterstwo bardzo często w późniejszych latach było zapominane.

Część wyeksponowanych tu materiałów jest bezpośrednio związana z Będzinem i okolicami. Miasto to ze względu na strukturę narodowościową i religijną, było miejscem dramatycznych wydarzeń związanych z holokaustem, który zgotowali niemieccy okupanci.

Dzięki ekspozycji przygotowanej przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zwiedzający mogą poznać tragiczne, poruszające dzieje osób wyznania mojżeszowego i heroizm osób narażających własne życie, ratując ich przed zagładą. Zaprezentowane na wystawie autentyczne historie, choć bardzo rozpaczliwe, kończą się przeważnie optymistycznie.

Warto zatem odwiedzić Muzeum Zagłębia i bliżej zapoznać się z niezwykłymi opowieściami i osobami które zdobyły się na bohaterskie czyny oraz postaciami dzięki nim ocalonym. Wystawę można zwiedzać od 21 września do 2 grudnia 2019 roku w będzińskim Zamku.

Twoje Zagłębie

Wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie. Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie.

Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Wystawa została zrealizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.
Partnerem jest fundacja Brama Cukermana.


bramacukermana.com
Załączniki
Życie przechowane.jpg
Życie przechowane.jpg (66.52 KiB) Przejrzano 971 razy
Szczepimy się!
Obywatel zaszczepiony jest zdrowszy i mniej awanturujący się.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość