Hanyszów - monografia według dostępnych źródeł

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 8
Rejestracja: sobota 23 wrz 2023, 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Hanyszów - monografia według dostępnych źródeł

Postautor: Tymek28 » niedziela 24 wrz 2023, 19:16

Hayszów to przysiółek Mąkolna choć z samą wsią ma niewiele wspólnego. Miejscowośći występuje w postaci rozproszonych od siebie zabudowań niedaleko drogi wojewódzkiej nr 390. Około kilometr od Złotego Stoku i podobnie tyle od Mąkolna. Położony jest na wielu górkach w towarzystwie lasu. Nazwa Hanyszów jest jedyna w swoim rodzaju. Wymyślona przez lokalnych mieszkańców na podstawie znajdującego się niedaleko szczytu Haniak noszącego w czasach niemieckich nazwę Der Hannig. W internecie próżno szukać informacji o przysiółku. Jedyną jest informacja o zrobieniu tu asfaltowej drogi w 2018 roku. W miejscowości znajduje się wapiennik. Pojednynczy znajdujący się na samym wjeździe od strony drogi wojewódzkiej. Na niemieckich mapach nazywany był "starym wapiennikiem" (alter K.O). Droga, obok, której jest została wybudowana w 1855 przy udziale Marianny Orańskiej, która kupiła wapienniki w tym samym okresie. Wychodzi na to, że wapiennik został wybudowany w 2 połowie XIX wieku. Drugim lokalnym zabytkiem jest kapliczka. Sprawa jest zagadkowa. Na niemieckiej mapie kapliczka (kap.) jest we wschodniej części przysiółka, obecnie w zachodniej przy polnej drodze na drugim wyżej położonym wjeździe z drogi wojewódzkiej. Nie wiadomo mi czy to nowsza kapliczka czy może została przeniesiona. Dodam, że w południowo-zachodniej części przysiółka pokryte lasem oraz bez wytartej ścieżki znajdują się 2 budynki z podpisem na współczesnych mapach: "Dawne tereny górnicze". Wydobywanie złota na terenie góry Haniak sięga XIII wieku, ale jest to wschodnia część góry, a górnicze tereny Hanyszowa są po zachodniej.
Załączniki
widok.png
widok.png (132.29 KiB) Przejrzano 1015 razy
ruiny.png
ruiny.png (266.09 KiB) Przejrzano 1015 razy
wapiennik.png
wapiennik.png (262.16 KiB) Przejrzano 1015 razy
kapliczka.png
kapliczka.png (114 KiB) Przejrzano 1015 razy
widok 2.png
widok 2.png (248.55 KiB) Przejrzano 1015 razy
mapa.png
mapa.png (257.75 KiB) Przejrzano 1015 razy

Posty: 8
Rejestracja: sobota 23 wrz 2023, 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hanyszów - monografia według dostępnych źródeł

Postautor: Tymek28 » niedziela 22 paź 2023, 22:41

A to mi niespodzianka, ktoś stwierdzi, że zrobi artykuł na wiki o Hanyszowie. Udało mu się to. Dużo informacji zaczerpniętych z mojego postu. Wychodzi na to, że pomogłem :D

Posty: 27101
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Hanyszów - monografia według dostępnych źródeł

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 paź 2023, 00:19

Rzeczywiście, jest! :arrow: LINK. Gratulacje! Jesteś nawet podany w źródłach, co nieczęsto się zdarza. ;)

Ech...
My tu na tym naszym Forum wszyscy jesteśmy tacy sami. Piszemy te ustrojstwa pro publico bono, nie szukając za to poklasku, nie oczekując orderów i świateł reflektorów na scenie, a tym bardziej zarobku.
Robimy to po to, by ocalić historię od zapomnienia.
I róbmy to dalej. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron