Bitwa pod Kałużówką

Miejsca dawnych walk i potyczek, także te zapomniane
Posty: 2527
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Bitwa pod Kałużówką

Postautor: Gniewko » sobota 13 maja 2023, 10:09

Polana Kałużówka (Gumniska, powiat dębicki) była w dniach 23-24 sierpnia 1944 polem największej bitwy oddziałów AK w Polsce południowo-wschodniej, w trakcie operacji "Burza".

II Zgrupowaniem AK Obwodu Dębica dowodził major Adam Lazarowicz pseudonim "Klamra".
W początkowym okresie "Burzy" (styczeń 1944 - styczeń 1945), oddziały partyzanckie podejmowały liczne akcje dywersyjne, ale ich zadaniem była również ochrona miejscowej ludności przed represjami. W dowództwie 5 Pułku Strzelców Konnych AK przewidywano szybkie przejście Armii Czerwonej i przesunięcie frontu na zachód, jednak kiedy Sowieci zajęli 22 sierpnia Gumniska i zorientowali się, że stacjonują tam duże jednostki partyzanckie wycofali się taktycznie i pozwolili na powrót w to miejsce oddziałów niemieckich.
Nad ranem 23 sierpnia rozpoczął się zmasowany ostrzał artylerii niemieckiej na stanowiska AK, przerywany tylko na rozpoznanie patroli. Ogień był tak silny, że "Klamra" zdecydował się na odwrót w stronę pozycji sowieckich i zwrócił się do Armii Czerwonej z prośbą o pozorowanie ataku na siły niemieckie. Przystano na to, ale pod ostrzałem baterii radzieckich znalazły się pozycje polskie.
Z powodu braku amunicji z walki wycofał się plutony Franciszka Szarego "Pęka" i Artura Cwena "Rena", a 24 sierpnia o 5 rano Niemcy rozpoczęli szturm w sile jednego batalionu.
Gdy do szczytu Kałużówki pozostawało im kilkadziesiąt metrów nastąpił kontratak pod dowództwem "Klamry". Przez cały dzień walczono o każdy wąwóz, o każdy wzgórek. W powietrzu "unosił się słodki i mdły zapach krwi". Walki toczyły się do późnych godzin wieczornych. O ich zaciętości świadczy fakt, że przez 14 godzin Niemcy posunęli się zaledwie o jeden kilometr. Kiedy Niemcy stracili swojego dowódcę (również w stopniu majora) wycofali sie w stronę Dębicy.
25 sierpnia major Lazarowicz zarządził odwrót. Żołnierze zakopali broń i przeszli do ukrycia.

Dziś w tym miejscu stoi pomnik poświęcony bitwie i wiedzie doń szlak partyzancki.
Załączniki
k1.jpg
k1.jpg (241.48 KiB) Przejrzano 416 razy
k2.jpg
k2.jpg (275.42 KiB) Przejrzano 416 razy
k3.jpg
k3.jpg (286.05 KiB) Przejrzano 416 razy
k4.jpg
k4.jpg (213.4 KiB) Przejrzano 416 razy
k5.jpg
k5.jpg (60.88 KiB) Przejrzano 416 razy
Maciej Rodziewicz

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pola bitew”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości