Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: Gniewko » poniedziałek 24 sty 2022, 21:19

kusmanku, wiesz co? nie przeginaj :mrgreen:
ja staram się cały czas krążyć wokół Ryczówka, a Ty mi tu "wyjeżdżasz" z Ciagowicami.
Choć fakt faktem dawno tam nie byłem. W sumie dziekuje za przypomnienie :mrgreen:
Maciej Rodziewicz

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: smar » poniedziałek 24 sty 2022, 21:21

Gniewko pisze:Jeszcze się mnie przypomniało cóś w kontekście włodowickiego oppidum. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje opis, który pasuje do w/w parametrów :!:
Tyle, że złaziliśmy onegdaj ten obszar ze smarem i niewiele z tego wynikło...

Zaraz, zaraz! Wynikło i to wiele bo moim zdaniem odnaleźliśmy te "mogiły, okopy i groble"! Pozostała "tylko" kwestia czy są one naturalnymi wydmami czy mają antropogeniczny charakter - tu musiałaby wypowiedzieć się archeologia ("geologia" w osobie mojego zięcia stwierdziła że raczej naturalne a "włodowicka geologia" o ile dobrze pamiętam podobnie choć niezbyt jednoznacznie ;) )

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: smar » poniedziałek 24 sty 2022, 21:24

Gniewko pisze:kusmanku, wiesz co? nie przeginaj :mrgreen:

Wybacz Gniewko osobistą wycieczkę ale już chyba nikt bardziej od Ciebie w mieszaniu wątków poprzez bardzo ulotne i wysoce subtelne skojarzenia nie przegina :mrgreen:

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: Gniewko » poniedziałek 24 sty 2022, 22:20

No dobrze. :mrgreen: zgoda.
Ale zaczęło się od Godawicy i "nieco" rozkrzaczyło...
Swoją drogą ciekawe czy opis ze Słownika Królestwa Polskiego dałby się dopasować do rejonu Ogrodzieńca
Kocikową złaziłem. Nic nie znalazłem. Ale też nie patrzyłem poprawnie. Nie szukałem czegoś "większego".
Maciej Rodziewicz

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: Gniewko » wtorek 25 sty 2022, 21:08

Dobra. To od początku:
Gdzie stała strażnica w Rodakach?
edit: Dlaczego pytam?
Poniżej mapka wyciągnięta z jakiegoś biuletynu konserwatorskiego datowanego na 1962 ( niestety znalazłem to trzy lata temu i nie mam linku :evil: )
Czarna Kropa to "punkt obronny".
Tak stoi w legendzie, a dowodem jest zaznaczona w ten sposób strażnica w Ryczowie.
Może Bal Bal to właśnie jej relikt.
Załączniki
linia obrony.png
linia obrony.png (75.82 KiB) Przejrzano 2948 razy
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: kusmanek » poniedziałek 21 sie 2023, 11:52

Wczoraj w pracy, całkiem przypadkiem udało mi się wreszcie odnaleźć ten legendarny kopiec. Ale najpierw tekst, który rzuca więcej światła na historię tego obiektu:

Tatarska legenda? Legenda mówi, że w lesie zwanym Biały Mech, opodal Ryczówka stoi kurhan wodza tatarskiego zwany Bal-Bal (miejscowi zowią go Babą, samo bal-bal w mongolskim znaczy ‘ojciec’). W 1993 r. został on przekopany przez przygodnych poszukiwaczy skarbów, którzy jednak nic nie znaleźli, co potwierdza tezę, że pagórek ma naturalne pochodzenie, a wznoszący się na nim i zniszczony przez owych – pożal się Boże – łowców skarbów ceglany postument z kamienia o wymiarach 75×75 cm i ok. 2 m wysokości był jedynie słupem granicznym. Jak zauważa badacz dziejów tych ziem, A. Krawczyk, podobnych kopczyków między rzeka Dąbieśnicą a Golczowicami jest kilkadziesiąt i „niektóre z nich są wcale okazałe i jak najbardziej kurhanopodobne”, a podobny słup, jeszcze w latach 40. stał przy drodze między Kwaśniowem, a Suchą Górą.

Źródło: https://przeglad.olkuski.pl/17-wiekow-dziejow-ryczowka/

W zbiorze kartograficznym AGAD znalazłem mapę lasów Ryczówka z 1812 roku (sygn. 561-10). Przy jednej z jej krawędzi zaznaczono obiekt, który idealnie pasuje do powyższego opisu:
20230821_110137.jpg
20230821_110137.jpg (159.43 KiB) Przejrzano 1117 razy


Dzięki historycznej mapie lokalizacja kopca z słupem granicznym jest już prosta, pozostaje tylko weryfikacja w terenie :)
Screenshot_20230821_110249_Geoportal 2.jpg
Screenshot_20230821_110249_Geoportal 2.jpg (111.89 KiB) Przejrzano 1117 razy
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Ryczówek, gm. Klucze - legenda o kopcu Bal-Bal

Postautor: Gniewko » poniedziałek 21 sie 2023, 16:59

Kusmanku. Przerwy w pracy ewidentnie Ci służą. :!:
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości