Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Moderator: warschauer44

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » czwartek 16 kwie 2020, 12:25

Tyle ,że uchwyty przymocowane są do rampy,jakieś 5/3 metry ,to trochę waży.Niestety nie znalazłem jeszcze materiałów na ten temat i wszystkie skojarzenia mogą być dobre.
Uchwyty mogły być pomocne przy załadunku lub transporcie z rampy do środka zatoki.Na jednym ze zdjęć jest leżący na ziemi słup z rolkami.Być może przez oczka przechodziła stalowa lina służąca do ciągnięcia wózków z bombami??
Kusmanek zasugerował mocowanie siatki maskującej,to też jest prawdopodobne jeśli siatkę naciągano na poszczególne zatoki.Może mocowano do kółek wózki transportowe podczas załadunku czy wyładunku,a może idąc tropem Kusmanka to mocowanie plandeki.Magazyn jest na otwartym powietrzu,bomby lub inne materiały wybuchowe nie lubią wody ,a to przecież Anglia.Sam jestem bardzo ciekaw ich przeznaczenia.Jeśli uda mi się coś na ten temat znaleźć na pewno dam znać.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » czwartek 16 kwie 2020, 13:10

Znalazłem !!!. Kusmanek i ja 50/50,siatka maskująca lub plandeka.
Cytat z angielskiej stony opisujacej bazę RAF z okresu II wojny.
All four stores are backed by a 2ft 6 inch high brick wall running the entire length of the row. Set into the wall at regular intervals are iron pegs retaining iron rings (nine rings per bay) for the purpose of securing tarpaulins and/or camouflage netting over the bombs. On top of the brick wall is a 3 feet wide concrete unloading platform. A concrete ramp, 9 foot in depth, runs down from the platform to the 6 inch high concrete hardstanding in each bay. This type of open bomb store was designed for efficiency in loading and unloading and was typical of bomber airfields constructed from late 1941 onwards.

Tłumaczenie translatora google,na szybko ,chyba jestem zbyt leniwy no i kilku słów nie znam,może więcej niż kilku.

Wszystkie cztery sklepy są poparte ceglaną ścianą o wysokości 2 stóp i 6 cali biegnącą przez całą długość rzędu. W ścianie w regularnych odstępach czasu osadzone są żelazne kołki przytrzymujące żelazne pierścienie (dziewięć pierścieni na wnękę) w celu zabezpieczenia plandek i / lub siatki maskującej nad bombami. Na szczycie ceglanego muru znajduje się betonowa platforma rozładunkowa o szerokości 3 stóp. Betonowa rampa, o głębokości 9 stóp, spływa z platformy do 6-centymetrowego betonu o dużej wytrzymałości w każdej zatoce. Ten typ otwartego magazynu bomb został zaprojektowany z myślą o wydajności załadunku i rozładunku i był typowy dla lotnisk bombowców zbudowanych od końca 1941 r.

Dotyczy wprawdzie składnicy RAF Woodhall Spa ale dokładnie opisuje składnice takiej samej konstrukcji,różnice jedynie w wielkości.

http://www.woodhallspa.org/wp/31-2/heri ... oodall-spa
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » czwartek 16 kwie 2020, 14:13

Kusmanek szacun!!!Trochę się nastroszyłem,że to takie banalne - siatka maskująca.Nauczono mnie jednak mądrzejszych słuchać więc poszedłem tym tropem tym bardziej ,że Karolina wytknęła mi brak przygotowania do tematu.Potem mnie olśniło,że widziałem plandekę mocowana w ten sposób.Poszukałem i znalazłem opis bazy RAF-u.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » czwartek 16 kwie 2020, 14:24

Tak dla ścisłości,w wyszukiwarce wpisałem nie to czego szukam ale to co chcę znaleźć czyli sposoby mocowania siatki maskującej sic.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: Karolina Kot » czwartek 16 kwie 2020, 19:21

piotrwilczek pisze:Nauczono mnie jednak mądrzejszych słuchać więc poszedłem tym tropem tym bardziej ,że Karolina wytknęła mi brak przygotowania do tematu.

Ejże!
Chyba się nie zrozumieliśmy! :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: kusmanek » czwartek 16 kwie 2020, 23:20

A ja nie jestem pewien, czy to takie proste i czy moje przeczucie było słuszne ;)
Znalazłem inny opis:
RAF Davidstow Moor: WW2 Bomb Stores loading platform (12)
Where live bombs were offloaded from lorries transporting them from the stores to the bomb preparation area. Note the earth bund for blast containment in the event of an accidental explosion. Tramelling rings set into the wall of the platform would assist the offloading where ropes threaded through the rings would be looped around the bombs to facilitate them being loaded onto the platform. Next, fins would be attached, and bombs fused preparatory to loading onto tractor towed bomb trains. Bombs were carried on special low loader trolleys that could be coupled together to form a train that would then be taken to the aircraft waiting to be 'bombed up'.

Źródło: https://www.geograph.org.uk/photo/6155158
Wychodzi na to, że te kółka służyły do mocowania lin przy załadunku bomb.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: kusmanek » czwartek 16 kwie 2020, 23:28

Poniżej fotografia takiego załadunku:
https://historylink101.com/ww2_color/Wo ... T0455.html
Born to make history

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » piątek 17 kwie 2020, 13:41

Jak jeszcze trochę poszperamy to kto wie co znajdziemy? Teraz na poważnie.Moje pierwsze skojarzenie to pomoc przy transporcie ale Twoja sugestia jest jak najbardziej trafna.To na 100% mocowanie siatki maskującej lub plandeki.Pierwsza sprawa to tarcie.Lina lub łańcuch poprowadzone przez oczko będą ścierały metal na oczku lub linie,cudów nie ma.Trochę nie bardzo jeśli pęknie któreś z nich przy podciąganiu bomby, a jak widać na obrazku ładowano kilka na raz.Druga rzecz to źródło informacji.Geograph to nie "Strażnicy" .Ludzie dzielą się swoimi zdjęciami z podróży i wycieczek zamieszczając opisy typu "widok na drogę." Sam korzystam z tego portalu chcąc znaleźć coś ciekawego w miejscu do którego się wybieram ale biorę pod uwagę jedynie zdjęcia, nie opisy.Tych szukam na profesjonalnych portalach tematycznych.
Jestem przekonany ,że Twoje doświadczenie w tym temacie jest dużo większe od przeciętnego anglika, a coś o tym wiem.
Mamy więc do czynienia z tym samym ,oczka do mocowania siatki maskującej .Opisujący to zdjęcie nie zadał sobie trudu by poszukać fachowych źródeł i tyle.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: kusmanek » piątek 17 kwie 2020, 21:43

A te kółka są tylko z jednej strony? Czy z każdej?
Born to make history

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Anglia - Crookham Common magazyn bomb RAF

Postautor: piotrwilczek » piątek 17 kwie 2020, 22:20

Rampa jest tylko z jednej strony zatoki,druga strona jest otwarta.Kółka są przymocowane tylko po zewnętrznej stronie rampy.
Jeszcze jedno.Kółka na Twoim zdjęciu są mocowane na sztywno do muru.Te "moje" są luźno zawieszone na haku.Bardzo trudno użyć ich do podciągania czegokolwiek,bo po prostu dyndają.Cały czas musiały by być naprężone,no i po co przekładać linę przez krążek.Przy naciąganiu siatki lub plandeki mocujesz koniec lin do krążków i naciągasz na drugą stronę.Taki sposób mocowania plandek widziałem na jednej farmie i tak skojarzyłem z plandeką.Nie wiem tylko jak mocowano siatkę lub plandekę po drugiej stronie zatoki.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dawne bazy i jednostki wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości