Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 lis 2019, 20:56

W Miłkowie, wysuniętym na północ przysiółku Ludwikowic Kłodzkich, na terenie dawnej elektrowni, znajduje się tajemnicza, betonowa konstrukcja, nazywana popularnie "Muchołapką".
Wokół tego obiektu narosło po II Wojnie Światowej wiele mitów i legend, według których miejsce miało stanowić element składowy testowego dla niemieckiej "cudownej broni', Wunderwaffe.
Hipotez w książkach i internetowej sieci pojawiło się niemało, więc któregoś pięknego, listopadowego dnia postanowiłam sprawdzić to miejsce osobiście.
Tak się złożyło, że akurat miałam niedaleko.

Bardzo zawiodłam się tym obiektem. Na dodatek, wygramoliwszy się z Archimedesa, chyba popsułam trochę wypad panom na motocyklach, którzy łapali ostatnie dni pięknej pogody i dywagowali na temat UFO i antygrawitacji. Swoją drogą - sezon motocyklowy w roku 2019 trwał naprawdę długo.
Panowie sami zwrócili na mnie uwagę, bo podobno "wyglądałam na kogoś, kto COŚ WIĘCEJ WIE".
No więc wytłumaczyłam im, że o wiele lepszą "Muchołapkę" mamy u nas, w Jaworznie i że - według mnie - to podstawa pod przedwojenną chłodnię kominową.

Ale te wszystkie inne domysły są jak najbardziej super!!

Moi rozmówcy chyba nie uwierzyli.
Bardziej zainteresował ich fakt, że po tylu przejściach i z takim wyglądem zewnętrznym staruszek Archimedes nadal jeździ.

Obiecaliśmy sobie, że na trasie będziemy się wzajemnie pozdrawiać.
Dla mnie to nic trudnego, od dawna pozdrawiałam motocyklistów.
Załączniki
Muchołapka (1).JPG
Muchołapka (1).JPG (74.2 KiB) Przejrzano 13023 razy
Muchołapka (5).JPG
Muchołapka (5).JPG (102.79 KiB) Przejrzano 13023 razy
Muchołapka (4).JPG
Muchołapka (4).JPG (59.38 KiB) Przejrzano 13023 razy
Muchołapka (3).JPG
Muchołapka (3).JPG (83.8 KiB) Przejrzano 13023 razy
Muchołapka (2).JPG
Muchołapka (2).JPG (81.82 KiB) Przejrzano 13023 razy
Muchołapka (6).JPG
Muchołapka (6).JPG (71.21 KiB) Przejrzano 13023 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 lis 2019, 21:07

A tak wygląda "Muchołapka" z Jaworzna. Zdjęcia wykonałam przy użyciu mojego drona, Chronosa.
Lokalizacja

Swoją drogą władze miasta mogłyby zrobić z tego miejsca niezłą atrakcję turystyczną.
Załączniki
Muchołapka z Jaworzna.JPG
Muchołapka z Jaworzna.JPG (123.51 KiB) Przejrzano 13019 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: buba » wtorek 19 lis 2019, 20:24

Ta z Jaworzna zdecydowanie ladniejsza! A mozna do niej podejsc czy dostep tylko z powietrza??

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 lis 2019, 20:42

buba pisze:Ta z Jaworzna zdecydowanie ladniejsza! A mozna do niej podejsc czy dostep tylko z powietrza??


Można, tylko nie chciało mi się przedzierać przez krzaki. :D
Swoją drogą okazało się, że co poniektórzy nasi Forumowicze dorobili się już w swojej karierze np. zakazu wstępu do kompleksu Włodarz za dyskutowanie z przewodnikiem. :mrgreen:
No ale jak tu nie parsknąć śmiechem - takim sympatycznym, rzecz jasna - patrząc na coś takiego?
Mnie tam się podoba.

Z przymrużeniem oka.JPG
Z przymrużeniem oka.JPG (96.87 KiB) Przejrzano 12946 razy



I już widzę te żółte tabliczki ostrzegawcze z symbolem trupiej czachy i napisem:

Uwaga!
Sympatyków forum Strażnicy Czasu nie obsługujemy!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: tom1977 » piątek 22 lis 2019, 08:36

Kędzierzyn Koźle -Azoty

Dwa lądowiska UFO ;) Szkoda że wyburzono już chłodnie na terenie elektrowni Halemba w Rudzie Śląskiej :( Były tam lądowiska dla całej eskadry UFO ,można było to spożytkować i stworzyć atrakcje turystyczną przy której cały Dolny Śląsk by się schował :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (74.89 KiB) Przejrzano 12888 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 sty 2020, 22:09

Tak wygląda ludwikowicka muchołapka z lotu ptaka (styczeń 2020).
A właśnie - czy zachowały się może zdjęcia lotnicze tego miejsca z okresu wojny? Pytam, bo dowiedziałam się, że Niemcy planowali rozbudowę elektrowni w Miłkowie, a takich chłodni kominowych miało być aż trzy.
Załączniki
Muchołapka (1).JPG
Muchołapka (1).JPG (111.11 KiB) Przejrzano 12645 razy
Muchołapka (2).JPG
Muchołapka (2).JPG (79.57 KiB) Przejrzano 12645 razy
Muchołapka (4).jpg
Muchołapka (4).jpg (54.71 KiB) Przejrzano 12645 razy
Muchołapka (3).jpg
Muchołapka (3).jpg (51.47 KiB) Przejrzano 12645 razy
Muchołapka (5).JPG
Muchołapka (5).JPG (92.66 KiB) Przejrzano 12645 razy
Muchołapka (6).JPG
Muchołapka (6).JPG (102.23 KiB) Przejrzano 12645 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: tom1977 » wtorek 07 sty 2020, 06:56

Karolina Kot pisze:Tak wygląda ludwikowicka muchołapka z lotu ptaka (styczeń 2020).
A właśnie - czy zachowały się może zdjęcia lotnicze tego miejsca z okresu wojny? Pytam, bo dowiedziałam się, że Niemcy planowali rozbudowę elektrowni w Miłkowie, a takich chłodni kominowych miało być aż trzy.


Zachowały się :)

https://fotopolska.eu/415,user.html?gal ... 36727-foto
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 07 sty 2020, 21:07

Ohoho, ależ tam jest w okolicy ciekawie, fajne te esy - floresy w lesie na wschód od elektrowni.
Całe szczęście, że mam niedaleko. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: tom1977 » środa 08 sty 2020, 06:55

:)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ludwikowice Kłodzkie - Muchołapka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 24 kwie 2022, 18:01

Przepraszam, po prostu nie mogłam się powstrzymać. Tajna broń Hitlera. ;)
Załączniki
Tajna broń Hitlera.jpg
Tajna broń Hitlera.jpg (67.5 KiB) Przejrzano 6374 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości