Strona 1 z 1

Rzeszów - kolejowa wieża ciśnień

: piątek 11 sty 2019, 10:33
autor: jaro.c
Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, stolica województwa podkarpackiego i siedziba władz powiatu rzeszowskiego.
Kolejowa wieża ciśnień położona jest przy stacji Rzeszów Główny, konstrukcja - sprzed roku 1915.
Kształtem podobna do tych z Krakowa Głównego oraz Nowego Sącza. Można odnieść wrażenie że były budowane na podstawie tego samego projektu i w tej samej epoce.

Re: Rzeszów - kolejowa wieża ciśnień

: poniedziałek 25 paź 2021, 13:00
autor: Karolina Kot
Brawo Rzeszów!
Kilka miesięcy temu zakończył się remont kolejowej wieży ciśnień.

Zabytkowa wieża ciśnień przy dworcu PKP w Rzeszowie odzyskała dawny wygląd. Wyposażenie pozostało oryginalne.

Wieża ciśnień przy dworcu PKP w Rzeszowie została wyremontowana w ramach inwestycji PKP PLK S.A., związanej z przebudową i modernizacją stacji Rzeszów Główny. Renowacja była prowadzona pod nadzorem urzędu konserwatorskiego.
Odnowiono elewację wieży, wymieniono zniszczone blaszane pokrycie żelbetonowej kopuły, zakonserwowano metalową stolarkę okienną oraz zrekonstruowano drzwi wejściowe z zachowaniem oryginalnych okuć i zamku.

Wieża ciśnień, zwana też wieżą wodną, wchodzi w skład zespołu dworca głównego PKP w Rzeszowie. Wybudowana została na przełomie XIX i XX w. na potrzeby stacji kolejowej. Podczas budowy zastosowano nowoczesną w tamtym czasie konstrukcję żelbetową, którą wypełniono murem z cegły. Całość przykrywa także żelbetonowy dach w formie spłaszczonej kopuły, pokryty blachą.

- Wieża wodna była rezerwuarem wody na potrzeby stacji. W dużym, żeliwnym zbiorniku umieszczonym w pomieszczeniu pod kopułą gromadzono wodę dla parowozów, a także dla celów przeciwpożarowych i na potrzeby socjalne budynków dworca - opisuje Barbara Stopyra, główny specjalista Delegatury w Rzeszowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Wodę czerpano z Wisłoka, a do wieży tłoczono rurami za pomocą stacji pomp. W okresie zimowym wodę podgrzewano. Służyły do tego dwa żeliwne piece umieszczone na niższej kondygnacji wieży. Do rozprowadzania wody służył wodociąg, a do parowozów dostarczano ją za pomocą żurawi.
Wieża była czynna do lat 50. XX w., kiedy to zmieniła się technologia, znikły parowozy, powszechne zastosowanie znalazły hydrofory i wieża wodna nie była już potrzebna.
Ale oryginalny budynek o charakterystycznym kształcie pozostał i wzbogaca krajobraz miasta. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie: zbiornik na wodę, piece, zawory i rury, a także metalowe kręte schody wiodące na najwyższą kondygnację.
Obok znajduje się niewielki murowany domek, wybudowany w tym samym czasie co wieża, w którym mieszkał pracownik ją obsługujący.
- Na terenie zespołu dworca kolejowego Rzeszów Główny znajdują się też inne budynki i obiekty wymagające prac remontowych. Liczymy na dalszą współpracę z PKP przy pracach remontowych kolejnych zabytków kolejowych
- mówi Barbara Stopyra.

Dariusz Dziopak
11 stycznia 2021
Źródło: rzeszow.naszemiasto.pl

Zdjęcia wykonałam w październiku 2021 roku.
Lokalizacja

Re: Rzeszów - kolejowa wieża ciśnień

: niedziela 31 paź 2021, 13:47
autor: Karolina Kot
I z lotu ptaka: