Strona 1 z 1

Olesno - stary szpital

: niedziela 08 mar 2015, 20:35
autor: Markov
Szpital św. Anny wybudowano na tzw. Wielkim Przedmieściu w Oleśnie w latach 1858/59. W miejscu domów, które spłonęły w pożarze 5 lat wcześniej. Szpital pełnił tez funkcję przytułku dla nieuleczalnie chorych.
W roku 1864 Ludwig von Schmackowsky podarował stojące obok szpitala budynki, które w 1869 roku zostały połączone w jedno z głównym gmachem. W latach 1909-12 dokonano kolejnej rozbudowy, powstały budynki gospodarcze, pralnia oraz kostnica. W roku 1909 poświęcono również szpitalną kaplicę św. Franciszka. Wejście do niej prowadziło od strony miasta oraz z pierwszego piętra budynku szpitalnego - na galerię.
Po roku 1945 działał jako Szpital Powiatowy (a nie psychiatryczny, jak można przeczytać tu i ówdzie).
Kiedy w 1981 roku po 7 latach budowy oddano do użytku nowy szpital dni starej lecznicy były policzone. Stopniowo przenoszono kolejne oddziały, jednak ostatecznie zamknięty został dopiero w 1997 roku. Przez następne 10 lat po szpitalnych salach przemykały tylko wyimaginowane duchy oraz szeroko pojęci spece od pozyskiwania surowców wtórnych. Aż nadszedł rok 2007 i wraz z nim prywatny inwestor z wielkimi, choć dziwacznymi planami. I tutaj zaczął się prawdziwy horror. Kupiony za nieco ponad 300 tys złotych budynek miał zostać wyburzony praktycznie do parteru i przebudowany na centrum handlowe. Tutaj jednak okoniem stanęły władze miasta, burmistrz Olesna wydał decyzję o warunkach zabudowy nakazującą zachowanie historycznej bryły budynku.
Niestety, właściciel nie zgadza się z decyzją i do czasu wstrzymania rozpoczętych już prac zdążył zdemontować dach i taki stan pozostaje do dzisiaj i wygląda na to że pozostanie przez następne kilka lat.
Chociaż... w ubiegłym roku do Olesna zawitali przedstawiciel firmy będącej właścicielem budynku wspólnie z przedstawicielem pewnej sieci tanich marketów.
Następna ciekawostka: szpitalna kaplica została 1 grudnia 2009 roku wpisana do rejestru zabytków, zaś starszy o pół wieku szpital już nie. I jeśli władze miasta "odpuszczą" w sprawie warunków zabudowy ( a może się tak zdarzyć, spotkanie ww przedstawicieli nie było chyba przypadkowe) będziemy mieli ewenement na skalę chyba światową - market z kaplicą...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak było. Zdjęcia ze stycznia 2012 roku.

Re: Olesno - stary szpital

: niedziela 08 mar 2015, 20:41
autor: Markov
Niestety stało się wszystko co opisałem powyżej. Aktualnie wygląda to wszystko tak jak na załączonym obrazku. A obrazek z wczoraj.